بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تل تخت پاسارگاد

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲ آذر ۱۳۹۲

تل تخت یا دژ داریوش، که به تخت مادر سلیمان هم معروف است، یکی از بناهای محوطه پاسارگاد می‌باشد.

داریوش چهارمین پادشاه هخامنشی (با احتساب بردیای دروغین) که تخت جمشید را بنیان نهاد در حاشیه بنای پاسارگاد دژ تل تخت را بنیان گذاشت که این بنا در محدوده‌ای به وسعت دو هکتار سامان یافته است.

تل تخت در زمان ایران باستان به عنوان بنایی تشریفاتی و مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفت و پادشاهان هخامنشی از این بنا با ساخت دژ و برج و بارو حفاظت می‌کردند.

در این دژ تالارهای ستون دار، انبار، اتاق‌ها و سکوهایی بزرگ وجود دارد که بخش عمده‌ای از این بناها در کاوشهای دیوید استروناخ در ۴۰ سال پیش کشف شده است.

داریوش بزرگ، چهارمین پادشاه هخامنشی پس‌از به قدرت رسیدن علاوه بر احداث تخت‌جمشید در مرودشت، برخی اقدامات نیز در پاسارگاد انجام می‌دهد که از آن‌جمله تغییر کاربری بنای باستانی تُل‌تخت در شمال پاسارگاد از یک بنای تشریفاتی به دژی مستحکم با وسعت دو هکتار است

تُل‌تخت در مسیر راه باستانی مناطق مرکزی ایران با ناحیه فارس به عنوان نخستین ایستگاه در محل ورود به پارسه‌کده (ده پارسه یا همان پاسارگاد) و دره بلاغی بنا و سپس در دوره سلوکیان و حکومت محلی ناحیه فارس و دوره اسلامی مسکونی شد.

تل تخت تل تخت پاسارگاد

تل تخت 9 تل تخت پاسارگاد

تل تخت 8 تل تخت پاسارگاد

تل تخت 5 تل تخت پاسارگاد

تل تخت 6 تل تخت پاسارگاد

تل تخت 7 تل تخت پاسارگاد

تل تخت 4 تل تخت پاسارگاد

تل تخت 3 تل تخت پاسارگاد

تل تخت 2 تل تخت پاسارگاد

تل تخت 1 تل تخت پاسارگاد

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفیع

    بسیار باغ زیبا و دلفریبی است و در کنار باغ های دیگر شهر حافظ شیرین سخن و باغ ارم این شهر باصفا را مزین به عطر و رنگ کرده اند

    ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *