جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

تاریخ بروزرسانی :
۲ شهریور ۱۴۰۲

جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران و شهری کهن با گذشته ای پرفراز و نشیب که حکایت های زیادی را در دل خود جای داده است. با شنیدن نام رفسنجان در کل دنیا پسته رفسنجان که سوغاتی بی رقیب این شهر است در ذهن تداعی می شود. اما در کنار این سوغاتی بی نظیر جاذبه های تاریخی و دیدنی های متعدد این شهر باعث شده گردشگران زیادی به این شهر سفر کنند.شهری که در گذشته بارها مورد هجوم و حمله ی غارتگران قرار گرفته است ولی همچون کوه، استوار بوده و از طوفان حوادث سربلند بیرون آمده است.

%name جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

آب و هوای این شهر نیمه بیابانی است و در مسیر کرمان به یزد واقع شده است. وجه تسمیه اسم آن دقیقا مشخص نیست ولی به احتمال زیاد دلیل این نامگذاری وجود معادن و ذخایر معدنی معروف در آن است. معدن مس سرچشمه که چشم فیروزه ای نامیده می شود. بزرگترین معدن مس روباز جهان از آن جمله است. بر این اساس رفسنگان از دو کلمه ی رفسنگ به معنای مس و کان به معنی معدن تشکیل شده است. این شهر با آثار تاریخی و زیبا که سبک معماری آن ها هماهنگ با اقلیم کویر است، یکی از بهترین گزینه های گردشگری می باشد. با سیری در ایران همراه باشید تا با جاهای دیدنی رفسنجان بیشتر آشنا شوید.

خانه ی تاریخی حاج علی آقا

این خانه تاریخی یکی از بزرگترین و زیباترین خانه های خشتی و سنتی جهان است. این مجموعه ی بی نظیر زیر بنایی در حدود هفت هزار متر مربع دارد و در معماری زیبای آن تمامی عناصر اصیل ایرانی مانند آجرکاری های زیبا، حوضخانه، تالار شاه نشین، تالار های پاییزی و زمستانی به چشم می خورد. این بنا شاهکاری باشکوه از دوران قاجاریه است و توسط حاج علی آقا معروف به زعیم الله رفسنجانی که از بزرگترین تجار آن دوره بود احداث شده است.
آدرس: کرمان، رفسنجان، خیابان آزادی، میدان ۲۴ ساعته به سمت بلوار هجرت

خانه حاج علی آقا جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

بادگیر معین از جاهای دیدنی رفسنجان

از آن جا که وجود بادگیر در شهرهای کویری امری ضروری بوده است، رفسنجان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در بافت تاریخی و روستایی آن بادگیرهایی با اشکال مختلف دیده می شود. بادگیر معین نیز یکی از این بادگیرها و از جاذبه های شهر رفسنجان است. این بادگیر که سازه ای است زیبا و متعلق به دوره ی قاجار، ۱۶ متر ارتفاع دارد و باقیمانده ی عمارتی به نام عمارت معین می باشد. سازندگان آن با استفاده از مصالحی همچون خشت خام، آجر، چوب و کاهگل آن را ساخته و با کتیبه های گچی تزیین کرده اند.
آدرس: کرمان، رفسنجان، خیابان شریعتی، خیابان بنفشه

بادگیر معین جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

تنگه ی راگه

در نزدیکی شهرستان رفسنجان، یکی از زیباترین و مسحورکننده ترین جاذبه های گردشگری ایران قرار دارد، مکانی که به آن تنگه ی راگه یا دره ی راگه می گویند. تنگه ی راگه حاصل فرسایش رودخانه ی گیودری است و قدمت آن به ۲۰ هزار سال پیش برمی گردد. دره ی راگه سومین ژئو پارک ایران است و طولی در حدود ۲۰ متر و عمیقی نزدیک به ۸۰ متر دارد. تزئینات طبیعی روی دیواره های دره ی شگفت انگیز راگه مانند سنگ های تراش خورده ی تمدن باستانی است، طبیعت آن زیبا و حیات وحش این منطقه بی همتا و منحصر به فرد است. وجود رودخانه ی گیودری که از میان این تنگه می گذرد و شب های پرستاره ی آن، صخره های خیره کننده و زیبایی که تا صد متر ارتفاع دارند، این دره را به یکی از جذاب ترین و محبوب ترین دیدنی های رفسنجان تبدیل کرده است.
آدرس: کرمان، ۲۰ کیلومتری رفسنجان، بعد از روستای ناصریه

تنگه راگه جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با شهر زیبای رفسنجان مطلب سیری در رفسنجان را نیز مطالعه بفرمایید.

کوه پورکان

کوه پورکان از مقاصد و جاذبه های گردشگری رفسنجان در استان کرمان است و از قله‌هایی مانند نجیب، ایزار، محمد‌آباد، بوران کلاته، تنه کوه و… تشکیل می‌شود که ارتفاع اغلب آن‌ها بیش از ۲۵۰۰ متر است. بلندترین قله این مجموعه یاپاری کوه نام دارد که ارتفاع آن ۳۴۴۳ متر است و در ۳۲ کیلومتری شمال شرقی شهربابک قرار دارد. چندین خشک‌رود و مسیل‌ از این کوهستان سرچشمه می‌گیرند که مهم‌ترین آن‌ها رودخانه جاورچی نامیده می‌شود. این رود رو به شمال جریان دارد و در شوره‌زارهای پیرامون انار فرو‌می‌رود.
آدرس: رفسنجان،‎ شمال شرقی شهر بابک و غرب شهرستان رفسنجان

%name جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

عمارت باقری از جاهای دیدنی رفسنجان

عمارت باقری از خانه های قدیمی رفسنجان است، قدمت این بنا به اواخر دوره ی قاجار بر می گردد و دارای مساحتی بیش از ۲۰ هزار متر مربع است، زیر بنای آن ۲۶۰۰ متر مربع است و در دو طبقه به شکل ویلایی با سه ایوان ساخته شده است. این خانه ی قدیمی با سبک معماری سنتی و آجرنماهای زیبا و سقف هایی که با نقش و نگارهای دلنشین مزین شده اند، شاهکاری با ارزش از دوران قدیم است و هر گوشه ای از آن مهارت و چیره دستی معماران ایرانی را به زیباترین شکل آشکار می کند. نام عمارت باقری در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی قرار گرفت و در حال حاضر از جاذبه های تاریخی و دیدنی رفسنجان است.
آدرس: کرمان، رفسنجان، خیابان امام خمینی

عمارت باقری جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

کاروانسرای کبوترخان

از دیگر آثار تاریخی این شهر کهن، کاروانسرای کبوتر خان است. این بنای تاریخی که از قدمتی بسیار برخوردار است، متعلق به دوران صفویه است. البته برخی از کارشناسان بر این باورند که با توجه به سنگ نبشته ای که بر سردر این کارونسرا به چشم می خورد، این اثر تاریخی متعلق به دوران زندیه است. با این وجود شباهت زیادی که بین پلان این کاروانسرا و پلان کاروانسراهای صفویه هست، این احتمال را تقویت می کند که بنا در دوران صفویه ساخته شده است. با این حال در چهار گوشه ی این بنا، چهار برج وجود دارد، که در سبک معماری صفویه دیده نمی شود. این سازه ی آجری، که نقش و نگارها و تزئینات آن جلوه ی خاصی دارد، شکوه و زیبایی خود را هنوز حفظ کرده و پس از گذشت سال ها، با ارزش تاریخی و سبک معماری خود گردشگران را مجذوب می کند.
آدرس: کرمان، رفسنجان، روستای قاسم آباد

کاروانسرای کبوترخان جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

موزه ی مردم شناسی یکی از جاهای دیدنی رفسنجان

موزه ی مردم شناسی رفسنجان در میدان موزه ی این شهر واقع شده است، این موزه که یکی از جالب ترین موزه های مردم شناسی کشور به شمار می رود، حمام قدیمی آقا سید مهدی قریشی رفسنجان می باشد و سال هاست تغییر کاربری داده و به موزه ی مردم شناسی تبدیل شده است. این بنا پیشینه ی قدیمی دارد و در آن آداب و رسوم مردم رفسنجان به نمایش گذاشته شده است. در این موزه می توان انواع مجسمه، اشیائ عتیقه، ابزار آلات بافندگی، دستگاه های ریسندگی، آسیاب های آبی، نسخه های قدیمی، زینت آلات، دیگ سنگی، ظروف سفالی و عکس هایی از بزرگان و حاکمان رفسنجان را مشاهده کرد.
آدرس: کرمان، رفسنجان، خیابان شهید بهشتی، میدان موزه

موزه مردم شناسی جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا از آثار تاریخی و مکان های دیدنی رفسنجان است. این بنا در روستای حسین‌آباد، در بخش خنامان از شهرستان رفسنجان قرار دارد و قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. از آنجا که معبد در زمان قاجاریه به‌صورت پناهگاه دزدان و راهزنان بوده است، به اشتباه از آن با نام قلعه دزدان یاد می‌کنند.
آدرس:رفسنجان، بخش خنامان، روستای حسین آباد

%name جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

بازار رفسنجان

در شهر رفسنجان نیز مثل سایر شهرهای کهن ایران یک بازار قدیمی وجود دارد که از گذشته های دور یکی از مراکز مهم اقتصادی و تجاری رفسنجان بوده است. این مجموعه که از نخستین بناهای رفسنجان محسوب می شود، ترکیبی از سبک معماری سلجوقی تا دوران قاجار است. این بازار از بخش های مختلفی همچون مسجد، نه گنبد سلجوقی، قیصریه، کاروانسرا، آب انبار، سقاخانه و حمام تشکیل شده است. همچنین بر اساس اسناد تاریخی بنای اولیه ی بازار توسط بهرام شاه سلجوقی و در اواسط قرن ۶ هجری قمری ساخته شده است.
آدرس: کرمان، رفسنجان، بین خیابان انقلاب و شهید بهشتی

%name جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

کاروانسرای قطب آباد از جاهای دیدنی رفسنجان

یکی دیگر از آثار باستانی باقیمانده از دوران صفویه که قدمتی ۴۰۰ ساله دارد، کاروانسرای قطب آباد است. از آن جایی که این کاروانسرا در زمان های قدیم در اختیار شخصی به نام وهاب زاده بوده است، به همین نام شهرت یافته است. این بنا خشتی است و با نمای آجری تزئین شده است. کاروانسرای قطب آباد از مجموعه کاروانسراهای درون شهری محسوب می شود و به صورت چهار ایوانی ساخته شده است. این بنا در سال۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ثبت شد و امروزه پس از مرمت و بازسازی تغییر کاربری داده و به هتل، رستوران، کافی شاپ و چایخانه ی سنتی تبدیل شده است.
آدرس: کرمان، رفسنجان، محله ی قطب آباد

%name جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

آب انبار مرادی

بنایی متعلق به دوره ی قاجار که قدمتی نزدیک به ۱۲۰ سال دارد و به همت بی بی سلطان مرادی ساخته شده است. این آب انبار از چندین بخش مانند سردر، راه پله، پاشیر و تهویه تشکیل شده است و در گذشته برای رسیدن به آب باید از ۵۲ پله آن و یک مسیر تاریک که تنها روشنایی آن یک نورگیر سقفی بود، می گذشتند.
آدرس: کرمان، رفسنجان، خیابان شهید بهشتی، جنب مسجد امام

آب انبار مرادی جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

غار میرزا یکی از جاهای دیدنی رفسنجان

غار میرزا در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی رفسنجان و در روستای ده رنج قرار دارد. این غار در سال ۱۳۷۸ شناسایی و ثبت شده است. این غار با یک دهلیز کوچکی در دهانه ی غار آغاز می شود و پس از مدتی عریض شده به یک دو راهی می رسد. یکی از این دو راهی ها مسیر کم عرضی است که در نهایت به چاهی به عمق ۵۰ متر می رسد. این غار دارای ۸ تالار اصلی و ۴ تالار فرعی است که هر کدام از ویژگی های خاصی برخوردارند. این غار که سال ها ناشناخته و از نظرها پنهان مانده بود، زیبایی های بکر و دست نخورده ای دارد که برای طبیعت گردان و غارنوردان بسیار جذاب خواهد بود.
آدرس: کرمان، ۳۰ کیلومتری شمال شرقی رفسنجان

غار میرزا جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

درخت پسته ی اودرج

در ۳۵ کیلومتری رفسنجان و در شمال کرمان در روستای اودرج درخت کهنسالی وجود دارد. این درخت عجیب قدمتی در حدود ۱۵۰۰ سال دارد وارتفاع آن ۱۵ متر وقطر آن ۳/۵ متر است. مسیر دسترسی به این جاده بسیار زیباست. در ابتدای این مسیر منظره ی باغ پسته در دو طرف جاده دیده می شود که با پوشش کویری ادامه پیدا کرده و در نهایت به رمل و شن ختم می شود.
آدرس: کرمان، رفسنجان، ۳۵ کیلومتری رفسنجان

درخت پسته اودرج جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

حصار قدیم رفسنجان

این حصار در حدود ۲۰۰ سال پیش امیر مفخم بختیاری حاکم کرمان ساخته شده است. این حصار از چند برج و باروی مستحکم و چهار دروازه تشکیل شده است. این دروازه ها عبارتند از: دروازه ی علی آباد، دروازه ی مزار، دروازه ی کمال آباد، دروازه ی قطب آباد که به جز دروازه ی قطب ابد از بقیه ی دروازه ها اثری باقی نمانده است. حصار قدیم از خشت و گل و کاهگل ساخته شده و تزئینات زیبایی در بالا و دیواره های آن دیده می شود.
آدرس: کرمان، رفسنجان، بین بلوار مدرس و خیابان بنفشه، خیابان عدالت

حصار قدیم رفسنجان جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

موزه ریاست جمهوری رفسنجان

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ شمسی، سمت ریاست‌جمهوری ایران را بر عهده داشت، در رفسنجان به دنیا آمده است و در دهه ۱۳۷۰ شمسی، موزه‌ ریاست جمهوری در زادگاه وی افتتاح شد.
این موزه محل نگهداری تعداد زیادی از اشیایی است که در غرفه‌های متنوع آن جای گرفته‌اند، از غرفه دوران کهن گرفته تا رفسنجان‌شناسی. همچنین قریب به هزار قطعه از هدایای مردمی و دیگر کشورها به دولت ایران در دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی در موزه نگهداری می‌شوند.
آدرس:استان کرمان، رفسنجان، خیابان زیتون

%name جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

چاه دریا

دریاچه زیرزمینی آن از شگفتی‌های کویر و جاذبه های گردشگری رفسنجان به‌ شمار می‌روند. این پدیده طبیعی میلیون‌ها لیتر آب را در قلب کویر در خود جای داده است و از جمله معدود دریاچه‌های زیرزمینی ایران به حساب می‌آید. از این مکان به‌عنوان یکی از شگفتی‌های آثار طبیعی ایران یاد می‌شود که در کنار شگفتی مثال‌زدنی‌‌اش، موجب رعب و وحشت هر بیننده‌ای می‌شود. دهانه حفره، بیضی‌گون با قطر کوچک ۲۰ متر و قطر بزرگ ۳۰ متر است و در عمق ۹۳ متری به دایره ای به قطر ۶۰ متر منتهی می‌شود. همچنان دلیل قطعی وجود این حفره مشخص نشده و به نظر می‌رسد پیدایش آن ناشی از فرونشست زمین است.
آدرس:استان کرمان، رفسنجان، ۱۵ کیلومتری غرب داوران

%name جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

مجتمع تجاری تفریحی ستاره یکی از جاهای دیدنی رفسنجان

یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید و جاذبه های گردشگری رفسنجان است که طیف گسترده‌ای از کالاهای مختلف در آن عرضه می‌شود. این مجتمع در هفت طبقه احداث شده است و شامل دو طبقه پارکینگ با ظرفیت ۱۶۰ خودرو، دو طبقه تجاری با ۱۴۴ واحد، دو طبقه اداری با ۴۴ واحد و یک طبقه تفریحی با چندین رستوران و کافی‌شاپ می‌شود.
آدرس: استان کرمان، رفسنجان، میدان شهدا

%name جاهای دیدنی رفسنجان ، شهر پسته ایران

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.