جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

بازدید سلطانی فر از تلگرافخانه قدیمی جاسک

تاریخ بروزرسانی :
۱ دی ۱۳۹۳

تاریخ خبر :۱۳۹۳/۱۰/۰۱-مسعود سلطانی فرمعاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری به همراه هیاتی شنبه ۲۹آذرماه از ساختمان تلگرافخانه قدیمی جاسک بازدید کرد.

مسعود سلطانی فر در ادامه سفر خود از نوار ساحلی چابهار تا بوشهروارد بندر جاسک شدو از ساختمان تلگرافخانه جاسکمشهور به “تلگرافخانه انگلیسیها” که قدمتی تارخی دارد،دیدن کرد.

در این بازدید که مسوولان استان هرمزگان معاون رییس جمهور ورییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری را همراهی می کردند؛پیشنهاد شد این ساختمان تاریخی که سال ۸۵ با شماره ۱۶۲۶۹ به ثبت ملی رسیده است؛ تبدیل به موزه نظامی شود.

مسعود سلطانی فر موافقت کرد این پیشنهاد از سوی کارشناسان میراث فرهنگی مورد بررسی تخصصی قرار گیرد.

گفتنی است؛تلگراف خانه انگلیسیها یکی از قدیمی ترین تلگراف خانه های ایران است. این بنا به عنوان اولین مرکز تجاری کمپانی هند شرقی در بندر جاسک ساخته شد که بعدها به تلگراف خانه تبدیل شد و به همین نام هم مشهور است.

بر اساس منابع تاریخی سال ۱۲۸۶، در جاسک اداره تلگرافخانه تأسیس شد و در سال ۱۲۹۵، دولت انگلیس گارد نظامی کوچکی برای مراقبت از تأسیسات فرستندة تلگراف در جاسک تشکیل داد ، سال بعد، فرماندهی نظامی انگلیس از باسَعیدو، شهری در جزیره قشم ، به جاسک منتقل شدو سال ۱۳۰۹، ادارة خطوط تلگراف انگلیس به دولت ایران تحویل داده شد.

84 بازدید سلطانی فر  از تلگرافخانه قدیمی جاسک

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد