رزرو هتل فضاگشت
۲۹ اسفند ۱۴۰۲

بندر دوساری عنبرآباد

اشتراک گذاری

بندر دوساری عنبرآباد، یکی از جاذبه های دیدنی و بی نظیر شهرستان عنبر آباد می باشد. منطقه گردشگری بُندر دوساری با داشتن چشمه و آبشار و مناظر دیدنی از قطب ‌های‌ گردشگری استان کرمان به شمار می آید. این منطقه در ایام نوروز با شکوفه هایی که دارای عطر و بوی کم نظیر است، مکانی بسیار دلپذیر برای گردش و تفریح بوده و آبشار در ایام بارندگی خروشان، با چشمه های پر آب بسیار دیدنی است.

بندر دوساری عنبرآباد

اجاره خودرو

شهر دوساری

شهر دوساری نگینی زیبا با جاذبه های گردشگری بی نظیر و عالی در جنوب کرمان است که در ۱۳ کیلومتری شهرستان عنبرآباد قرار دارد. دوساری در زاویه کوه های آهکی نسبتأ صورتی رنگ به فاصله ۵ ‏کیلومتری از جاده اصلی قرار گرفته است. در بخش شمال شرقی دو ساری، منطقه ای تفریحی-گردشگری به نام «بندری» وجود دارد که جریان آب در آن، شکوه و طراوت خاصی را به منطقه بخشیده است.

باغات مرکبات و نخل های خرما زیبایی خاصی به این منطقه داده است. در اسفند و فروردین ماه رایحه بهارنارنج و پرتقال از گوشه و کنار منطقه به مشام می رسد. این منطقه شامل چشمه ای است که از زیر صخره های آهکی کوه بیرون می آید. با افزایش بارندگی و جاری شدن چشمه بازدید کنندگان زیادی را جذب خود میکند.

بندر دوساری عنبرآباد

آبشار دوساری

آبشاری نیز در این منطقه وجود دارد که فصلی است و در بهار منظره دیدنی دارد. جوشش آب از لا به لای سنگهای آهکی، پدیده آورنده این جریان است. در فصل های پر باران حرکت آب بر سطح ارتفاعات و ریزش آن از دماغه این کوه. خط سبزی از جلبک ها و گلسنگ ها را در مسیر آبشار، به تصویر می کشد که به واقع دیدنی و جذاب است.

به علت خشکسالی آبشار در ماههای محدودی آب دارد و بقیه سال تنها آثار آن باقی است. تلفیقی از کویر و کوه و نخلستان در جای جای استان کرمان جاذبه های طبیعی شگرفی را بویژه در ییلاق ها به نمایش گذاشته است. قدمگاه منتسب به حضرت سلیمان (ع) نیز در این منطقه قرار دارد.

بندر دوساری عنبرآباد

نحوه دسترسی

این منطقه در شهر دوساری در ۱۳ کیلومتری شهر عنبرآباد واقع شده است. در چهل کیلومتری جنوب شرق جیرفت و در مسیر منتهی به کهنوج در دوساری می توانید از این منطقه دیدن کنید که در ۵ کیلومتری ضلع شرقی جاده جیرفت به کهنوج قابل دسترس است.

بندر دوساری عنبرآباد

جاذبه های گردشگری منطقه

منطقه بکر و دیدنی شهر دوساری از دیر باز محل تفرج و تفریحگاه گردشگران از سرتاسر استانهای همجوار و شهرهای جنوب استان کرمان بوده است. وجود چشمه سارهای زلال که از دل سنگها می جوشد و درختان خرما و مرکبات باغی را سیراب می نماید، جلوه خاصی به این منطقه داده است.

باغهای سرسبز خرما مثل یک کمربند سبز از شمال تا جنوب و شرق تا غرب این منطقه را در بر گرفته است. مشاهده باغات سرسبز از بالای کوههای مرتفع بالا دست چشمه، این منطقه را بصورت یک گلخانه طبیعی و زیبا جلوه گر کرده است. علاوه بر چشمه، تعداد ۳۲ چشمه و قنوات دیگر در شمال این منطقه وجود دارد که تعدادی از آنها بر اثر خشکسالی های چندین ساله کم آب گشته و بسیاری از آنها هنوز آب قابل توجهی دارند و از تفرجگاههای منطقه هستند.

بندر دوساری عنبرآباد

از بناهای تاریخی شهر دوساری می توان به آثار قدیمی مانند قلعه، حمام و مسجد و بازار این شهر در گذشته اشاره کرد که دست تعرض مالکین که باغاتی در حوالی این بناها داشته اند. موجب خرابی و محو بعضی از این بناها شده ولی تنها بازمانده تاریخی این شهر قلعه نیم کاره بوده که اگر جلوی دست درازی غاصبین به این بناها گرفته نشود. دیگر بنایی از گذشتگان بجا نخواهد ماند، کتیبه و سنگ نوشته ای که از مسجد قدیمی این شهر بدست آمده وقفیات و بناهای قدیمی این شهر را مشخص می نماید. هم اکنون این سنگ نوشته در سازمان میراث فرهنگی استان کرمان نگهداری می شود.

بندر دوساری عنبرآباد

بندر دوساری عنبرآباد

بندر دوساری عنبرآباد

بندر دوساری عنبرآباد

بندر دوساری عنبرآباد

بندر دوساری عنبرآباد

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *