رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۸ شهریور ۱۳۹۲

جزیره لاوان

اشتراک گذاری

این جزیره در موقعیت جغرافیایی N264809 E532001 قرار دارد. این جزیره از شمال شرقی به بندر مقام، از شرق به جزیرۀ شتور و از جنوب به حوزه‌های نفتی رسالت، رشادت و سلمان محدود می‌شود. وسعت این جزیره ۷۶کیلومتر مربع است و پس از قشم و کیش بزرگ‌ترین جزیرۀایران در آب‌های خلیج فارس است. فاصلۀ این جزیره تا بندر لنگه ۹۱ و تا بندر عباس حدود ۱۹۸ مایل دریایی است. جزیرۀ لاوان دورترین جزیره نسبت به مرکز استان هرمزگان است. آب و هوای آن گرم و مرطوب و دمای آن در تابستان به حدود ۵۰ درجۀسانتی گراد می‌رسد، و رطوبت هوای آن نیز بسیار زیاد است .
ذخایر نفتی آب‌های نزدیک جزیرۀ لاوان بسیار قابل توجه است. در حال حاضر صنایع جزیره منحصر به تأسیسات نفتی است که با نام ((مجتمع پالایشی لاوان)) فعالیت دارد. یکی از شگفتی‌های این جزیره وجود کندوهای عسل در کنار تأسیسات نفتی و مخازن آن‌ها است که عسل آن‌ها به رنگ سبز تیره است و بوی نفت می دهد،اما طعم آن مشابه عسل‌های معمولی است .
اهالی جزیره در فصل معینی از سال به صید مروارید می‌پردازند و تنها کالای صادراتی جزیره، مروارید آن سات. این جزیره یک بندر‌گاه مناسب برای صدور فر‌آورده‌های نفتی و یک اسکلۀفلزی جهت حمل و نقل دریایی دارد .
جزیره لاوان مرکز عملیاتی تولید از ۳ میدان نفتی سلمان، رسالت و رشادت وبلال است که دارای تأسیسات زیربنایی بهره برداری، مخازن ذخیره و اسکله صادراتی، تأسیسات جانبی و تعمیراتی، انبارها، تأسیسات مسکونی و اجتماعی و فرودگاه مخصوص برای پشتیبانی می باشد. در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت. نقل و انتقال کارکنان لاوان از طریق هواپیما به شهرهای تهران – اصفهان – اهواز و شیراز صورت می پذیرد. کارکنانی که محل کار آنها سکوها می باشد بوسیله هلیکوپتر و در صورت مصاعد نبودن شرایط جوی برای پرواز هلیکوپتر با کشتی به سکوها انتقال داده می شوند.
جمعیت آن در حدود ۲۵۰۰ نفر است که بیشتر آنان از نژاد عرب هستند و از اهل تسنن از شاخه شافعی و از پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند. و به زبان عربی و فارسی تکلم می‌کنند. و۳۵درصدازجمعیت این منطقه شیعه نشین هستند. کلیه امکانات رفاهی شامل برق، تلفن، امواج تلویزیونی و آب شرب توسط شرکت فلات قاره و پالایشگاه مستقر در جزیره به آنها ارائه می گردد. اهالی جزیره در فصل معینی از سال به صید مروارید فعالیت دارند، ولی شغل اساسی مردم جزیره ماهی گیری است.ولی در سال‌های اخیر گرایش مردم روستا به کار کردن در شرکت نفت رواج یافته است. دارای مسجد، حسینیه، برق، آب لوله کشی، آب انبار (برکه)، دبستان و راهنمایی و دبیرستان می باشد.
درجه حرارت در تابستان بین ۳۷ تا ۴۵ درجه و در زمستان ۲۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد است . میزان رطوبت نسبی در تابستان ۸۰ تا ۱۰۰ درصد و زمستان ۱۰ تا ۳۰ درصد و میزان متوسط بارندگی در سال حدود ۵۰ میلیمتر می باشد .

پوشش گیاهی جزیره درحدود ۴۵ درصد است،محصول جزیره بیشترغلات وخرما می باشد که بیشتربا آب چاه آبیاری می شود.مسئولان صنعت نفت جزیره با آب شیرین در جزیره لاوان مبادرت به کشت صیفی جات نموده اند وسبزی مورد نیاز خود را تولید می نمایند…
بطورکلی خاک جزیره لاوان برای کشاورزی مناسب است ولی بعلت کمبود آب شیرین کشاورزی درجزیره محدود است.

لاوان 1 جزیره لاوان

لاوان 2 جزیره لاوان

لاوان 3 جزیره لاوان

لاوان 4 جزیره لاوان

لاوان 5 جزیره لاوان

لاوان 6 جزیره لاوان

لاوان جزیره لاوان

           
 

نظر کاربران :

 • محمد

  لاوان
  جزیزه ای زیبا
  مردمی مهربان، خون گرم و دوست داشتنی
  روز های زیبایی خواهید داشت در کنارشون
  امنیت، مهربانی، مهمان نوازی

  ۹ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *