بلیط هواپیما سوئیت تبریز

بندر بریس چابهار

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۷ بهمن ۱۳۹۸

در۶۰ کیلومتری شهر چابهار و درشرق کناره های سواحل بی نظیر مکران و درمیان کوه های مینیاتوری، درامتداد حاشیه ی ساحلی دریای عمان، بندر زیبای بریس واقع شده است، بندری که ازگذشته های دور مامن صیادان و ماهیگیران بوده است، مکانی که درآن جا می توان زیبایی های چشم نواز و باشکوه دریای عمان را به نظاره نشست. این بندرهمچون شبه جزیره است که صخره های باشکوهی برآن مشرف هستند. ارتفاع بریس از سطح دریا ۱۰ متر و حداقل آب درخور۴ متراست. با توجه به آخرین تقسیمات کشوری بریس دردهستان نگور از بخش دشتیاری شهرستان چابهار واقع شده و فاصله ی آن از بخش نگور۴۴ کیلومتر است.

بندر بریس چابهار بندر بریس چابهار

اززمان بندرشدن بریس مدت زیادی نمی گذرد، اما از زمان های دور در این محل روستایی به نام بریس وجود داشت. این روستا در حاشیه ی ساحل شمالی دریای عمان و دردهانه ی خلیج کوچکی واقع شده است. موقعیت استراتژیک بریس و داشتن اسکله و بندر و امکان ارتزاق به وسیله ی صید ماهی به مرور زمان بریس را به یک بندرصیادی تبدیل کرد به طوری که در سال های اخیر مردمان زیادی به این روستا مهاجرت کرده اند. مردمان بریس همیشه ماهیگیر بوده اند، حتی درآن زمان که کسی این بندر را نمی شناخت، ماهیگیران زحمت کش بریس هرروز با قایق های خود به دریا می رفتند و به صید ماهی می پرداختد. بندربریس جایی است که دریا با ماهیگیران سخت کوش بریسی انس و الفت دیرینه دارد.
این منطقه از لایه های ماسه ای و سنگی متراکم یا نیمه متراکم تشکیل شده که قدمت آن ها به دوران سوم زمین شناسی برمی گردد. میزان بارندگی دربریس بسیار کم است، اما در هنگام بارندگی تالاب عظیمی در حد فاصل کوه های مشرف به بریس و نوار ساحلی بوجود می آید، این منظره بسیار بدیع و دیدنی و در نوع خود بی نظیراست.

بندر بریس چابهار بندر بریس چابهار

ماهی هایی مانند حلوای سفید وسیاه، سنگ سر قباد، سرخو، شیر،هوور دراین بندربه فراوانی یافت می شوند. همچنین شاه ماهی یا لابستر و کوسه، ماهیانی هستند که دراین بندرصید وصادر می شوند.این منطقه آب و هوای گرم و حاره ای دارد و تحت تاثیر جریان های اقیانوسی است، از اواسط خرداد تا اواسط مرداد که درمنطقه توفان های استوایی در جریان است، ماهیگیران از صید خودداری می کنند یا برای صید ماهی به مناطق دیگری مانند جاسک و تنگه ی هرمزمی روند.

مکانی است که درآن طبیعت و زندگی را از نزدیک و به تمامی می توان لمس کرد، شکوه صخره های مریخی در پس زمینه ی آبی نیلگون دریای عمان، قایق های کوچک و بزرگ صیادی، آرامش بی پایان طبیعت بکر که گاه گاهی صدای مرغان دریایی آن را می شکند، منظره ای است که هر بیننده ای را دعوت می کند تا لحظه ای درنگ کند و به پهنه ی بیکران دریایی چشم بدوزد که هر روز با مهربانی آغوش خود را به روی ماهیگیران باز می کند وآن ها را با سخاوتمندی روزی می دهد وهنگام غروب با خیال انگیزترین و زیباترین منظره ها بدرقه شان می کند.

بندر بریس چابهار بندر بریس چابهار

بندر بریس چابهار بندر بریس چابهار

بندر بریس چابهار بندر بریس چابهار

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *