رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۹ فروردین ۱۴۰۳

جنگل فندقلو مشرف به گردنه حیران

اشتراک گذاری

جنگل فندقلو مشرف به گردنه حیران است و به واسطه قرار گرفتن آن در شمال غربی کشور یکی از جنگل های مناسب برای گذران تعطیلات تابستانی است. جنگل فندقلو در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است. به خاطر داشتن جاذبه های منحصر به فرد جنگلی و نزدیکی آن به گردنه حیران پیشنهاد مناسبی برای طبیعت دوستان به شمار می رود. مساحت جنگل فندقلو از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین شهری نمین – آستارا شروع شده با جهت شمال غربی – جنوب شرقی در شرق روستای حور خاتمه پیدا می کند.

وسعت جنگل فندقلو

جنگل فندقلو در سرتاسر گستردگی خود از جانب غرب به اراضی مزروعی و با فاصله کوتاهی به روستاهای خانقاه علیا، آرپاتپه، ننه کران، کله سر، کریم کندی، مهدی پستی، دورجین، آلادیزگه، گرم چشمه، نیارق، سوها و حور منتهی می شود. به این ترتیب راه های مختلفی به این جنگل وجود دارد. اما راه اصلی رسیدن به آن که آسفالت هم می باشد سه راهی جاده اردبیل به آستارا در نزدیکی شهر نمین است. جنگل فندقلو مشرف به گردنه حیران است به این ترتیب که در مسیر راه اردبیل به آستارا و پیش از رسیدن به نمین مسیری سرسبز و زیبا با تابلوی راهنمای جنگل فندقلو مشاده می کنید. راه دیگر که برای رسیدن به این جنگل وجود دارد از جاده اردبیل به تهران در گردنه حیران از داخل روستای گیلده می باشد.

90550443937626099830 جنگل فندقلو مشرف به گردنه حیران
برای آشنایی بیشتر بااردبیل پیشنهاد می کنیم مطلب جاهای دیدنی اردبیل را نیز مطالعه بفرمایید.

جاذبه های طبیعی و گردشگری

نام فندقلو از این جهت بر این جنگل قرار گرفته که در آن درخت فندق بیش از سایر گونه ها روییده است. با این همه در آن درختان میوه ای از قبیل فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی نیز یافت می شود. جنگل فندقلو دو بهار دارد، یکی از ابتدا فروردین تا پایان خرداد و دیگری ازمهر تا آبان. در داخل جنگل هم یک استخر آب گرم به نام میشه سویی وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد و افراد زیادی به این دلیل و بسیاری هم برای گشت و گذار به آنجا می آیند . با خانواده چند روزی را داخل جنگل و در کنار استخر آب گرم و آبشار که در منطقه قرار داد، اقامت میکنند.

از جمله امکانات موجود در منطقه فندقلو پیست اسکی مناسبی برای فصول است که گردشگران را به سمت خود جلب می کند. علاوه بر جاذبه گردشگری و اکوتوریستی، برای پذیرایی و اقامت گردشگران داخلی و خارجی، مکان هایی تدارک دیده شده که امکان اقامت به صورت شبانه روزی هم در آن مهیا است. با توجه به نکات مطرح شده می توان گفت منطقه فندقلو با داشتن انواع درختان میوه، پیست اسکی وگونه های گیاهی و طبی مختلف، آب معدنی، حیات وحش، آب و هوای معتدل و چشم انداز زیبا و…جزو مناطق منحصر به فرد است که با قابلیت جذب گردشگر از سراسر ایران و جهان را دارد.

01433580771150358188 جنگل فندقلو مشرف به گردنه حیران

نحوه دسترسی

مسیرهای گوناگونی برای رفتن و لذت بردن از طبیعت این جنگل وجود دارد:

مسیر گردنه حیران

اگر از آستارا به‌سمت اردبیل (مسیر گردنه حیران) حرکت می‌کنید. حدود ۲۰۰ متر قبل از تونل حیران، وارد یک جاده فرعی در سمت راست جاده منتهی به تونل شوید. این جاده فرعی از بالای تونل رد می‌شود و بعد از حدود یک کیلومتر به یک دوراهی می‌رسد. که در آنجا جاده سمت راست دوباره به جاده اردبیل وصل می‌شود. جاده سمت چپ راه رسیدن به ایستگاه بالایی تله‌‌کابین، رستوان حیران و بعد از آن جنگل فندقلو است.

مسیر شهر اردبیل

سه راهی جاده اردبیل به شهر آستارا در نزدیکی شهر نمین قرار دارد. در این مسیر و قبل از رسیدن به شهر نمین، بعد از جایگاه CNG نمین یک جاده فرعی وارد روستای «دودران» می‌شود. همین جاده را ادامه دهید تا به خانقاه سفلی و بعد از آن روستای آرپاتپه برسید. در روستای آرپاتاپه در چهارراه به‌سمت چپ بپیچید و در ادامه بعد از حدود چهار کیلومتر به پارکینگ فندقلو می‌رسید.

مسیر کوه پیمایی

با توجه به موقعیت کوهستانی منطقه، مسیرهای راهپیمایی متعددی برای رسیدن به جنگل فندقلو وجود دارد. ولی در این میان مسیرهای دریاچه سوها و آبشار لاتون بهترین مسیرهای کوهنوردی محسوب می‌شوند. توقف‌گاه هر دو مسیر آبگرم «مشه سویی» است.

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو

           
 

نظر کاربران :

 • الهام حاجی زاده

  بسیار بسیار زیبا هست و چشم انداز فوق العاده ای داره.مخصوصا اگر در اوایل ماه اردیبهشت برید که بسیار خوش آب وهوا هم هست

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  بسيار زيباست طبيعتي ناب و ديدني همه جا سرسبز و خوش اب هوا مكاني مناسب براي دور از شهر بودن

  ۵ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  این منطقه دو بهار دارد، یکى از ابتداى فروردین تا پایان خرداد و دیگرى از مهر تا آبان و تنها منطقه گردشگری است که در یک سال دو بار از فصل بهار میزبانی می‌کند.

  ۱۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سفریتو

  کسانی به شهر نمین سفر کرده حتما جنگل فندقلو مشرف به گردنه حيران رو دیدن این جنگل جای فوق العاده عالی برای یه پیک نیگ چند ساعته خواهد در سفر به نمین حتما این جنگل از دست ندید

  ۲۶ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رسول

  ازسایت بسیارخوب ومفیدتون تشکرمی کنم

  ۱۷ اسفند, ۱۳۹۲ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *