بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تالاب ازگن

زمان مطالعه : 4 دقیقه
۲۸ آبان ۱۳۹۷

تالاب ازگن که به تالاب قارون نیز شناخته می شود در استان لرستان واقع است. این تالاب در دامنه کوه پریز دورود قرار گرفته است. این تالاب فصلی است و عموما تا اواخر بهار آب دارد و پس از آن خشک می شود. این تالاب از طریق جمع شدن آب باران و یا ذوب شدن یرفهای در دامنه کوه قارون شکل گرفته و چشم انداز زیبایی را بوجود آورده است. آبشار آبگرمه با فاصله زمانی ۳۰ دقیقه و قله قارون بار ارتفاع ۲۲۰۰ متر از دیگر جذابیتهای این منطقه است. بهترین تاریخ برای بازدید این منطقه نیمه دوم اسفند تا اواخر اردیبهشت است.یکی از جلوه های زیبای طبیعت دورود تالاب ازگن است که در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شهرستان دورود و در پای کوه ازگن قارون قرار گرفته است.مسیر دسترسی تالاب ازگن از شهر دورود به سمت جاده پیرعبدالله است که با رسیدن به پل خط آهن چم چید و روستای گورکش مسیر سمت راست به تالاب زیبای ازگن،روستای گورکش و غار و سراب منو ختم می شود.
یک مسیر دیگر از طریق راه آهن دورود به سمت جنوب است که با پیاده شدن در ایستگاه چم چید و سوار شدن در خودرو و طی کردن مسافتی به طول چهار کیلومتر با ۲۰ دقیقه پیاده روی به تالاب می رسید.
به منطقه چم چید که می رسید طبعیت از شما می خواهد حریمش تا آن بهشت گمشده را قدم بزنی.
در مسیر رسیدن به این تالاب پریز کوه صلابتش را به رخ گردشگران می کشد و هر گردشگری مسخ زیبایی و مخمل سبز کوه های بکر و دست نخورده دورود پایتخت طبیعت ایران می شود.در این مسیر دره ها و آبشارها دل هر دوست دار طبیعتی را با خود می برد و با رسیدن به روستای کوچک گورکش با خانه های کاهگلی آرزو می کنی بارها روزهای اردیبهشت را کنارشان زندگی کنی.در حال و هوای طبیعت بکر مسیر غرق شده ای که ناگهان تصویر روبرو شما را میخکوب خواهد کرد.تالابی که آسمان و کوه ها را به آغوش می کشد و درخت ها خیال انگیر و زمین دریچه ای سبز رو به یک طراوت ابدی باز کرده است.
آب تالاب ازگن شیرین و به صورت فصلی می باشد که از ذوب شدن آب باران و یا ذوب شدن برف ها در دامنه کوه ازگن شکل گرفته که چشم انداز زیبایی را بوجود آورده است که هر دوستدار طبیعتی را شیفته خود می کند.
گونه های گیاهی این منطقه شامل نرگس،زنبق،میخک وحشی،نعناع،پونه که به صورت خود رو هستند و همچنین گیاهان گندمین گه بلندای آنها به ۵۰ سانتیمترمی رسد.ا
در ایام تعطیلات نوروز سال گذشته تور رایگان طبیعت گردی شهرستان دورود با هدف آشنایی مسافران نوروزی با طبیعت بکر و زیبای شهرستان برگزار گردید که در این تور روزانه یک مسیر گردشگری به مسافران معرفی گردید.
یکی از مسیرها که سال قبل به مسافران معرفی شد تالاب ازگن بود که باعث شناخت منطقه شد به طوری که تا اواسط خرداد میزبان گردشگران و طبیعت دوستان بود.در نزدیکی این تالاب جاذبه گردشگری دیگری به نام غار و سراب منو قرار دارد که گردشگران می توانند از این جاذبه ها هم دیدن کنند.
در خصوص تخصیص اعتبار از سوی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان می توان زیرساخت های لازم گردشگری از جمله سرویس بهداشتی،سکو،آلاچیق و تابلوهای راهنمای مسیر را در منطقه ایجاد نمود.
شهرستان دورود به لحاظ داشتن جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوان همه ساله در ایام نوروز میزبان گردشگران و طبیعت دوستان از سراسر کشور و خارج از کشور است
دریاچه گهر،دره نیگاه،چشمه و آبشار وقت ساعت،پریزکوه،آبشار ازنادر،بیشه تی،تنگه عزیزآباد،قله قارون،آبشار و بیشه آبگرم و دشت لاله های واژگون رزستان را از جاذبه های طبیعی دورود می توان برشمرد تالاب ازگن نیز همه ساله میزبان هزاران نفر از گردشگران از سراسر کشور است.

تالاب ازگن تالاب ازگن

تالاب ازگن تالاب ازگن

تالاب ازگن تالاب ازگن

تالاب ازگن تالاب ازگن

تالاب ازگن تالاب ازگن

تالاب ازگن تالاب ازگن

تالاب ازگن تالاب ازگن

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  تالاب جذاب و ديدني كه درختان و صخره ها اطراف باعث زيبا شدن اين منطقه است

  ۲۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *