بلیط هواپیما سوئیت تبریز

حسینیه خان گناوه

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۳۱ مرداد ۱۳۹۸

حسینیه خان مربوط به دوره قاجار است و در بندر ریگ در شهرستان گناوه در استان بوشهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۰۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. حسینیه خان در حدود ۲۰۰سال قبل و در زمان خانعلی خان گپ، توسط زنی به نام حاجیه خورشید با اهداء منزل شخصی خود به حسینیه بنیان نهاده شد. پس از حاجیه خورشید، خانعلی خان و بعدها حیدر خان و فرزندانش اله کرم خان بانی و متولی حسینیه بوده‌اند». حسينيه خان بندرريگ از قديمی و زيباترين حسينيه های اين استان است كه نياز به محافظت و نگهداری بيشتری دارد. قديمی ترين كتاب رياض خوانی مربوط به ۲۵۰ سال پيش و چاپ بمبئی است كه در حسينيه خان اين شهر نگهداری می شود.
آيين های زيبای بندرريگ از جمله نمايش تعزيه روز عاشورا قابليت معرفی به سراسر كشور و ثبت ملی را دارد. مردم بندرريگ از ساليان دور به هنرهای آيينی و آواهای محرم و صفر از جمله تعزيه و رياض خوانی علاقه خاصی داشته كه تاكنون نيز تداوم دارد. تعزيه در اين بخش منحصر به فرد و بر پايه تک گويی است كه برخلاف تعزيه هايی كه در سراسر كشور اجرا می شود موافق خوانی و مخالف خوانی ندارد. اتوجه به تک گويی تعزيه خوانان و شخصيت های جداگانه اجرا كننده، هماهنگی و پيوستگی خاصی در تعزيه اين بندر برقرار است. آواهای رياض خوانی نيز در اين بندر ميراثی ناملموس و اصيل از گذشته های دور است كه به شيوه ای متفاوت از استان بوشهر برگزار می شود. حدود ۲۵۰ نوای خاص رياض خوانی وجود دارد كه بخشی از آن در اين بندر از ديرباز در ايام محرم و صفر قرائت می شود. نمايش تعزيه در بندرريگ قدمتی بيش از ۱۰۰ سال دارد.

-خان حسینیه خان گناوه

حیدر خان بندر ریگی(۱۲۴۴ش ـ ۱۳۱۳ش) فرزند خانعلی خان بندر ریگی ضابط و حاکم بندر ریگ در سال‌های هم‌زمان با جنگ جهانی اول بود. «در زمان حیدر خان، آبادی، عمران و توجه به امور زراعت و کشاورزی در بندر ریگ گسترش یافت. حسینیهٔ بزرگ حیدر خان که در ایام سوگواری خامس آل عبا و شهدای کربلا در آن به عزاداری می‌پرداخت، هنوز هم در بندر ریگ قابل استفاده‌است. مراسم تعزیه خوانی ایام عاشورا از زمان حیدر خان در بندر ریگ مرسوم شد و تا امروز هم هر ساله این مراسم باشکوه در میدان طاق روبروی خانه غلامحسین خان حیات داودی برگزار می‌شود. مراسم تعزیه خوانی بیشتر در میدان طاق است. حیدر خان در شیراز در گذشت و آرامگاه وی در شهر مقدس قم قرار دارد. مرحوم سید محمد ابطحی (۱۳۰۳ش ـ ۱۳۵۶ش) دارای تحصیلات حوزوی ـ مدتی به عنوان خادم اهل البیت در حسینیهٔ خان به خدمت مشغول بود و بعدها مدیریت و بانی حسینیهٔ احمدی بندر ریگ را عهده‌دار شد و امروزه فرزند ایشان سید مرتضی بانی حسینیه است.».
منابع:ویکیپدیا-خبرگزاری جمهوری اسلامی

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *