رزرو هتل ایران بوم گردی

جاهای دیدنی بندرعباس ( ۲۰ جاذبه گردشگری )

زمان مطالعه : 8 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۱ خرداد ۱۴۰۱

جاهای دیدنی بندر عباس از شهر های جنوبی ایران که به علت آب و هوای گرم آن مردم بیشتر ترجیح می دهند که در نیمه دوم سال بخصوص زمستان به بندرعباس سفر کنند از جاذبه های گردشگری نادر کشورمان هستند. تعداد زیادی از مسافران هستند که به جای خرید تور کیش از آژانس های گردشگری تصمیم می‌گیرند با ماشین شخصی به بندرعباس سفرکنند و از بندر با لنج به جزیره کیش بروند، به هرحال اگر قصد سفر مستقیم به بندر عباس را دارید و یا اینکه در مسیر کیش یا قشم می‌خواهید سری به بندر بزنید، لازم است با جاهای دیدنی این شهر زیبا آشنا شوید، بندرعباس ساحل بسیار زیبایی دارد که خود به تنهایی می تواند دلیل سفر باشد ولی ما در اینجا جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان را به شما معرفی می کنیم تا با این اطلاعات سفری لذتبخش را داشته باشید .

معبد هندوها

معبد هندوها در بلوار امام خمینی، رو به روی بازار روز بندر عباس در استان هرمزگان قرار دارد.این معبر برای نیازهای هندوهای مقیم شهر بندرعباس که از سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴ شمسی سکونت داشته و به کارهای تجاری می‌پرداختند ساخته شده است.همچنین این معبد یکی از نقاط مهم ارتباط فرهنگی و هنری میان ایران و هند بوده است. هندوها پیروان مکتب برهمنی (کسانی که به خدایان برهما، ویشنو و تسیوا معتقدند) هستند و این معبد بنابر تحقیقات به عمل آمده متعلق به خدایان ویشنو است.

جاهای دیدنی بندر عباس در زمستان جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان و بهار

آبگرم گنو از جاهای دیدنی بندرعباس

آبگرم گنو یکی از مناطق دیدنی بندر عباس است. این چشمه آبگرم حدود ۳۴ کیلومتر با شهر بندرعباس فاصله دارد و در اطرافش مجتمع‌های توریستی‌ای ساخته شده تا گردشگرانی که به این منطقه می‌آیند از نظر امکانات رفاهی مشکلی نداشته باشند. آب این چشمه از آب‌های گوگردی خیلی گرم است و از آن برای آبیاری نخلستان‌ها و استحمام استفاده می‌شود. ترکیبات آبگرم گنو به گونه‌ای است که بسیاری از گیاهان و جانوران نمی‌توانند در آن زندگی کنند. از ویژگی‌های خود چشمه گنو که بگذریم نخلستان‌ها و مناظر طبیعی اطراف چشمه می‌تواند لحظات خوبی را برایتان بسازد. پس اگر به بندرعباس سفر کردید دیدن این چشمه منحصر‌به‌فرد را از دست ندهید.

آدرس: هرمزگان، جاده بندرعباس به سیرجان

جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان و بهار

موزه مردم شناسی خلیج فارس

از دیگر مکان های دیدنی بندرعباس ، این موزه مردم شناسی  خلیج فارس است که یکی از بزرگ ترین موزه های مردم شناسی ایران محسوب می شود. بنای این موزه با بهره گیری از معماری سنتی هرمزگان در محوطه تاریخی برکه های باران ساخته شده است.
این موزه سه بخش دارد: بازار سنتی، صید و صیادی و آزادسازی جزیره هرمز از دست پرتغالی ها. در این موزه همچنین بخش های مختلف دیگری همچون باستان شناسی، دوره تاریخی، دوره اسلامی، بخش سکه و نگارخانه نیز وجود دارد. فضای عمومی، بخش خدماتی، کتابخانه تخصصی و نمایشگاه از امکانات موجود در موزه مردم شناسی خلیج فارس است. این موزه در بلوار پاسداران بندرعباس نیز قرار دارد.

جاهای دیدنی بندرعباس درزمستان جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان و بهار
غار نمکی خرسین

غار خرسین در بخش سیاهو، روستای درگز در شمال شرقی بندرعباس و در فاصله ۸۰ کیلومتری مرکز استان هرمزگان واقع است. با حدود یک و نیم ساعت کوهپیمایی سبک به دهانه غار میرسیم.دهانه در ارتفاع ۱۰۸۰ متر از سطح دریا قرار دارد. در خرسین قندیل های نمکی متعددی می بینیم که جزء جدا ناشدنی این غار زیبا و بکر هستند. لازم به ذکر است جریان آب شوری در غار وجود دارد که در فصل زمستان و بارش های شدید دارای سرعت نسبتا زیادی به سمت خارج غار میباشد. همچنین به علت ریزشی و ناپایدار بودن دیواره های غار و بطور کلی محیط این گنبد نمکی بازدید از غار در فصل هایی که با بارش شدید همراه می شود به هیچوجه توصیه نمی گردد اشکال انحلالی نمک به صورت متنوع در این گنبد ایجاد شده است و ….

جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان و بهار

اسکله ی قدیم بندرعباس

از دیگر دیدنی های شهر بندرعباس اسکله قدیم بندرعباس ، هم اکنون از مراکز دیدنی مورد توجه مسافران استان هرمزگان است که در کناره ی جنوبی بلوار طالقانی قرار گرفته است.این اسکله در سال ۱۳۱۸ شمسی ساخته شده و دارای ۱۸۵ متر طول و ۴٫۲۰ متر عرض است .عظمت اسکله جدید و تاسییسات آن نیز بسیاری از تازه واردان به این شهر را جذب خود می‌کند.

جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان و بهار
آبشار تزرج

آبشار تزرج حاجی آباد دراستان هرمزگان واقع است. آبشار تزرج حاجی آباد در ۱۷۵ کیلومتری شمال بندرعباس در جاده منتهی به روستای برآفتاب واقع شده است. تزرج یکی از نقاط کوهستانی این شهرستان می باشد که در جاده منتهی به روستای برآفتاب واقع شده است. شما عزیزان میتوانید با وسیله نقلیه خود به راحتی تا کنار این آبشار بروید و از این منظره زیبا لذت ببرید و ساعات خوشی را سپری کنید.
این محل، منطقه ای ییلاقی و دارای رودخانه و آبشاری فصلی است. شهرستان حاجی آباد به واسطه داشتن نخلستان های وسیع و سرسبز، مشهور است. در ۱۷ کیلومتری جنوب حاجی آباد به سمت بندرعباس، جاده ای فرعی جدا می شود که پس از طی مسافت حدود ۱۰ کیلومتر در جوار رودخانه حاجی آباد و ادامه مسیر از دوراهی تزرج به سمت راست به مسافت یازده کیلومتر به روستای تزرج خواهد رسید.

جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان و بهار

آبشار بدو از جاهای دیدنی بندرعباس

آبشار بدو در استان هرمزگان واقع است. این آبشار فصلی از ارتفاعات کوه بدو (Bedoo) در شمال روستای لمزان واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب بندرعباس سرچشمه میگیرد. آبشار به صورت پلکانی به پایین میریزد. فاصله آبشار تا روستای لمزان در حدود ۴ کیلومتر است و دسترسی به آن از طریق جاده خاکی به سمت شمال روستا قابل انجام است. وجود اشکال پلکانی منظم در این آبشار مناظر زیبایی خلق کرده است. از دیگر جاذبه های این منطقه می توان به گنبد نمکی لمزان واقع در جنوب روستا اشاره کرد.

جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان و بهار

گنبد سرخ از جاهای دیدنی بندرعباس

یکی از دیدنی‌های این منطقه، گنبد سرخ است. بنای گنبد سرخ در جاده بندرعباس ـ میناب، در ۶۰ کیلومتری شمال غرب بندر‌عباس، دهستان شمیل و روستای گنبد سرخ واقع شده است. این بنا در جنوب روستای گنبد سرخ و در میان قبرستانی قدیمی و در مجاورت یک نخلستان قرار گرفته است.نمای گنبد سرخ صد درصد آجری است. نقشه این بنا از داخل چلیپایی و از خارج مربع شکل است که این نوع معماری تداعی‌کننده چهار طاقی و معماری سبک پیش از اسلام است. متاسفانه در طول تاریخ گنبد بنا فرو ریخته و امروزه بنا فاقد پوشش سقف است.

جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان جاهای دیدنی بندرعباس در زمستان و بهار

قلعه فین بندرعباس

در فاصله ۹۵ کیلومتری بندرعباس می‌توانید یکی از زیباترین مکان های دیدنی بندرعباس را مشاهده کنید. قلعه فینکه بیشتر کاربرد نظامی داشته، تا چند سال اخیر هم مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است.این قلعه تاریخی که مربوط به دوره ایلخانی و تیموریان است، معماری اسرارآمیزی دارد.در حال حاضر به دلیل آسیب‌های متعددی که به این قلعه وارد شده، بخش زیادی از آن باقی نمانده است، اما همچنان همان دیوارهای به جا مانده از این قلعه باعث شده که قلعه فین یکی از عجیب‌ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی بندرعباس باشد.اگر به تاریخ و بناهای قدیمی و نظامی علاقه دارید، احتمالا بازدید از قلعه فین بندرعباس یکی از زیباترین تجارب شما خواهد بود. قلعه فین در بخش فین واقع در ۹۵ کیلومتری شهر بندرعباس قرار دارد.

جاهای دیدنی بندرعباس

حمام بزرگ (حمام گپ)

در دوران قاجار که سیستم لوله کشی وجود نداشته، حمام بزرگ یا حمام گپ بزرگترین حمام بندرعباس بوده‌است. نکته بسیار جالب این که حمام بزرگ از دوران قاجار تا حدود دهه ۵۰ شمسی همچنان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.این حمام دارای دو قسمت زنانه و مردانه مجزا بوده که برای استفاده تمام مردم شهر بنا نهاده شده‌است.این روزها حمام بزرگ یا حمام گپ به عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی بندرعباس شناخته می‌شود.حمام گپ بندرعباس در خیابان امام موسی صدر، نرسیده به چهارراه سازمان قرار دارد.

محله باستانی سورو

بافت تاریخی بندرعباس یکی از زیباترین و جذاب‌ترین جاذبه های بندرعباس است. محله باستانی سورو که در گذشته میزبان نخل‌های متعددی بوده، این روزها به عنوان یکی از جاهای دیدنی بندرعباس شناخته می‌شود.با توجه به کشف مجموعه متنوعی از سکه‌های قدیمی در این منطقه، به نظر می‌رسد که محله باستانی سورو در گذشته به عنوان محل ضرب سکه در حکومت ملوک هرمز استفاده می‌شده است.محله باستانی سورو بندرعباس از دیرباز به عنوان یکی از سکونت گاه‌های شهروندان شناخته شده و این روزها می‌توان آثار بسیار زیادی را از فرهنگ مردم بندرعباس در طول زمان مشاهده کرد.
اگر به زندگی و آداب و رسوم مردم بندرعباس در طول تاریخ علاقه دارید و دوست دارید بیشتر با تاریخ شهرنشینی در بندرعباس آشنا شوید، پیشنهاد ما به شما این است که حتما بازدید از محله باستانی سورو را به عنوان یکی از جاهای دیدنی بندرعباس در برنامه سفر خود قرار دهید.

 

جاهای دیدنی بندرعباس

 

موزه آب بندرعباس

یکی دیگر از جاهای دیدنی بندرعباس که در زمره حاذبه‌های فرهنگی و تاریخی این شهر به حساب می‌آید، موزه آب بندرعباس است.این موزه که در دوران صفویان بنانهاده شده، وسایل و تجهیزات مورد استفاده در چاه‌ها و قنات‌های تاریخی و نحوه استخراج و انتقال آب در طی دوران صفویه تا زمان لوله کشی آب را به نمایش می‌گذارد.موزه آب بندرعباس در خیابان ۲۲ بهمن این شهر واقع شده‌است.

جاهای دیدنی بندرعباس

 

مسجد ناصری

یکی دیگر از جاهای دیدنی بسیار زیبای شهر بندرعباس مسجد ناصری است. این مسجد که در سال ۱۳۰۴ توسط محمدعلی ناصری ساخته شده، یکی از زیباترین مساجد شهر بندرعباس است.نکته جالب درباره این مسجد، استفاده از چوب صندل در ساخت بنای این مسجد است که عمدتا از هندوستان وارد شده‌است.گچبری‌های زیبای دیوار این مسجد، از جذابیت‌های دیگر مسجد ناصری بندرعباس است.

جاهای دیدنی بندرعباس

پل لاتیدان

پل لاتیدان که یکی از طولانی‌ترین پل‌های تاریخی در ایران است، با قدمتی متعلق به دوره صفویان یکی از جاهای دیدنی بندرعباس است. این پل به روی رودخانه کول در مسیر غرب بندرعباس به لار قرار دارد.

این پل در زمان شاه عباس و برای نبرد بزرگ به منظور بیرون کردن پرتغالی‌ها ساخته شد. پس از اتمام این نبرد، پل لاتیدان به منظور حرکت کاروان‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این پل برخلاف اکثر پل‌های دوره صفوی که از آجر ساخته شده اند، از سنگ‌های مختلف ساخته شده است.

بهترین فصل سفر به بندرعباس چه فصلی است ؟

با توجه به هوای مطبوع و عالی در اوایل فروردین، سفر به بندرعباس می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های سفر نوروزی در عید باشد.در عید نوروز شما می‌توانید انواع خوراکی‌ها و غذاهای متنوع بندرعباس را تجربه کنید. همچنین موزه‌های حیات وحش و مردم شناسی بندرعباس هم گزینه دیگری برای بازدید از بندرعباس در عید نوروز است.

بهترین جاهای دیدنی بندرعباس در شب ؟

با توجه به گرمای هوا، معمولا شب‌های بندرعباس حال و هوای دیگری دارد. با غروب آفتاب و خنک شدن هوا، حال و هوای شهر در شب متفاوت می‌شود.
پارک ساحلی سورو و پارک ساحلی غدیر یکی از بهترین گزینه‌ها برای تفریح در شب بندرعباس است.
همچنین محله باستانی سورو یکی دیگر از گزینه‌ها برای بازدید از بندرعباس در شب است.

غذاهای محلی بندرعباس چیست ؟

انواع ماهی‌ها، میگو، قلیه ماهی، از معروف‌ترین غذاهای محلی بندرعباس است. علاوه بر این، هواری، نان تمشی، مهیاوه، برنج دیشو و کوفته مومغ از خوشمزه‌ترین و جذاب‌ترین غذاهای بندرعباس است.
           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

  • علی

    سلام..هیچی نداره

    ۱۴ دی, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین