رزرو هتل

تنگ بوان نورآباد

۱۳ دی ۱۴۰۰

تنگ بوان نورآباد دراستان فارس واقع است. تنگ بوان در جنوب شرقی شهرستان نورآباد در حاشیه جاده فرعی نورآباد به جاده اصلی شیراز-اردکان واقع شده است. این گردشگاه به علت نزدیکی به جاده اصلی، در محور چهار استان فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است . و امکان دسترسی ساکنان شهرهای پر جمعیت این استان ها را در فاصله زمانی مناسب فراهم می آورد. زیر حوزه آبخیز وسیع و منطقه جنگلی پر باران بالادست این تنگ، موجب فراوانی آب شیرین و گوارای تنگ بوان شده است، به طوری که در طول سال (به ویژه در فصل بهار) از روی اغلب دیواره های صخره ای تنگ، آبشارهای زیبا سرازیر می شوند.

بوان 1 تنگ بوان نورآباد

نورآباد ممسنی

این منطقه پر آب، از زمان های قدیم محل ییلاقی طوایفی از عشایر ممسنی بوده که به باغ داری و دام داری می پرداخته اند. درختان گردوی تنومند باغ های این منطقه، عمری طولانی دارند. بعضی از این درختان تا شعاع ۱۰-۱۵ متری از ورود نور آفتاب به زیر درختان جلوگیری می کنند. اختلاف درجه حرارت این تنگه با نورآباد در روزهای گرم تابستان، گاه به بیش از ده درجه سانتی گراد می رسد. منطقه نور آباد ممسنی از مناطق گرمسیر محسوب می شود و میانگین درجه حرارت آن در تابستان در حدود ۳۰ درجه سانتی گراد بالای صفر است.

با این وجود تنگ بوان با دمای حدود ۲۰ درجه سانتی گراد از توانمندی گردشگاهی قابل توجه در جذب گردشگران برخوردار است. از دیگر مزایای این تنگ، راه ارتباطی آسفالته آن است. تنگ بوان منطقه سردسیری نورآباد ممسنی است که محل ییلاق عشایر منطقه است.

بوان 3 تنگ بوان نورآباد

دره بوان

پس از گذشتن از جاده ای کوتاه وپر پیچ وخم آسفالته ،از سه راهی شهر نور آباد ممسنی به دره ی زیبا ودل انگیزبوان منتهی می شود.منطقه بوان به شکل دره ای که در میان دو رشته کوه بلندواقع شده که در زمستان ها پوشیده از برف می باشد.طول این دره ۱۸ کیلومتر و پهنای آن بیش از ۷کیلومتر است. دره بوان پوشیده ازدرختان جنگلی وتنومند با عمری طولانی است که همراه با چشمه سارها وجویبار های فراوان و آب و هوای مطبوع روستا های بسیاری رادر خود جای داده است ،به علاوه درختان وباغ های زیادی از جمله درختان سیب ،گلابی ، انار، گردو،انجیر و انواع مرکبات این دره سر سبز را پوشانده است.

به دره بوان یا تنگ بوان به زبان محلی تنگ بون گفته می شود . این دره زیبا به علت پر باران بودن منطقه بالای آن و دارا بودن مخزن آبی مناسب دارای آبشارها و چشمه ساران آب شیرین فراوانی است و هر ساله در فصل بهار و تابستان میزبان گردشگران بیشماری است. البته تنگ بوان در زمستان و پاییز نیز بسیار زیبا و دیدنی است.

از چشمه های معروف تنگ بوان، “چشمه ممبلو” و بزرگترین آبشار آن “آبشار پولکی” نام دارد که پنجمین آبشار کشور است.

بوان 2 تنگ بوان نورآباد

منطقه بوان

منطقه بوان به سه قسمت تقسیم بندی شده است:

(۱) بوان علیا (ده بالا)،

(۲) بوان وسطی (ده میونه) ، و

(۳) بوان سفلی (ده دومِن).
بوان 4 تنگ بوان نورآباد

مردم منطقه بوان در زمستان اغلب در شهر نورآباد ممسنی ساکن می باشند.باغهای گردو و انار این منطقه، علاوه بر زیبایی چشم نواز و آرامش بخش بودن برای ساکنین و گردشگران؛ سالانه مقادیر قابل توجهی محصولات کشاورزی را به بازار عرضه می نمایند.

منطقه بوان نورآباد ممسنی دارای اماکن مذهبی نیز می باشد که عبارتند از:

(۱) بقعه امامزاده ظاهر (امام ظاهر)،

(۲) بقعه امامزاده شاهزاده سلیمان (شاه سیمون) و

(۳) بقعه امامزاده شاهزاده حسین (شازاده حسین).

نحوه دسترسی

آدرس:استان فارس ، نورآباد ممسنی، در جاده نورآباد ممسنی به سپیدان، تنگ بوان

بوان تنگ بوان نورآباد

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • رها مسعودی

  منطقه جنگلی هست .پر از دزخت و خوش آبو هوا. گیاهان دارویی زیادی اینجا رویش میکنه.. عسل طبیعی هم هست.

  ۴ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • سینا سلیمانی

   به حتم از این جاده با ماشین رانندگی نکردید…
   جاده ی مرگ…
   بی کم و کاست.
   پس گیاهان دارویی ش تنها زمانی به کار عابر میاد که علاجی برای
   مرگ داشته باشن.

   ۱۱ فروردین, ۱۴۰۲

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *