جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

تاریخ بروزرسانی :
۲۷ مهر ۱۴۰۲

تهران به عنوان پایتخت ایران یکی از پر جمعیت ترین شهرهای ایران است .در جواب این سوال که بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟ همانطور که باور خیلی هاست بهترین مناطق تهران برای زندگی مناطق شمالی تهران یا به اصطلاح بالا شهر است. که البته جواب غلطی هم نمی تواند باشد . ولی تهران محله ها و مناطق خوب دیگری هم دارد که با توجه به بودجه مالی و وسع خرید یا اجاره می توان آنها را نیز انتخاب کرد . با سیری در ایران همراه باشید تا با بهترین مناطق تهران برای زندگی آشنا شوید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

بهترین مناطق تهران2 بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

مزایای پایتخت‌نشینی

معمولاً امکانات رفاهی پایتخت نسبت به شهرهای اطراف سریعتر به روزرسانی می‌شوند و تنوع بالایی برای افراد دارند. به عنوان مثال؛ کودکان ساکن در شهرها آموزش با کیفیت تر و بهتری دریافت می‌کنند. در صورت بیماری، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های بیشتری وجود دارد که می‌توانند به آنجا مراجعه کنند.

مراکز خرید، هایپر مارکت‌ها، بانک‌های مختلف، سینماها، هتل‌ها، رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها و مراکز تفریحی بیشتری دارد. در پایتخت سیستم حمل و نقل عمومی با وجود تاکسی ها، متروها و بی‌آر‌تی ها، در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد، همچنین اتوبان‌ها و روگذرها جابجایی شهروندان را آسان‌تر کرده اند. با وجود سیستم حمل و نقل عمومی هزینه های مداوم رفت و آمد ارزان شده است. به طوری که بسیاری از شهروندان خودرو ندارند. نیازی به خرید بنزین نیست و هزینه بیمه، ثبت نام و نگهداری از ماشین حذف می‌شود.
نهایتا مهم ترین ویژگی و مزیت تهران فرصت‌های شغلی، درآمد بهتر و امکانات بیشتر آن نسبت به سایر شهرهاست.

بهترین مناطق تهران بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

معایب پایتخت‌نشینی

تهران علاوه بر پایتخت بودن، قلب اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور نیز هست و روزانه میزبان حجم زیادی از افراد است که ساکن این شهر نیستند و برای امور اداری یا خرید و فروش و غیره آمده اند. از مهم ترین و پر‌شکایت ترین مشکلات ذکر شده پایتخت نشینان، ترافیک بیش از اندازه این شهر است. ترافیک مداوم در پایتخت، آزادی رانندگی و انتخاب مسیر را از بین برده است به همین دلیل اخیرا سکونت دائم در تهران، انتخاب خیلی از افراد نیست.
بعد از ترافیک آزاردهنده، آلودگی هوای تهران بسیار جدی و خطرناک است. پایتخت نشینان اکثرا از مشکلات ریه رنج می‌برند و فقط با ماسک قادر به رفتن به خیابان ها هستند. در تهران تقریبا کمتری روزی آسمان رنگ آبی زیبا دارد و کوه ها دیده می‌شوند.

بهترین مناطق تهران 7 بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

یکی دیگر از معایب پایتخت نشینی پایین بودن مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله است. که بارها این مساله نگران کننده باعث شده شهروندان تهران ترک این شهر را بکنند. درباره میزان اختلاف طبقاتی در تهران نیز همین را بگوییم که گویی تهران یک بام و دو هواست. بالاشهر و شمال تهران از نظر آب و هوا و امکانات و رسیدگی ها در بهترین موقعیت قرار گرفته است. پایین شهر و جنوب تهران با آلودگی و شلوغی و جرم و جنایت و کمبود امکانات دست و پنجه نرم می‌کند.

در نهایت شهرهای بزرگ با هزینه های بالای زندگی همراه هستند. خانه ها و آپارتمان ها در بهترین محله‌ها، کوچکتر و گران تر هستند. کالاها و خدمات هزینه بیشتری خواهند داشت.

بهترین مناطق تهران3 بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

ویژگی‌های بهترین مناطق تهران

برای این که منطقه ای را بهتر از سایر مناطق بدانیم لازم است معیارهای ارزیابی آن را توضیح دهیم تا صحت حرف ما برای همگان شفاف باشد. به طور کلی یک منطقه خوب باید مانند منطقه یک، دو، سه، پنج و بیست و دو؛

– دارای امکانات با کیفیت و خوبی هستند، از جمله مدارس، بیمارستان ها، فروشگاه های متعدد و زنجیره ای، مدارس مجرب، رستوران های با سابقه و غیره.

– به مناطق خوش آب و هوا با آلودگی کمتر معروف هستند. زیبایی های بصری، فضای سبز و بوستان های این محله ها چشم نواز و آرامش بخش‌اند.

– سطح سواد و تحصیلات ساکنین این مناطق از رتبه بالایی برخوردار است. همچنین فرهنگ مردم و میزان استفاده از تکنولوژی روز دنیا، از قدیم تا به حال بالاتر از سایر محله ها بوده است. که یکی از علت‌های آن امکانات به روز شده و ثروت این محلات است.

– محله‌های مناطق ۱، ۲ ، ۳، ۵ و ۲۲ جمعیت کمتر، ازدحام کمتر، ترافیک محدود، جرایم کمتر و آلودگی صوتی کمتری دارند. می‌توانیم بگوییم این دلایل برای محبوب شدن آن‌ها کافی هستند.

– امنیت این مناطق به علت وجود ارگان های دولتی و ساکن بودن مسئولین و سلبریتی های ایرانی بسیار بالاست و این امر باعث شده تا نرخ جرم و جنایت به پایین ترین حد خود برسد.

بهترین مناطق تهران1 بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

ویژگی بهترین مناطق تهران برای زندگی

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم بدون هیچ گونه سوگیری، هر شهر و کشوری مناطق خوب و بد دارد. در پایتخت ایران نیز شاخص‌های ارزیابی بهترین محله، با توجه به آب و هوا منطقه، میزان استفاده از رایانه و اینترنت، نرخ پایین بیکاری افراد، سطح سواد جمعیت ساکن و داشتن امکانات بالا در نظر گرفته می‌شود.

بهترین محله های تهران از نظر آب و هوا

مهم‌ترین فاکتور تاثیر گذار در انتخاب محل زندگی، وضعیت آب و هوای آن منطقه و محله است. مسلم است که عامل آب و هوای عالی، ترافیک کمتر، فضای سبز بیشتر و تراکم جمعیت کمتر است.به طور کلی مناطق شمالی و بعد غربی و در نهایت مناطق شمال شرق تهران از آب و هوای بهتری برخوردارند.
نیاز دانستیم علت اینکه آلودگی هوا را مهم‌ترین فاکتور تاثیر گذار نام بردیم را شرح دهیم. زیرا ممکن است شما فکر کنید مسئله مالی و امکانات بالا‌شهر در رتبه بالاتری قرار دارد. اما بهتر است بدانید تبعات آلودگی هوا را با هیچ ثروت و امکاناتی نمی‌توانیم جبران کنیم.

تجریش ، سوهانک ، کاشانک ،دروس ، ظفر ، پاسداران ، اختیاریه ، میرداماد ، دیباجی ، دهکده المپیک و… انتخاب ایده آلی برای سکونت هستند. زیرا خیابان‌های خلوت، لوکس، آرام و خوش آب و هوا دارند. کوچه باغ‌ها، بوستان ها و فضای سبز در این محله ها زبانزد عام و خاص است. بافت این منطقه را با خانه های ویلایی می‌شناسند، اما ساختمان های نوساز و جذاب آن نیز هر بیننده ای را مجذوب می‌کند.

بهترین مناطق تهران از نظر اشتغال

در تحقیقات اخیر، طبق آمار رسمی مناطق ۶، ۳، ۱، ۲، ۷،۴ و ۵ درصد بیکاری کم، تعداد افراد متخصص و شاغل زیاد و در صد اشتغال در بخش خدمات و آموزش نیز رتبه بالایی به دست آورده اند.

بهترین مناطق توسعه یافته تهران به ترتیب توسعه

طبق تحقیقات با بررسی شاخص مسکن، شاخص آموزش، شاخص جمعیت، شاخص اشتغال، شاخص دسترسی به اطلاعات، شاخص محیط زیست و شاخص زیرساخت ها آماری به دست آمده که نشان میدهد. منطقه ۳ رتبه یک و منطقه ۶ رتبه دو و منطقه ۱ رتبه سه را بر اساس توسعه یافتگی کلی به دست آورده اند.

بهترین محله های شمال شهر تهران

وقتی صحبت از بهترین محله­ های تهران می‌شود، مناطق شمالی تهران که به بالاشهر هم معروفند در صدر لیست قرار می‌گیرند. این محله‌ها شامل تجریش، نیاوران، ولنجک، فرمانیه، زعفرانیه، الهیه، قیطریه و… می‌شود، که در ادامه درباره هر کدام توضیح می‌دهیم.

تجریش

جزء محبوب‌ترین، پرخاطره‌ترین و البته بهترین محله­ های تهران است که قدمتی دیرینه دارد. یکی از خوش آب‌وهواترین محله‌ها تجریش است و به لحاظ گردشگری و جاهای دیدنی نیز حرف زیادی برای گفتن دارد. بازار سنتی ، امامزاده صالح، باغ فردوس، دربند، مراکز خرید مانند ارگ و تندیس و رستوران‌های متنوع و زیاد، گوشه‌ای از جاذبه‌های این محله است.

بهترین مناطق تهران4 بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

نیاوران

نیاوران محله‌ای خوش‌ آب‌وهواست که به علت ارتفاع بیش‌تر، سهم کمی از آلودگی دارد و شمالی‌ترین محله تهران محسوب می‌شود. بافت محله ترکیبی از خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌های لوکس است و البته که قیمت خانه در نیاوران سر به فلک می‌کشد. این محله دارای جاذبه‌های گردشگری و تفریحی زیادی مانند کاخ نیاوران، فرهنگسرای نیاوران و پارک نیاوران است.

بهترین مناطق تهران نیاوران 800x668 بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

ولنجک

ولنجک محله اعیان‌نشین و بلند قامت پایتخت است که در منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد. این محله امکانات رفاهی مناسبی دارد و اکثر آپارتمان‌های آن نوساز و مدرن هستند. بنابراین قیمت خرید آپارتمان در ولنجک بالاست. ولنجک به خاطر آب‌وهوای خوبش قبل از هر کسی توجه شاه عباس اول صفوی را جلب کرده بود. از امکانات و مراکز معروف این محله می‌توان به بام تهران و دانشگاه شهید بهشتی اشاره کرد.

بهترین مناطق تهران ولنجک بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

فرمانیه

فرمانیه جزء لوکس‌ترین و بهترین محله های تهران است که با وجود بافت مدرن قدمتی حدودا ۲۰۰ ساله دارد. این محله اعیان‌نشین نام خود را از خانواده فرمانفرمائیان، یکی از ثروتمندترین و پرنفوذترین خانواده‌های دوره قاجار گرفته است و امروزه هم باید ثروتمند باشید تا بتوانید خانه‌ای در فرمانیه بخرید.

بهترین مناطق تهران فرمانیه بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

زعفرانیه

زعفرانیه محله گران تهران است که به دلیل قرارگیری در ارتفاعات آب‌وهوای بسیار خوبی دارد. اغلب بافت این محله شامل آپارتمان‌های لوکس و خانه‌های ویلایی می‌شود و اگر به لحاظ مالی محدودیتی ندارید. محلی عالی برای زندگی و سرمایه‌گذاری است. یکی از جذابیت‌های این محله کاخ سعدآباد است و به لحاظ وجود مراکز آموزشی، مراکز درمانی، مراکز خرید و دیگر امکانات، محله‌ای با امکانات خوب محسوب می‌شود.

بهترین مناطق تهران زعفرانیه 800x550 بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

الهیه

الهیه محله‌ای شیک و گران‌قیمت در شمال تهران به حساب می‌آید که امکانات آن محبوبیت زیادی برایش به ارمغان آورده است. ساختمان‌های مدرن و پنت‌هاوس‌های الهیه امکانات بسیار مناسبی دارند و برای کسانی که از نظر بودجه مشکلی ندارند، الهیه محله‌ای رویایی و ایده‌آل است.

بهترین مناطق تهران الهیه 800x432 بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

قیطریه

یکی از بهترین محله­ های تهران و بسیار خوش آب‌وهواست و جزء محله‌های مرفه‌نشین محسوب می‌شود. محله قیطریه از محلات گران‌قیمت تهران است و مسلما برای خرید آپارتمان در آن باید هزینه زیادی کنید. این محله قدمت زیادی هم دارد و روزی محل زندگی بزرگان حکومت قاجار بوده است. ایستگاه متروی قیطریه و خطوط اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی دسترسی به این محله را آسان کرده و به لحاظ امکانات آموزشی، امکانات درمانی، مراکز تفریحی و مراکز خرید محله‌ای مناسب است.

بهترین مناطق تهران قیطریه بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

بهترین محله های غرب و شمال غرب پایتخت

محله‌های غرب و شمال غرب تهران اغلب دارای بافت نوساز هستند و به دلیل دارا بودن خانه‌های نوساز و شیک، دسترسی خوب و نزدیکی به بزرگراه‌های اصلی، برای زندگی و همچنین سرمایه‌گذاری بسیار مناسبند. برخی از بهترین محله‌های غرب و شمال غرب عبارت‌اند از:

سعادت آباد

محله‌ی لوکس شمال غرب تهران و واقع در منطقه ۲ است و امکانات شهری مناسب مانند وفور مراکز تجاری و بوستان و فضای سبز، دسترسی راحت به بزرگراه‌ها و معماری خانه‌های آن، از ویژگی‌های شاخص این محله محسوب می‌شود. محله سعادت آباد جزء محلات گران‌قیمت است و برای خرید خانه در آن باید بودجه زیادی داشته باشید.

بهترین مناطق تهران سعادت آباد 800x532 بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

شهرک غرب

شهرک غرب محله‌ای جوان با آپارتمان‌های نوساز و خانه‌های ویلایی است. که در شمال غرب تهران و منطقه ۲ واقع شده و یکی از بهترین محله های تهران برای سکونت و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. این محله محله‌ای گران‌قیمت است و خرید خانه در آن بودجه زیادی نیاز دارد. شهرک غرب به لحاظ امنیتی در شرایط پایدار و مطلوبی قرار دارد و اگر طرفدار آرامش هستید و تحمل شلوغی و جمعیت زیاد را ندارید، این محله انتخاب خوبی برایتان است.

بهترین مناطق تهران شهرک غرب بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

پونک

بخشی از پونک در منطقه ۲ و بخشی از آن در منطقه ۵ واقع شده و به خاطر وجود آپارتمان‌های نوساز، مراکز خرید متعدد، بوستان نهج‌البلاغه و از همه مهم‌تر سکوت و آرامش این محله، یکی از بهترین محله های تهران محسوب می‌شود.

بهترین مناطق تهران پونک بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

شهران

شهران در غرب تهران و منطقه ۵ واقع شده و به خاطر امکانات و هوای خوبی که دارد محله‌ای محبوب است. قیمت خانه در شهران شمالی بالاتر است. اما آپارتمان در شهران جنوبی ارزان‌تر است و دسترسی شهری مناسب‌تری دارد. پارک جنگلی کوهسار نیز در محله شهران واقع شده است.

بهترین مناطق تهران شهران بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟
ستارخان و گیشا از دیگر محله‌های خوب غرب تهران هستند که نسبت به شهرک غرب و سعادت آباد قیمت آپارتمان در آن‌ها مناسب‌تر است. همچنین شهرک اکباتان، تهرانسر و شهرآرا محله‌های مناسبی برای سکونت محسوب می‌شوند.

محله های محبوب شرق

اگر قصد خرید خانه دارید و انتخاب محله‌ای مناسب برای زندگی به دغدغه این روزهای‌تان تبدیل شده، لازم است که با محله‌های معروف و محبوب شرق تهران هم آشنا شوید.

تهرانپارس

یکی از بهترین محله های تهران در قسمت شرق آن، تهرانپارس است. به دلیل دسترسی خوب و امکانات مطلوب تهرانپارس یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق پایتخت برای زندگی است و به دو بخش تهرانپارس شرقی و تهرانپارس غربی تقسیم می‌شود. تهرانپارس غربی جمعیت و هیاهوی بیش‌تری دارد و اگر سکوت و آرامش را ترجیح می‌دهید باید به دنبال آپارتمان در تهرانپارس شرقی باشید.

بهترین مناطق تهران تهرانپارس بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

نارمک

نارمک محله خوش آب‌وهوا و سرسبز شرق تهران است و به دلیل دسترسی مناسب، محله‌ای پرطرفدار برای سکونت به حساب می‌آید. قیمت خرید خانه در این محله با توجه به خیابان و نوساز یا قدیمی بودن آپارتمان متفاوت است. در رابطه با امکانات هم باید گفت که نارمک با توجه به قدمتش امکانات خوبی هم دارد.

بهترین مناطق تهران نارمک بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

حکیمیه

این روزها حکیمیه به عنوان یکی از بهترین محله های تهران تلقی می‌شود و قیمت خانه در آن متوسط رو به بالا است. همچنین حکیمیه به دلیل قرارگیری در مجاورت سرخه حصار، باغ‌های لواسان و لویزان آب و هوای بسیار خوبی دارد.

بهترین مناطق تهران حکیمیه بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

محله های مناسب در مرکز شهر

منطقه ۶ در مرکز شهر تهران قرار دارد و به نوعی می‌توان آن را پیشرو و اولین در امر توسعه‌یافتگی دانست. بلوار کشاورز، امیرآباد، یوسف‌آباد، محله ساعی، کریم‌خان، جهاد و جمالزاده از بهترین محله‌های این منطقه و همچنین بهترین محله های تهران برای سکونت هستند، به‌خصوص اگر به فرهنگ و هنر علاقه‌مند باشید. در ضمن قیمت خانه در این منطقه به‌طور میانگین کمتر و معقول‌تر از سایر مناطقی است که تا این‌جا نام بردیم. از جمله مهم‌ترین اماکن و جاذبه‌های این منطقه می‌توان به پارک لاله، موزه هنرهای معاصر، پارک ساعی، کلیسای سرکیس مقدس و همچنین دانشگاه‌های تهران و امیرکبیر و کتابفروشی‌های معروف اشاره کرد.

بهترین مناطق تهران منطقه 6 بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟

منطقه ۲۲ تهران

منطقه ۲۲ تهران نیز که شامل محله‌های دهکده المپیک، شهرک راه آهن، شهرک هوانیروز، شهرک کوهستان و… می‌شود طی چند سال اخیر حسابی رونق گرفته است. در این منطقه سرعت رشد ساخت‌وساز مسکن، امکانات شهری و تفریحی بالاست و به همین خاطر منطقه خوبی برای سکونت و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

بهترین مناطق تهران منطقه 22 800x423 بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند ؟
در این مطلب سعی کردیم شما را بهترین مناطق تهران برای زندگی آشنا کنیم . اما باید بدانید که منطقه ای وجود نداد که از همه لحاظ بهترین باشد. در کنار مزایا و زیبایی ها و امکانات معایبی هم در این مناطق به چشم می خورد . بنابراین بهترین محله برای زندگی به بودجه شما، سلیقه شما، ترجیح شما به سکوت و آرامش محل زندگی یا پرهیاهو بودن آن، نزدیکی یا دوری به مراکز خرید و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 1]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *