رزرو هتل فضاگشت
۲۴ آبان ۱۴۰۰

بندر تاریخی لافت

اشتراک گذاری

بندر تاریخی لافت بارزترین روستا در روستاهای ساحلی قشم است . کامل بودن آبینه موجود در لافت ، معشیت پایدار مردم آن ، توسعه آینده ی آن از جمله احداث پل خلیج فارس که جزیره قشم را از طریق لافت به سرزمین اصلی متصل خواهد کرد همه و همه از ویژگی های منحصر به فرد این بندر می باشد .این روستا با تنوع بافت نو و کهنه یکی از ده روستای برتر کشور از لحاظ معماری می باشد . در مجموعه شهر ساحلی لافت قلعه نادری با ویژگی های قلعه های ایرانی در جوار چاه های تلا از دژهای مستحکم دفاعی جزیره قشم به شمار می رفته است .

لافت بندر تاریخی لافت

اجاره خودرو

 

تاریخچه روستای لافت

روستای بندری لافت قدمت بسیار زیادی دارد و چیزی در حدود به هزاره اول پیش از میلاد برمی گردد یعنی درست زمانی که اولین سکونتگاه ها در قشم در دست انجام بود، وجود راه دریایی و دسترسی به آب شیرین باعث شکل گیری این سکونتگاه بسیار زیبا شده است. شما گردشگران عزیز وقتی در این روستا پا می گذارید، دنیای متفاوتی را خواهید دید و مطمئنا لحظاتی خوب و به یاد ماندنی براییتان به ثبت می رسد. جالب است بدانید که بافت روستا که در دوره های مختلف شکل گرفته دارای ۳ بخش متفاوت میباشد.

بافت اصلی، به عنوان بافت قدیمی روستا و دو بخش دیگر نیز بافت جدید روستا بشمار می روند و نیز بافت اصلی شامل ساختمان های فشرده در دل هم، کوچه های کم عرض و بادگیرها محسوب شده که در این بافت، مسیر ساحلی آسفالته هست که دسترسی‌ سریع به وسایل حمل و نقل را آسان تر کرده است و نیز در بقیه بخش ها ساخت و سازها به صورت پراکنده با جمعیت کم به چشم می خورد و بخش شمالی هم که ورودی اصلی روستا محسوب می شود، ساخت و سازها خیلی محدود شده است.

وقتی در کوچه ‌های باریک روستای لافت قشم قدم زنان راه می روید، گویی که هزاران کیلومتر از هیاهو و شلوغی شهرهای بزرگ دور شده و آرامشی مطلق انتظار شما را میکشد. زیبایی هایی همچون بوی خاک خیس خورده، آسمانی همچون دریا آبی و ساختمان ‌هایی ساده در کنار هم، شاید از معدود مناظری رویایی باشد که این روستا تجربه می کنید.

لافت

حفظ بافت قدیمی روستا

همچنین مردم محلی روستای لافت قشم همیشه در این تلاش هستند تا بافت قدیمی خانه‌ هایشان را حفظ کرده و بادگیرهای منازلشان را استوار و محکم نگهداری نمایند.و نیز در مرکز این روستای زیبا مسجد لافت قرار دارد که توسط خانه ‌ها محاصره شده است. با تک مناره‌ سفید خود همچون نگینی جذاب از دور خودنمایی می کند . شاید جالب باشد این را هم بدانید، جذابیت ‌های این روستا تنها به همین موارد ختم نمی‌ شود. قلعه‌ نادری، قلعه‌ پرتغالی ‌ها، آب انبار، گورستانی تاریخی و چاه‌های تلا و کلی جاذبه های متنوع دیگر از جمله دیدنی های قشم در حومه‌ روستای لافت محسوب می شوند. که با زیبایی خود شما را به دل تاریخ و فرهنگ این منطقه می‌ برند. شک نکنید که از این روستای چشم نواز حسابی خوشتان خواهد آمد و کلی لذت می ‌برید.

 

جاهای دیدنی  روستای لافت

معماری روستا

به کارگیری بادگیرهای متنوع در ساخت خانه ها، یکی از ویژگی های مهم این روستاست که چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.باعث شده تا این روستا به بندر بادگیرها هم شهرت پیدا کند. در اینجا خانه های بسیار نزدیک به هم بنا شده و بافتی متراکم و فشرده در روستا بوجود آورده است. بادگیرهای کوچک و بزرگ نیز در میان همین بافت سر برآورده و بر شکوه و زیبایی لافت افزوده اند. همچنین این روستا گذرگاه هایی تنگ و باریک ایجاد کرده و ساختار کوچه ها در آن به شکلی است که معمولا به بن بست نمی رسند. به محله های دیگر دسترسی پیدا می کنید.

توجه داشته باشید که عنصر شکوهمند لافت، بادگیرهای آن هستند که به صورت دو طرفه یا چهارطرفه ساخته شده اند و نیز وجود این بادگیرها کاربردی حیاتی برای مردم روستا دارند. اما با این وجود از هنر ایرانی بی نصیب نشده اند. تزیینات کمی از جمله اشکال اسلیمی (طرح های گیاهان و ساقه های مارپیچ) در آنها به خوبی مشاهده می شود.

لافت

 

بام لافت

یکی از دیدنی ترین بخش های روستای لافت، محلی بنام ” بام لافت ” است که در میان دو بافت قدیمی و جدید روستا جای خوش کرده است. امکان تماشای چهره دیروز و امروز لافت را برای شما علاقه مندان مهیا ساخته است. در یک سو بادگیرهای قدیمی را خواهید دید که بر فراز خانه ها شما را ترغیب به دیدن آنها می کنند . در فاصله کمی از خلیج فارس قدعلم کرده اند. در طرف دیگر بام لافت، چهره ای متفاوت از روستا را به شما نشان می دهد. سازه هایی امروزی و زیبا که به ندرت بادگیر در آنها استفاده شده و گویی سنت خانه سازی را در لافت را به کل تغییر داده اند.

 

جنگل های حفاظت شده حرا

جنگل های حفاظت شده حرا در اصل یکی از شاهکارهای طبیعت در سواحل جنوبی ایران و جزیره قشم محسوب می شوند. که در سطح جهانی شهرت و محبوبیت ویژه ای دارند. همچنین این جنگل ها میزبان درختان مانگرو هستند. که با آب شور و شرایط نامناسب به راحتی کنار آمده و همین ویژگی باعث شده تا از آنها به عنوان یک گیاه استثنایی یاد می شوند. لازم به ذکر است که در کنار پوشش گیاهی خاص اینجا، وجود جانداران در این جنگل ها، بر این جاذبه می افزاید. در نهایت جنگل های حرا میزبان خوبی برای جانداران زیر هستند:

* آبزیانی همچون خرچنگ، مار دریایی، شیلو، کلینگ (نوعی از صدف)

* پرندگانی همچون مرغ ماهیخوار یا حواصیل، لک لک، مرغ سقا، مرغابی و مرغ دریایی

* دوزیستانی همچون انواع مختلف قورباغه

لافت

قلعه نادری لافت

جاذبه بعدی در روستای لافت ” قلعه نادری ” نام دارد که در جنوب روستای لافت قرار گرفته است. در این منطقه قلعه مخروبه ای قرار گرفته که نزد اهالی با عنوان قلعه نادری یا نادرشاهی شناخته و نامبرده می شود. لازم به ذکر است که قلعه نادری بر اساس یک نقشه مربع شکل بنا شده و آثاری از باروی قلعه، ۳۰ حلقه آب شیرین، ۳ برکه آب، ۲ آب انبار قدیمی و باقیمانده ۴ برج، تمام چیزی است که از آن بر جای مانده و موضوع مهم اینکه تاریخ دقیق ساخت بنا مشخص نیست. اما بسیاری عقیده دارند که این قلعه بر روى پایه‌ هاى دژهاى کهن و باستانى قبل از اسلام قرار گرفته است و ساخت آن به سال های دور باز می گردد.

قلعه پرتغالی ها

یکی دیگر از دیدنی های روستای لافت، با نام قلعه پرتغالی ها شناخته می شوند که در کنار گورستان قدیمی روستا جای گرفته است. این قلعه به دستور آلفونسو آلبركرک، دریانورد پرتغالی و در سال ۱۵۰۷ میلادی ساخته شده است . نیز این دریانورد، جزایر دهانه خلیج فارس را تصرف نمود و پرتغال از این طریق به مدت ۱۱۰ سال بر راه بازرگانی دریایی بین هند و اروپا تسلط پیدا کرد. این را هم بدانید که در این مدت سازه های متنوعی در جنوب ایران ساخته شد. که این روزها آثار آنها در بخش های مختلف جزایر خلیج فارس دیده می شوند.

 

چاه های تلا

یکی از جاذبه های شاخص لافت، وجود تعداد زیادی چاه با عمق ۳ تا ۶ متر در این روستا بشمار می رود که آب شیرین، شور، گرم یا سرد دارند و بسیار هم محبوبیت دارند. بر طبق گفته های ساکنان، سازنده این چاه ها شخصی به نام خواجه کریم یا خواجه کرم بوده. و در گذشته تعداد آنها به نشان روزهای سال های کبیسه به ۳۶۶ عدد میرسیده است. در روزگاران قدیم در فصول پر بارش، این چاه ها پر از آب می شده و ساکنان روستا در آنها را می پوشاندند. تا در طول سال هر روز در یکی از آنها را باز و از آب آنها استفاده کنند. همچنین چاه های تلا در میان مردم از قداست خاصی برخوردار هستند.

بنا بر عقیده شان، درختان روستا گواهی بر وجود آب شیرین در چاه های تلا بوده و از این چاه ها محافظت می کنند. در آخر امروزه تنها ۳۳ عدد از این چاه ها باقی مانده که بر اساس شکل چاه و نوع آب نام های متفاوتی را به خود اختصاص داده اند.

لافت

زیارتگاه های لافت

یکی از جاذبه های لافت وجود زیارتگاه های گوناگون در بافت روستا و اطراف آن بشمار می رود که درست در فاصله کوتاهی از لافت، جزیره کوچکی به نام ” شیخ اندر آبی ” قرار گرفته شده که فاقد سکنه بوده و در موقع مد دریا بخش هایی از آن در زیر آب پنهان می شود. همچنین در شمال این جزیره مکانی مقدسی قرار دارد که به زیارتگاه شیخ اندرآبی معروف می باشد و ماهیگیران و دریانوردان احترام زیادی برای آن قائل هستند و از دیگر زیارتگاه های موجود در این روستا نیز می توان به : زیارتگاه شیخ موسی، زیارتگاه شیخ شمس الدین و زیارتگاه سید حسن منصور اشاره نمود که همگی در کنار قبرستان های روستا می باشند.

لافت

 

آب انبارهایی با سقف گنبدی

آب انبارها نقش مهمی را در تامین آب شیرین در این روستا داشتند و در سواحل جنوبی ایران، آنها را با عنوان ” برکه ” به معنای محل ذخیره آب باران، نیز می شناسند. در لافت و اطراف آن حدود ۳۴ برکه هست که با سقف های گنبدی شکل و سفید رنگ شان شما را شیفته خود می کنند. جالبه بدونید که این نوع سقف در برابر گرمای جنوب ایستادگی کرده و مانع تبخیر آب می شود. در ادامه برکه سنگی لافت یکی از دیدنی ترین نمونه ها در جنوب ایران می باشد. که در کنار چاه های تلا و قلعه نادری قرار گرفته شده و تاریخ ساخت آن به ۴۰۰ سال قبل بر می گردد. عمق این برکه ۱۰ متر و دهانه ای به قطر ۱۲ متر را داراست. نیز آب باران پس از سرازیر شدن به این برکه به سمت چاه ها راهی می شوند و آنها را پر می کند.

نحوه دسترسی بندر لافت

برای رسیدن به روستای لافت دو راه وجود دارد. در روش اول باید خودتان را به قشم برسانید و از آنجا به وسیله تاکسی یا ماشین شخصی از جاده شمالی جزیره بعد از ۱ ساعت به لافت برسید. نیز در روش دوم نیز باید ابتدا به بندرعباس بروید و از طریق بندر پل سوار کشتی شوید و به لافت برسید. البته اگر با ماشین شخصی سفر کرده اید. این امکان را دارید که ماشینتان را از طریق اسکله به وسیله لندیگراف وارد جزیره نمایید و نیز این کشتی ها به صورت شبانه روزی در حال خدمت رسانی به شما هستند. پس در هر ساعتی که رسیدید جای نگرانی وجود ندارد.

لافت

           
 

نظر کاربران :

 • زهراابراهیمی

  دیدنی های لافت و جزایر اطراف رو لطف بگید که بتونیم به راحتی بگردیم

  ۶ فروردین, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • سید محمد حسینی

  بندر زیبا و کوچکی است ما در قشم وقتی سفر داشتیم ۵ ساعتی در اینجا بودیم

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سید محمد حسینی

  این بندر بندر بزرگ نیست و کوچک است و بیشتر جنبه تاریخی داره لنج و قایق های کوچکی در اینجا پهلو گرفته بودند

  ۱ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  بندر زیبا و کوچکی است ما در قشم وقتی سفر داشتیم ۵ ساعتی در اینجا بودیم

  ۲۲ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • وصالی

  سلام یکی نیست مارو راهنمایی کنه سه روزه قشمیم ولی هیج کجا بلد نیستیم فقط رفتیم بازار درگهان باداداش کوچکمم فقط نشستیم هتل

  ۲۴ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محسن

  روستای خیلی قشنگیه ای کاش تصاویر بیشتری برای معرفی قرار میدادین

  ۵ خرداد, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *