بلیط هواپیما

شهر بستان آباد

تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن, ۱۳۹۲ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۱۷ شهریور ۱۳۹۷
شهر بستان آباد آذربایجان شرقی بستان آباد

شهرستان بستان آباد درمحل شهر باستانی وگمشده اوجان بنا شده است. نام اوجان از قرن ششم به بعد در اکثر سفرنامه ها و کتابهای تاریخی آمده است. حمدالله مستوفی در نزهه القلوب می نویسد: آن را بیژن بن گیو بن گودرز ساخت. غازان خان امارتش را تجدید کرد. از سنگ و گچ بارو کشید و شهر اسلام خواند و دارالملک ساخت.

هوایش سرد و آبش از کوه سهند جاری است . حاصلش غله و بقولات بود. میوه‌ او جان از اقلیم سفید چهره و شافعی مذهب اند. فرمانروایان ترکمنان و صفویه مدتها در قصر غازانی در اوجان مجالس عیش و نوش داشتند، اما در روزگار فرمانروایان بعدی آذربایجان حوادث و جنگهای خونین متعددی اوجان را در معرض انهدام و ویرانی قرار داد که امروزه از آن همه آبادانی و زیبایی فقط یک رودخانه و یک دهستان به نام اوجان در جغرافیای آذربایجان باقی مانده است.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

جاذبه های طبیعی

غار آغ بولاق
این غار در قسمت جنوبی روستای قره چمن از توابع شهرستان بستان آباد واقع شده و از نوع غارهای استالاکتیت است. عرض دهانه غار حدود ۲ متر است و دسترسی به آن از روستای قره چمن امکان پذیر است

قره چمن

آبگرم بستان آباد

صنایع و معادن

کارخانه های مهم صنعتی این شهرستان را کارخانه های گچ،‌ صابون سازی، شیرینی پزی، پشم ریسی، چوب بری، کش بافی، آرد سازی و اطاق سازی تشکیل می دهند. معدن گچ و کارخانه بزرگ گچ آذربایجان در ۴ کیلومتری شمال باختری بستان آباد قرار گرفته است. هم چنین معادن پوکه آهک ، سنگ، شن و ماسه نیز در حوالی بستان آباد وجود دارند.

کشاورزی و دام داری

آب کافی و هوای مساعد سبب رونق کشاورزی در شهرستان بستان آباد شده است. آب کشاورزی این منطقه از رودها و چشمه ها تامین می شود و محصولات گندم، جو، حبوبات و گیاهان علوفه ای، تره بار، سیب، گلابی، و گردو از جمله عمده ترین محصولات کشاورزی شهرستان بستان آباد به شمار می آیند. دام داری به شیوه ی صنعتی و سنتی در این منطقه رایج است و شامل: پرورش گوسفند، بز، گاو، اسب و کندوی زنبورعسل است.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

نام بستان آباد به دلیل سرسبزی و خرمی این ناحیه به آن داده شده است. بستان در زبان آذری همان بوستان یا باغ معنا می شود و این منطقه به دلیل داشتن باغ های فراوان و خرمی بسیار به نام بستان آباد شهرت یافته است. شهرستان بستان آباد در محل شهر باستانی و گمشده اوجان بنا شده است. نام اوجان از قرن ششم به بعد در بیش تر سفرنامه ها و کتاب های تاریخی آمده است. فرمان روایان ترکمانان و صفویه مدت ها در قصر غازانی در اوجان مجالس طرب داشتند اما در روزگار فرمان روایان بعدی آذربایجان، حوادث و جنگ های خونین متعددی اوجان را در معرض انهدام و ویرانی قرار داد که امروزه از آن همه آبادانی و زیبایی تنها یک رودخانه و یک دهستان به نام اوجان در جغرافیای آذربایجان شرقی باقی مانده است. بستان آباد امروزی که گفته می شود بقایای آن شهر قدیمی است دربرگیرنده شهرها، بخش ها و روستاهای متعددی است و شغل مردمان آن کشاورزی و دام داری است.

مشخصات جغرافیایی

بستان آباد از شهرستان های استان آذربایجان شرقی در درازای خاوری ۴۶ درجه و ۵۰ دقیقه و در پهنای شمالی ۳۷ درجه و ۵۱ دقیقه و ارتفاع ۱۷۴۰ متری از سطح دریا و در ۶۱ کیلومتری جنوب خاوری تبریز و در مسیر عبوری میانه به تبریز قرار گرفته است. آب و هوای بستان آباد؛ نسبتا سرد و خشک است. بستان آباد از شمال به هریس از باختر به تبریز از جنوب به هشترود و از خاور به سراب و میانه محدود است. مسیرهای ارتباطی این شهرستان عبارتند از:
-راهی در مسیر جاده ی اصلی میانه – تبریز به سوی شمال باختری به درازای ۶۱ کیلومتر و به درازای ۱۰۹ کیلومتر به سوی جنوب خاوری تا میانه .
– راهی از شهرستان بستان آباد به سوی خاور تا شهر سراب ایجاد شده که ۷۳ کیلومتر درازا داشته و پس از ۸۲ کیلومتر دیگر به شهر اردبیل می رسد.

شهر بستان آباد

شهر بستان آباد

شهر بستان آباد

PDFPrint

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  اگه آبگرم بستان آباد بری دلت نمیخواد اصلا برگردی, مخصوصا اگه فصل برداشت میوه بری عاشق طعم سیب و گردوی اونجا میشی

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۵:۳۸:۰۰ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  در سفر به اذربایجان غربی سری هم به آبگرم شهر بستان آباد بزنید خالی از لطف نیست.
  آبگرم معدنی بستان آباد با داشتن خاصیت رادیواکتیویت نمونه ای کمیاب در کشور ماست. در کشورهای اروپائی از این نوع آب ها برای آرام کردن و درمان بسیار از بیماریهای گوارش و چاقی استفاده می شه.البته برای درمان بسیاری از بیماریها از جمله درد های مفصلی و استخوانی از قبیل پادرد،کمر درد،سر درد هم خیلی مفید و موثر دیده شده.

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۰۶:۵۶:۳۴ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  اب گرم این شهر منو یاد اب گرم گنو شهر بندرعباس انداخت منتها امکاناتش بسیار ضعیف تر بود،امیدوارم مسئولین تمهیدات لازم رو واسه اب گرم بستان انجام بدن تا هم استفاده از آب گرم راحت تر باشه و هم از نظر بهداشتی بهتر بشه

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۰:۰۵:۰۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  ابگرمش خواص درمانی دار که گوگردی از تبریز و دیگر شهر ها برای ابگرم سفر می کنند و کارخه ذوب اهن

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۲۰:۰۱:۵۱ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *