بلیط هواپیما سوئیت تبریز

بازار مسگرها یزد

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۶ آبان ۱۳۹۸

بازار مسگرها در یزد حدود ۶۰۰ سال است که ساخته شده و در آن صنف مسگر فعالیت دارند. به دلیل رونق کار مسگری و ساخت ظروف مسی و همینطور اهمیتی که این شغل در زمانهای گذشته در جامعه داشته است در شهر یزد بازاری به این نام بنا شده و بازار مسگرها محلی برای خرید و فروش اجناس مسی بوده است. تمامی دکان های بازار مسگرها مسگری بوده و مشاغل دیگر درین مکان فعالیت نداشته اند اما اینروزها برخی از مغازه ها تغییر کاربری داده و به شغل دیگری پرداخته اند . اکنون در بازار مسگرهای یزد تعداد محدودی از دکان ها را برای ابزار فروشی و لوازم روی و آلومینیونم به کار گرفته اند.
بازار یزد از لحاظ معماری‌، وسعت‌ و تعداد بازارچه‌ها و سراها یکی‌ از زیباترین‌ و بزرگترین‌بازارهای‌ ایران‌ و خاورمیانه‌ بشمار می‌رود و از لحاظ تعدد بنا و گستردگی‌ آن‌ در نوع‌ خود بی‌نظیر است‌. طی‌ سالهای‌ گذشته‌ سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌ اقدامات‌ مهمی‌ برای‌ ترمیم‌ و تعمیر این‌ میراث‌ کهن‌ باستانی‌ انجام‌ داده‌ است‌ . یکی از این بازارها بازار مسگری است . در این بازار کارگاههای تولید مصنوعات مسی بسیار فعال و پر رونق است . همچنین کارگاههایی جهت سفید کردن مس وجود دارد. از جمله مصنوعات مسی عبارتست از انواع دیگ ها در ابعاد و اندازه های گوناگون ، شمعدان ، قاشق و کفگیر . سینی، لگن و تشت.

بازار مسگرها یزد

به دلیل رونق کار مسگری و ساخت ظروف مسی و همینطور اهمیتی که این شغل در زمان‌های گذشته در جامعه داشته است، در شهر یزد بازاری به این نام بنا شده و این بازار محلی برای خرید و فروش اجناس مسی بوده است. البته در سال‌های گذشته تمام دکان‌های این بازار، مسگری بودند و مشاغل دیگر در این رسته از بازار فعالیت نداشتند اما این روزها، برخی از مغازه‌ها تغییر کاربری داده و به مشاغل دیگر اختصاص یافته‌اند به نحوی که برخی از این مغازه‌ها اکنون به فروش ابزار، لوازم روی و آلومنیوم می‌پردازند.
ابتدای این بازار از خیابان قیام شروع می‌شود و در انتها با دو راهرو به میدان خان منتهی می‌شود و در انتهای بازار اگر از سمت چپ طی مسیر کنیم به ورودی مسجد تاریخی ملااسماعیل می‌رسیم. سقف بازار به صورت گنبدی یا در گویش محلی به صورت ضربی ساخته شده و سطوح دیوارها با گچ سفید شده است. البته به همت میراث فرهنگی، کف این بازار که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، در سال‌های اخیر سنگ‌فرش شده است. در حال حاضر نیز کلیه خدمات مسگری از جمله فروش و تعمیر ظروف مسی و سفیدگری انواع لوازم مسی در این بازار انجام می‌شود.
استفاده از مس در گذشته رونق بیشتری داشت به طوری که حتی در سال‌های قدیم رسم بود که برای جهیزیه دختر خانم‌ها، مقداری اجناس مسی را همراه دیگر لوازم به خانه داماد می‌بردند و غالباً پخت و پزها نیز در دیگ‌ها و قابلمه‌های مسی انجام می‌شد و حتی برای پذیرایی از مهمانان از سینی‌های مسی استفاده می‌کردند. در آن روزگاران، پارچ آب، آفتابه، نان‌دان، قندان، قدح و کاسه، همه از جنس مس بود ولی با گذشت زمان و روی کار آمدن ظروف متنوع تفلون و چدن و غیره، استفاده از ظروف و لوازم مسی بسیار کمرنگ شد. البته مجدداً چند سالی است که جذابیت ظروف مسی، مردم را به سمت خرید آنها سوق داده و استقبال بیشتری را از این ظروف شاهدیم که همین امر موجب رونق بهتر بازار مسگرها در یزد شده است.

بازار مسگرها یزد بازار مسگرها یزد
بازار مسگرها یزد بازار مسگرها یزد

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *