بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تردد از پل تاریخی «کوریجان» ممنوع شد

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۵ آذر ۱۳۹۹

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کبودراهنگ از احداث پل جایگزین پل تاریخی کوریجان به درخواست اهالی این منطقه در فاصله ۸۰۰ متری از پل خبر داد.مهدی غلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این مطلب اظهار کرد: با هدف حفظ سازه تاریخی پل کوریجان تردد ادوات سنگین از روی پل تاریخی کوریجان ممنوع شده به طوریکه این بنا در تاریخ ۲۵ بهمن ۷۹ به شماره ۳۲۴۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و چندین بار نیز توسط میراث فرهنگی مرمت شده است.

کوریجان

وی با بیان اینکه پل تاریخی کوریجان با پنج دهانه بزرگ و چهار دهانه کوچک با قوس های جناغی یکی از زیباترین و بزرگترین پل های تاریخی شهرستان کبودراهنگ و استان همدان به شمار می آید، افزود: پل کوریجان در روستایی با همین نام در مسیر رودخانه قره چای قرار گرفته و از دوران صفویه محل ارتباط بین روستاها و شهرها بوده است.

غلامی گفت: هنوز هم پس از سال ها بعضی از روستاها مثل روستای ریکان و بعضی از کشاورزان اطراف به علت نبود پل جدید از این پل برای حمل و نقل و تردد استفاده می‌کنند و این پل از سال ۹۸ به طور مداوم شاهد عبور آب بوده و این امر باعث تردد بیشتر از روی پل شده است.

وی خاطرنشان کرد: به علت نبود راه دسترسی مناسب به دیگر روستاها عبور ادوات سنگین از روی این پل مهمترین تهدید محسوب می شود چراکه این پل با قدمتی که دارد، محل مناسبی برای حمل و نقل ادوات سنگین نیست.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کبودراهنگ یادآور شد: ایجاد پل جدید در مسیر روستای ریکان واقع در شهرستان بهار که در نزدیکی پل کوریجان قرار گرفته، یکی از ضروریات مهم است به طوریکه ایجاد این پل می تواند از تخریب پل تاریخی کوریجان جلوگیری کند.

رئیس شورای روستای کوریجان نیز در باره پل تاریخی این روستا گفت: پل کوریجان در روستای کوریجان از توابع مرکز کبودراهنگ در۲۲ کیلومتری شمال همدان واقع شده، این پل که بر روی رودخانه قره چای احداث شده، از بناهای دوره صفویه بوده و طی چند سال اخیر مورد مرمت قرار گرفته است.

علی میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: این پل دارای پنج دهانه بزرگ و چهار دهانه کوچک است که به قوس های جناغی مزین است.

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز عکس : 2 مگابایت.