بلیط هواپیما سوئیت تبریز

جاهای دیدنی قزوین در بهار

زمان مطالعه : 5 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

قزوین جاهای دیدنی تاریخی زیادی دارد که در بهار می توانید از آنها دیدن کنید. قزوین در دوران صفوی ۵۷ سال پایتخت ایران بود و به همین دلیل دیدنی های قزوین آنقدر زیاد هستند که در یک سفر کوتاه نمی‌توانید به همه‌شان سر بزنید. اگر قصد سفر شهر تاریخی قزوین را دارید با ما همراه باشید و با دیدنی‌ترین جاذبه‌های تاریخی شهر قزوین آشنا شوید:

کاروانسرای سعد السلطنه قزوین
این کاروانسرا یکی از مهم‌ترین دیدنی های شهر قزوین است که در دوران قاجار و به دستور سعدالسلطنه حاکم وقت این شهر بنا شده و بزرگ‌ترین کاروانسرای سرپوشیده داخل شهری در ایران است. کاروانسرا در نزدیکی بازار قدیمی شهر که قدمتی هزارساله دارد ساخته شده. کاروانسرای سعد‌السلطنه در سال‌های اخیر بازسازی شده و به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری قزوین تبدیل شده است. معماری جالب و فضای متفاوت بازار شما را به گذشته می‌برد و انقدر جذاب است که از گشت‌وگذار در آن خسته نخواهید شد. اما اگر بین قدم‌زدن‌هایتان دلتان خواست کمی بنشینید و نفسی تازه کنید، می‌توانید به کافه نگار در راسته وزیر بروید و با نوشیدن یک لیوان عرقیجات یا دم‌نوش‌های گیاهی خستگی‌تان را در کنید.

آدرس: قزوین، خیابان امام خمینی

کاروانسرای سعد السلطنه جاهای دیدنی قزوین در بهار

کلیسای کانتور قزوین
جاذبه های گردشگری استان قزوین

یکی از دیدنی های شهر قزوین کلیسای کانتور است. این کلیسا از کوچک‌ترین کلیساهای ارتودوکس ایران محسوب می‌شود. کلیسای کانتور را روس‌ها در زمان جنگ‌ جهانی دوم در قزوین ساختند، اما امروزه این کلیسا کاربری مذهبی ندارد و به عنوان بنایی تاریخی از آن نگهداری می‌شود. در محوطه کلیسا دو سنگ قبر وجود دارد که یکی‌شان آرامگاه خلبانی روسی است که در جنگ جهانی دوم کشته شده و یکی متعلق به مهندسی روسی‌ست. معماری این بنا و نمای آجری آن نسبت به بناهای دیگر این شهر ظاهر متفاوتی دارد.

آدرس: قزوین، خیابان طالقانی، خیابان دارایی، جنوب پارک مشاهیر (لاله ها)

کلیسای کانتور جاهای دیدنی قزوین در بهار

حمام بلور قزوین
گرمابه بلور از جاذبه های تاریخی قزوین

حمام بلور در بافت قدیمی شهر قرار دارد و تاریخ ساختش را مربوط به دوران صفویه و قاجار می‌دانند، اما درباره اینکه سازنده این بنا چه کسی بوده اطلاع دقیقی در دست نیست. نقاشی‌های دیواری حمام مربوط به دوران صفوی و قاجار است. از این حمام تا اواخر دهه ۷۰ خورشیدی استفاده می‌شد اما بعد از این دهه تغییر کاربری داد و به موزه سنگ قزوین تبدیل شد. در موزه سنگ بیش از ۴۵۰۰ قطعه سنگ و حدود ۸۰۰ فسیل از دوران‌های مختلف زمین‌شناسی نگهداری می‌شود.

آدرس: قزوین، خیابان مولوی، محله آخوند

حمام بلور جاهای دیدنی قزوین در بهار

مسجد جامع قزوین

مسجد جامع از جاذبه های گردشگری مذهبی قزوین
مسجد جامع قزوین از زیباترین دیدنی های شهر قزوین و یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مساجد ایران است که به فرمان هارون‌الرشید ساخته شده. از سبک معماری قسمت‌های مختلف مسجد به نظر می‌رسد که هر قسمت آن در دوره‌ای ساخته یا بازسازی شده است، اما هنر معماری سلجوقی در این مسجد جلوه دیگری دارد. بنای اولیه مسجد جامع روی آتشکده‌ای از دوران ساسانیان ساخته شده. مسجد جامع قزوین ۴ ایوان دارد و از قدیمی‌ترین مساجد ۴ ایوانی ایران به شمار می‌رود.

آدرس: قزوین، خیابان سپه، شبستان غربی

مسجد جامع قزوین جاهای دیدنی قزوین در بهار

در اینجا نگاهی داریم به مجموعه باغ صفوی که از دوران صفویه و قاجار به یادگار مانده. باغ صفوی وسعتی بیش از ۶ هکتار دارد و از سردرعالی‌قاپو شروع می‌شود و تا محوطه کاخ چهل‌ستون ادامه پیدا می‌کند. در حال حاضر خیابان و بناهایی به حریم قدیمی باغ تجاوز کرده‌اند و مجموعه کوچک‌تر از چیزی شده که در گذشته بوده با این حال در سفرتان به قزوین با سرزدن به این مجموعه می‌توانید تعداد زیادی از جاذبه‌های گردشگری قزوین را ببینید. با ما همراه باشید و با برخی از جاذبه‌های گردشگری قزوین که در این باغ قرار دارند آشنا شوید:

سر در عالی‌قاپو قزوین

سردر عالی قاپو از دیدنی های شهر قزوین

این روزها از ۷ ورودی مجموعه باغ صفوی فقط سردر عالی‌قاپو باقی مانده است. این سردر ورودی اصلی ارگ سلطنتی صفویان بوده است. از تزئینات این سردر فقط کتیبه و کاشی‌کاری‌هایش باقی‌مانده با این حال هنوز انقدر زیبا است که به خودی خود یکی از دیدنی های شهر قزوین به حساب می‌آید.

آدرس: قزوین، سبزه میدان، ابتدای خیابان سپه

سر در عالی‌قاپو جاهای دیدنی قزوین در بهار

عمارت چهل ستون یا کلاه فرنگی قزوین

یکی از دیدنی های شهر قزوین که در سفرتان نباید از دست بدهید عمارت چهل ستون است. این عمارت تنها عمارتی است که از دوران شاه تهماسب صفوی به یادگار مانده. چهل ستون قزوین به صورت هشت‌گوشه ساخته شده و معماری جذابی دارد. برخی می‌گویند کاخ هشت‌بهشت اصفهان را با الهام از معماری این بنا ساخته‌اند. اگر به دیدن عمارت چهل ستون رفتید به نقاشی‌های دیواری طبقه اول دقت کنید. این نقاشی‌ها یادگاری از دوران صفویه و قاجار هستند. این روزها عمارت به عنوان موزه خوشنویسی قزوین فعالیت می‌کند.

آدرس: قزوین، میدان آزادی (سبزه میدان)
چهلستون  جاهای دیدنی قزوین در بهار

گراند هتل قزوین

این هتل از قدیمی‌ترین هتل‌های ایران است و از اولین اقامتگاه‌هایی است که در ایران با شیوه اروپایی ساخته شد. برنامه‌ریزی بسیاری از اتفاقات مهم تاریخی در این هتل انجام شده و هتل چهره‌های مهم زیادی را دیده؛ گراند هتل محل استقرار سفرای خارجی و فرماندهی انگلیس بود و نطفه کودتای ۱۲۹۹ رضا شاه در این هتل بسته شد. این روزها گراند هتل در دست بازسازی است و احتمالا به زودی دوباره کاربری هتل پیدا کند.

آدرس: قزوین، واقع در مجموعه باغ صفوی

گراند هتل  جاهای دیدنی قزوین در بهار

بقعه پیغمبریه

این مکان با نام چهارانبیا هم شناخته می‌شود و بنا به روایاتی آرامگاه ۴ نفر از پیامبران بنی‌اسرائیل است که خبر تولد حضرت مسیح (ع) را از اورشلیم به شرق آوردند. به جز این چهار پیامبر مقبره امامزاده صالح بن حسن مجتبی (ع) نیز در این مکان قرار دارد. این بنا از معدود بناهای قبل از اسلام در قزوین است که هنوز هم پابرجاست و یکی از دیدنی های شهر قزوین به حساب می‌آید که گردشگران بسیاری را جذب می‌کند.

آدرس: قزوین، خیابان پیغمبریه

بقعه پیغمبریه جاهای دیدنی قزوین در بهار

           
ما را در اینستاگرام فالو کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • امیر علی

    جاهای علی بود

    ۱۰ آبان, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *