رزرو هتل ایران بوم گردی

بیله سوار

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۷ بهمن ۱۳۹۲

نام قدیمی بیله سوار، «آران» به معنی دشت آفتابگیر بوده است که بعد ها آن را بیله سوار نامیده اند. بیله سوار در گوشه شمال شرقی آذربایجان و در جنوب رود ارس با فاصله ای حدود ۵۰ کیلومتر از سمت خاور با دریای مازندران قرار دارد. مهم ترین صنایع دستی شهرستان بیله سوار گلیم و جاجیم بافی است که گلیم جزو صادرات شهرستان محسوب می شود. بیله سوار مرکز مهم بازرگانی بوده دارای گمرک فعالی است و به علت موقعیت گمرکی و از نظر مبادلات بازرگانی میان ایران و روسیه گسترش یافته است.

مکان های دیدنی و تاریخی

سواحل رودخانه قره سو که از جنوب به شمال شهرستان بیله سوار جریان یافته، از جمله گردشگاه های مهم مردم به شمار می آیند.

صنایع و معادن

صنایع دستی مهم ترین صنعت بیله سوار را تشکیل می دهند. بیله سوار مرکز مهم بازرگانی بوده دارای گمرک فعالی است. بیله سوار به علت موقعیت گمرکی و از نظر مبادلات بازرگانی میان ایران و روسیه گسترش یافته است.

کشاورزی و دام داری

شغل اصلی ساکنان بیله سوار کشاورزی و بازرگانی می باشد. خاک حاصل خیز و آب و هوای مساعد برای کشاورزی و دام پروری و وجود نیروی انسانی فعال سبب رونق کشاورزی و دام پروری در منطقه شده است. آب کشاورزی از رودها تامین می شود و گندم و جو، کنجد، پنبه، بنشن، گیاهان علوفه ای، چغندر قند و سیب از عمده ترین محصولات کشاورزی بیله سوار هستند. دام پروری نیز در این شهرستان رونق دارد و انواع فرآورده های دامی جزو فرآورده های صادراتی شهرستان محسوب می شود.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

نام قدیمی بیله سوار، آران به معنی دشت آفتابگیربوده است که بعد ها آن را بیله سوار نامیده اند. حمدالله مستوفی در « نزهه القلوب » درباره بیله سوار می نویسد:« از اقلیم پنج است. امیری پیله سوار نام یعنی سردار بزرگ از امرای آل بویه ساخت و اکنون به قدر دیهی مانده است. آبش از رود باجروان است و حاصلش غله باشد ». بیله سوار بین دو رود « بالها رود » و « آب بیگلر » گسترده است. این بخش با نام پیله سوار هم شناخته می شود. برخی ها معتقدند نادرشاه افشار هنگامی که برای تاجگذاری به « اصلاندوز » می رفت ( سال ۱۱۴۸ هـ . ق ) ارتشی مجهز به انبوه فیل ها او را همراهی می کردند و برای مدتی در این منطقه ماندند.
این سرزمین در تاریخ دیر پای خود حوادث بسیاری را از سر گذرانده است که می توان از هجوم و حمله قوم «اوغور» و تغییر زبان و دین مردم، ‌تشکیل قشون قزلباش از عشایر شاهسون توسط شاهان صفوی، حملات روس ها در زمان عباس میرزای قاجار و هجوم و اشغال آذربایجان توسط سربازان روسیه در جنگ اول و دوم جهانی، نام برد.
مشخصات جغرافیایی

بیله سوار در گوشه شمال شرقی آذربایجان و در جنوب رود ارس با فاصله ای حدود ۵۰ کیلومتر از سمت مشرق با دریای خزر قرار دارد. بیله سوار از قسمت مشرق و شمال شرق و جنوب شرق با خاک جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد و بلندی متوسط آن ۹۰ متر از سطح دریاست. رود بلغارچان از کنارش می گذرد.شهر بیله سوار مرکز این شهرستان در ۴۸ درجه و ۲۲ دقیقه طول جغرافیایی و ۳۹ درجه و ۲۳ دقیقه عرض جغرافیایی قرار گرفته است. آب و هوای آن معتدل و مرطوب است. شهر بیله سوار در مسیر راه اصلی گرمی – پارس آباد قرار دارد. از این طریق ۵۸ کیلومتر به سوی شمال غربی با پارس آباد و ۵۶ کیلومتر به سوی جنوب غربی با گرمی فاصله دارد.

بیله سوار 1 بیله سوار

بیله سوار 2 بیله سوار

بیله سوار 3 بیله سوار

بیله سوار 4 بیله سوار

بیله سوار بیله سوار

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

  • الهام حاجی زاده

    کلا این شهر و استان اردبیل در زیبایی ها همیشه زبان زد بوده اند .الان این شهر به عنوان یک شهر که منابع گل های خودرو زیبایی داره شناخته میشه

    ۷ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین