رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۳ فروردین ۱۴۰۲

جنگل دالخانی رامسر

اشتراک گذاری

جنگل دالخانی رامسر یکی از بکرترین و زیباترین مسیرهای جنگلی در شمال ایران و از جاهای دیدنی رامسر است. جنگل دالخانی از محبوب ترین مناطق جنگل نوردی ایران است. در انتهای مسیر جنگل دالخانی به تعدادی از روستاها و ییلاق های محبوب رامسر می رسید که می توانند رنگ تازه ای به سفر شما ببخشند. ایران عزیزمان اقلیم های مختلف و متفاوتی را در خود جای داده و به سرزمین چهار فصل مشهور شده است.

گستره پهناور کشور عزیزمان با نقش های مختلفی از کوه، کویر، دریا، رود، دریاچه و جنگل نقاشی شده و زیبایی های خیره کننده ای را به وجود آورده است. یکی از زیباترین این مناظر، جنگل دالخانی ست از جاهای دیدنی رامسر که در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر رامسر دلبری می کند. جنگلی نیمه کوهستانی که در ارتفاعات کوهستان البرز و در مسیر جاده ییلاقِ جنت رودبار واقع شده و گردشگران را به سوی خود می خواند. جنگل دالخانی در ارتفاع ۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده و با ششصد هزار متر مربع مساحت یکی از جاذبه های بکر شهر رامسر به شمار می آید. دالانی بهشتی با پوشش متراکم جنگلی و مه های غلیظ که در انتهای مسیر شما را به ییلاق های تماشایی اکراسر،‌ گرسماسر و جنت رودبار می رساند.

جنگل دالخانی رامسر

برای آشنایی بیشتر با شهر رامسر پیشنهاد می کنیم مطلب سیری در رامسر را مطالعه بفرمایید.

حال و هوای خوش و سحر انگیز مسیر جنگل

داستان جنگل دالخانی، داستان مسیری بهشتی‌ست که شما را از دل روزمرگی ها بیرون می کشد. طبیعت بکر و مه آلود شمال ایران را پیش پای تان می گستراند. جایی که مه در بیشتر مسیر به مانند حریری سپید شما را در بر می گیرد. پیچ های تو در توی جاده، رویای بهشت را برای تان تعبیر می کند. دالخانی، این جنگل سرسبز و انبوه به مانند دالانی از درختان سر به فلک کشیده دست شما را می گیرد و در نهایتِ زیبایی غرق می کند. جاده ای سحرانگیز که هر لحظه، جلوه ای تازه از طبیعت بکر خود را در برابرتان به نمایش می گذارد. شما را به وسوسه دیدن زیبایی های بیشتر، به انتهای مسیر می کشاند.

جنگل نوردی و کوه نوردی

یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین تفریح هایی که در جنگل دالخانی از جاهای دیدنی رامسر انجام می شود جنگل نوردی و کوه نوردی است. جنگل دالخانی یکی از محبوب ترین مسیرهای جنگلی در شمال ایران است. هر سال تعداد زیادی از طبیعت گردهای حرفه ای کشورمان به قصد گشت، جنگل نوردی و کوه پیمایی به این نقطه زیبا و مه آلود رامسر سفر می کنند. برای جنگل نوردی در دالخانی تورهای متعددی برگزار و بسته به راهنما و بلد گروه مسیرهای متفاوتی برای پیمایش جنگل و کوه انتخاب می شود. در این قسمت یکی از مسیرهای جنگل نوردی را برای شما توصیف می کنیم.

مسیر جنگل پیمایی

برای رسیدن به ابتدای مسیر جنگل نوردی اول باید خود را به شهر رامسر برسانید. در جاده رامسر به تنکابن سراغ سه راهی جنت رودبار را بگیرید. وارد این جاده شوید و راه را تا روستای گالش محله ادامه دهید. در این نقطه باید ماشین سواری را کنار گذاشته و پیاده دل به جاده بزنید. خود را گرم کنید، وسایل لازم را برداشته و راهی شوید. در این قسمت از جنگل (روستای گالش محله) می توانید پیمایش خود را در امتداد رودخانه ای کوچک آغاز کنید. پس از طی چند کیلومتر راه را به سمت جنگل تغییر دهید. در جهت غرب، مسیر خود را ادامه داده و در امتداد یک جویبار کوچک، ارتفاع بگیرید تا به سرِ یال (۱) برسید.

در امتداد یال دوباره به سمت بالا حرکت کنید تا به جاده جنت رودبار برسید. جنگل هایی که در مسیر از دل آنها گذر می کنید بسیار زیبا و رویایی هستند. اگر خوش شانس باشید انبوه قارچ ها را نیز در راه می بینید. دقت داشته باشید کوچکترین اشتباه در تعیین مسیر می تواند شما را از راه اصلی دور کند و به سمت شیب ها و دره های خطرناک بکشاند. زمانی که به کنار جاده رسیدید می توانید دوباره با استفاده از ماشین های سواری یا به سمت جاده اصلی (رامسر) برگردید یا در همان منطقه چادر برپا کنید. البته در طول مسیر آلاچیق هایی نیز وجود دارد که می توانید از آنها برای شب مانی استفاده کنید.

اگر علاقه و وقت کافی برای گشت و گذار دارید می توانید روز بعد در ادامه راه از ییلاق های انتهای مسیر جنگل دالخانی مانند ییلاق گرسماسر و جنت رودبار نیز بازدید کرده و از صفای روستا و طبیعت راه لذت ببرید.

جنگل دالخانی رامسر

خوشمزه های مسیر

در طول مسیر جنگل دالخانی از جاهای دیدنی رامسر به غیر از دیدنی های طبیعی. خوشمزه های محلی مانند انواع ماهی های پرورشی، عسل و میوه های محلی نیز به چشم می خورند که می توانند سوغاتی های خوبی از رامسر به شمار بیایند. یا اینکه می توانید در دکه های چوبی بین راه توقفی داشته باشید. خود را میهمان یک چای تازه دم محلی، یک کاسه آش داغ یا یک غذای خوشمزه شمالی و دلچسب کنید.

 روستاهای معروف انتهای مسیر جنگل دالخانی

مسیر جنگل دالخانی از جاهای دیدنی رامسر را اگر تا انتها پیش بروید. به دشت های وسیع و سرسبزی می رسید که تعدادی از روستاهای زیبای رامسر را در خود جای داده است.

روستای گرسماسر

ییلاق گَرِسماسَر یا روستای گرسمه سر نخستین روستایی ست که در انتهای جاده جنگلی به آن می رسید. روستایی که بیشتر اهالی شهر کتالم رامسر از آب به عنوان ییلاق استفاده می کنند و در ارتفاع بالایی قرار گرفته است. هوای بسیار مطبوع و خنکی دارد و با دشت های وسیع، کوه های بلند و چشمه های خنک منطقه ای جذاب برای گردش و اقامت به شمار می آید. اینجا که هستید می توانید به راحتی دید کاملی به شهرهای رامسر و تنکابن و مناظر اطراف داشته باشید و از چشم انداز خارق العاده ای که در برابرتان قرار می گیرد لذت ببرید. کوه سماموس بلندترین کوه رامسر نیز در نزدیکی این روستا قرار گرفته است به همین دلیل بسیاری از کوه نوردان برای صعود به این قله از مسیر روستای گرسماسر استفاده می کنند.

جنگل دالخانی رامسر

 ییلاق جنت رودبار

روستای جنت رودبار یکی از ییلاق های مهم و محبوب شهر رامسر محسوب می شود و برای دشت های گل گاوزبان خود بسیار مشهور شده است. تعداد دشت های گل گاوزبان در این منطقه به اندازه ای است که از آن به عنوان پایتخت گل گاوزبان ایران یاد می کنند و به طور متوسط سالانه از این روستا تا ۴۰ تن از این گیاه دارویی برداشت می شود. آب و هوایی کوهستانی دارد و امکانات خوب و زیادی در آن ایجاد شده است. ییلاق جنت رودبار در ارتفاعات قرار گرفته است و در کنار دشت های زیبا و بنفش گل گاو زبان خود، با پوشش جنگلی انبوه، مزارع تماشایی، آبشارهای متعدد و چشم اندازهای خیره کننده و مه غلیظی که هر از گاهی روستا را در بر می گیرد، از گردشگران و مردم دلبری می کند.

اقامت و امکانات

در ابتدای جاده جنگل دالخانی از جاهای دیدنی رامسر و همچنین در انتهای مسیر در روستاهای گرسماسر و جنت رودبار می توانید اتاق یا ویلا کرایه کنید و شب در آنجا بمانید. در مسیر جنگل نیز تعدادی کلبه جنگلی وجود دارد که می توانید برای شب مانی از آن استفاده کنید. همچنین در جای جای شهر رامسر و تنکابن نیز می توانید خانه یا ویلا بگیرید یا از هتل ها و سوئیت های مختلف استفاده کنید. با توجه به نوع جنگل، سرمای شب هنگام و حیوانات وحشی مانند شغال و همچنین حشره های مختلف، به شما توصیه می کنیم که تا جای ممکن از کمپ زدن در این مکان خودداری کنید؛ به ویژه اگر با خانواده به این جنگل سفر می کنید.

دالخانی 1 جنگل دالخانی

بهترین زمان بازدید از جنگل دالخانی رامسر

رامسر از آن شهرهایی‌ست که هر زمان از سال می تواند مقصد خوبی برای سفر باشد.جنگل دالخانی هم از این قاعده جدا نیست و هر موقع از سال جذابیت ها و زیبایی های خاص خود را دارد.
بهار: جوانه های سبز بهاری، مه و نم نم باران، شکوفه های ریز گل ها که در گوشه گوشه زمین به چشم می خورند از زیبایی های بهار دالخانی هستند.
تابستان: هوای شرجی و نفسگیر تابستان رامسر را پشت سر بگذارید و از هوای خنک و فرحبخش دالخانی لذت ببرید.
پاییز: نقش زیبای پاییز به دالخانی نیز می رسد و آن را غرق در رنگ های شگفت انگیز خود می کند. این زمان از سال، هوا به نسبت در جنگل سرد است و باران های مداوم باعث لغزندگی جاده و گل شدن زمین می شود. بنابراین با تجهیزات کافی به دل جنگل بزنید.
زمستان: زمستان های دالخانی سرد است؛ اما مگر می شود از منظره حیرت انگیز سپید برف بر روی درختان سر به فلک کشیده دست کشید و از زیبایی های بی حد و حصر آن لذت نبرد!

آدرس جنگل دالخانی رامسر

آدرس: ۳۰ کیلومتری جنوب شرق شهرستان رامسر، جاده ییلاق جنت رودبار، جنگل دالخانی
برای رسیدن به جنگل دالخانی از جاهای دیدنی رامسر باید به سمت شرق رامسر حرکت کنید تا به سه راهی جنت رودبار برسید. سه راهی را به داخل (سمت راست) بپیچید و راه را ادامه دهید. کم کم جنگل دالخانی پیش چشمان شما نمایان می شود. توجه داشته باشید که مسیر جنگل دالخانی در بیشتر قسمت ها شیب رو به بالایی دارد پس بهتر است پیش از حرکت وسیله نقلیه خود را به طور کامل چک کنید تا دچار مشکل نشوید.

دسترسی به دالخانی با وسیله نقلیه عمومی ممکن نیست. اگر وسیله نقلیه ندارید می توانید از رامسر یا سادات شهر با استفاده از تاکسی های دربست خود را به جنگل برسانید.

 

دالخانی 2 جنگل دالخانی

دالخانی 3 جنگل دالخانی

دالخانی 4 جنگل دالخانی

دالخانی 5 جنگل دالخانی

دالخانی جنگل دالخانی

جنگل دالخانی جنگل دالخانی

جنگل دالخانی جنگل دالخانی

بهترین زمان سفر به رامسر چه موقع است ؟

آب و هوای رامسر در فصل تابستان گرم و مرطوب و در زمستان معتدل است. نزدیکی جنگل و دریا باعث جذابیت بیشتر این شهر شده است و باعث جذب گردشگران در تمام فصل های سال می‌شود.

جنگل دالخانی کجاست ؟

۳۰ کیلومتری جنوب شرق شهرستان رامسر، جاده ییلاق جنت رودبار، جنگل دالخانی

برای رفتن به جنگل دالخانی چه وسایلی ببریم ؟

اگر هدف‌تان جنگل‌گردی باشد، کفش مناسب بپوشید. کفشی که کف صاف نداشته باشد و اگر گِل به آن چسبید، باز هم بشود راه رفت. به اندازه‌ کافی آب آشامیدنی و خوراکی سبک همراه داشته باشید. نقشه‌، قطب‌نما و جی‌پی‌اس کمک بزرگی در پیدا کردن مسیر می‌کنند. بارانی و کاور برای کوله‌پشتی در فصلی که احتمال بارندگی دارد، عاقلانه است.

           
 

نظر کاربران :

 • احمد رودی

  ادمین محترم.قله سماموس مال گیلانه نه مازندران منتهی تا شهسوار، گویش و فرهنگ و هنر و تاریخ و… متعلق به استان گیلان هستش . با تشکر

  ۱ بهمن, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • محمد

  مکانی بسیار زیبا با چشم انداز های قشنگ رو به دریا و جنگل. دارای ۷ تا ییلاق هست. که از ابتدا تا انتهاش حدود ۶۰ کیلومتر هست. و اونقدر بالا میروی تا برسی روی ابرها. واقعا زیباست. دیدنش رو بهتون پیشنهاد میکنم

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  واقعا مكان عالي براي اردو و سفر ها خانوادگي است و لذت بخش ديدني

  ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  غلظت مهی که در اون وجود داره به اندازه ای بالاست که بیشتر آن را شبیه به یک تابلو در بوم نقاشی کرده

  ۱۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • احسان

  انقدر زیباست این مکان انقدر زیباست این مکان که حیف از اینکه کسی تو ایران باشه و اینجا رو نبینه واقعا معنی بهشت رو براتون متجلی میکنه. فقط .. فقط .. فقط به هیچ عنوان از رستورانهای اونجا غذا نخرید چرا که دقیقا به سه یا چهار برابر قیمت باهاتون حساب میکنن. اصلا هم بحث پولش نیست که دارید یا ندارید بحث اینه که وقتی یه ماهی نیم کیلویی را باهات ۷۰ تومن حساب میکنه آدم احساس میکنه به شعورش توهین شده. لذا با خودتون تجهیزات کباب ببرید، کلی حال کنید و البته خواهشا مواظب جنگل باشید. به خدا حیفه خراب یا کثیف بشه. تو رو به جون عزیزانتون قسمتون میدم جنگلها رو کثیف نکنید و قبل از برگشت هم اگه آتیش روشن میکنید خاموشش کنید .

  ۱۱ مهر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • قاسم

  ایا جنگل دالخانی و ییلاق جنت رودبار براس سفر در اول اسفند مناسب می باشد و ایا دارای کلبه های جنگلی واسه اقامت می باشد. ممنون

  ۲۷ بهمن, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • سر گالش

  یکی از رستورانهای خوب وباصفا رستوران تورنگ واقع در جاده دالخانی میباشد .بین شهسوار (تنکابن) ورامسر جاده میرزاکوچک خان وحدود ۲۵ کیلومتر در دل جنگلهای بکر ودرختان سر به فلک کشیده .محیطی دنج وآرام .غذاهای محلی وخوشمزه .کباب ماهی یادتان نره.با مدیریت سعید امینی.دوستان حفظ وپاکیزگی محیط زیست یادیان نرود.طبیعت ودرختان وحیوانات را دوست بداریم.ما مهمانان این جنگلها وطبیعت هستیم .مهمان خوبی باشیم.

  ۷ تیر, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *