بلیط هواپیما سوئیت تبریز

باغ فتح آباد

۱۸ تیر ۱۳۹۸باغ فتح آباد استان کرمان کرمان

باغ فتح آباد که در ۲۵ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد و الگوی احداث باغ شاهزاده ماهان بوده است از دیگر باغهای تاریخی و مهم کرمان می باشد. این باغ از آثار عصر قاجار و از یادگارهای فضل علی خان بیگلربیگی است که به همین دلیل آن را باغ بیگلربیگی نیز می گویند. عبور آب فتح آباد از میان این باغ به آن صفا و طراوت خاصی می بخشیده است. زمان احداث این باغ به حدود سالهای ۱۲۵۵ می رسد. مصالح ساختمان ها از خشت خام و تزیین آن با گچ و مقابل سر در باغ حوضی به ابعاد ۶۰ در ۵ متر با فواره های زیبا طراحی شده بود. علاوه بر سر در که ساختمانی دو طبقه داشته طاق نماهایی نیز در طرفین آن احداث شده بود. این باع با معماری زیبا و چشم نواز خود در آستانه تخریب است.
فتحعلى خان قراباغى كه ملقب به بيگلربيگى شده بود در مجموع در زمان دو دوره حكومت و فرمانروايى خود بر كرمان (مجموعا بيش از ۵ سال) اقدام به احداث باغ و عمارت باشكوهى در خارج از شهر كرمان نمود كه دردورانهاى بعد نصرت الممالك اول و دوم نيز از آن عمارت استفاده نموده اند.بنابراين تاريخ احداث باغ و عمارت باشكوه بيگلربيگى (فتح آباد) را ميتوان بين سالهاى ۱۲۵۳ تا ۱۲۶۳هجرى قمرى دانسته مقارن با دوران حكومت محمدشاه قاجار است.باغ و عمارت تاريخى بيگلربيگى در فتح آباد از جمله باغهاى تاريخى است كه قنات مشهور فتح آباد كه روزگارى از قناتهاى قديمى و مشهور شهر كرمان بوده تامين كننده آب باغ و عمارت آن بوده است ساختمان باغ بيگلربيگى الگوئى بوده است براى احداث باغ شاهزاده ماهان.ساختمان اصلى مجموعه انتهاى شمال باغ و در دو طبقه احداث گرديده است و در سمت جنوب بنا حياط مستطيل شكل شمالى – جنوبى و دو حوض آب در وسط حياط بوده كه آثار آن هنوز باقيست به فاصله حدود سى مترى ضلع شرقىبناى اصلى عمارت چهارفصل قراردارد كه در يك طبقه پلان منسجم و چهارگوش مربع بنا گرديده است.

فتح 2

فتح 7

باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح آباد

باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح آباد کرمان

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • محمد

  این باغ از از یادگارهای فضل علی خان بیگلربیگی است که به همین دلیل آن را باغ بیگلربیگی نیز می‌گویند. عبور آب فتح‌آباد از میان این باغ به آن صفا و طراوت می‌بخشیده است.

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نوید

  تصاویر جدید بعد از ترمیم اینجا رو من گرفتم و تو سایت mapillary آپلود کردم میتونید اونجا ببینید خیلی زیبا شده و رسیدگی کردن بهش، نور پردازی عالی در شب…

  ۲ فروردین, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • میثم

   آره.ادمین محترم لطفاً تصاویر جدید پس از احیای این باغ تاریخی قرار بدین…فوق العاده شده

   ۱۷ تیر, ۱۳۹۸
   • اسلوب

    با سلام و تشکر از شما تصاویر جدید اضافه شد .

    ۱۸ تیر, ۱۳۹۸
 • مهدي

  تاريخ صحيح افتتاح ۹۴/۰۵/۱۴ مي باشد. با تشکر

  ۱۷ شهریور, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
 • مهدي

  سلام, اين باغ اکنون مرمت و بازسازي شده و در تاريخ ۹۴/۰۶/۱۴ افتتاح گرديده، لطفاٌ از عکسهاي جديد و بازسازي شده باغ استفاده کنيد. با تشکر از شما و سايت جامع تون

  ۱۷ شهریور, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *