بلیط هواپیما سوئیت تبریز

باغ سنگی

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۱۰ بهمن ۱۳۹۳

باغ سنگی در ۴۰ کیلومتری سیرجان به سمت بافت در استان کرمان واقع است

خالق این اثر که بیشتر جنبه هنری دارد، پیرمردی کر و لال بوده که دیگر در قید حیات نیست.

باغ سنگی در نزدیکی دهستان بلورد واقع در روستای میاندوآب و در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان قرار دارد و به دست فردی کر ولال به نام درویش خان گنگ اسفندیارپور که به کشاورزی اشتغال داشته، ساخته شده است.

وی که یکی از زمین‌داران سیرجان بود؛ چند سال بعد از انجام اصلاحات ارضی، در سال ۱۳۴۰ که بسیاری از زمین‌هایش را از دست داد، به نشانه اعتراض درخت‌های باغش را که همه آنها خشک شده بود با آویزان کردن سنگ زینت بخشید.

باغ سنگی یکی از جاذبه‌های دیدنی استان کرمان و شهر سیرجان است که مردم زیادی از آن دیدن می‌کنند.

درویش خان اسفندیارپور؛ کشاورزدر آن دوران نه تنها مکنت حاصل از کشاورزی مکانیزه و خودکفایی برایش به ارمغان نیامد، بلکه به سبب ضربه‌هایی که از برخوردهای دولتی بر روح و روانش وارد شده بود به کوه و صحرا زد و مجنونی پیشه کرد.

درویش خان در سال ۱۳۵۵ در فیلم «باغ سنگی» ساخته پرویز کیمیاوی بازی کرد که در جشنواره‌های داخلی و خارجی بسیاری به نمایش درآمد.

در این فیلم درویش خان، مردی ناشنوا و خانواده‌اش از طریق شبانی در صحرا زندگی می‌کنند.

روزی درویش خان در صحرا می‌آرامد و خواب‌نما می‌شود. پس از بیدار شدن تخته سنگ عجیبی را زیر سر خود می بیند و آن را به خانه می‌برد و به درختی می‌آویزد.

وی روزهای بعد، قطعه سنگ‌های دیگری می‌یابد. با سیم‌های تلگراف، سنگ‌ها را به درخت‌های اطراف چادرش آویزان می‌کند. به زودی باغی از سنگ در اطراف چادر برپا می‌شود.

مردم از روستاهای دور و نزدیک برای تماشا و تبرک و بستن دخیل به باغ سنگی می‌آیند.

همسر درویش خان از مردم در ازای آمدن به باغ سنگی پول و هدیه مطالبه می‌کند و با طمع ورزی‌هایش زندگی درویش خان را برمی‌آشوبد.

درویش خان پس از ۹۰ سال زندگی در ۱۹ فروردین سال ۱۳۸۶ درگذشت و پیکرش در محل باغ سنگی بلورد سیرجان به خاک سپرده شد.

stone-1006-mm1 باغ سنگی

stone-1006-mm7 باغ سنگی

stone-1006-mm6 باغ سنگی

stone-1006-mm3 باغ سنگی

stone-1006-mm4 باغ سنگی

stone-1006-mm5 باغ سنگی

stone-1006-mm2 باغ سنگی

stone-1006-mm1 باغ سنگی

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • سید محمد کاظم ذاکری

    با سلام من از شیراز مطالب شما را مطالعه نموده و ضمن تشکر از زحمات شما ، در مطالعات متعدد از مکانی به نام آرامگاه شاه سلطانعلی واقع در روستای رمجون از توابع بلورد سیرجان یاد شده است . من با این مناطق آشنا نیستم و ضمنا در حال تحقیق درباره یکی از علمای قرن دهم هجری به نام علامه میر سید علی هستم و احتمال می دهم که اگر چنین نقطه ای واقعا صحیح باشد باید متعلق به این شخصیت باشد . اگر بزرگواری بتواند در این زمینه حقیر را یاری کند بسیار ممنون خواهم شد . با تشکر. منتظر پاسختان هستم

    ۸ بهمن, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *