رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

بازار ماهی فروشان دستک

تاریخ بروزرسانی :
۱۷ دی ۱۳۹۸

بازار ماهی فروشان دستک یکی از بزرگترین بازارهای ماهی فروشی استان گیلان می باشد که در روستای دستک واقع شده است .روستای دستک که در همجواری ساحل دریای کاسپین و در استان گیلان واقع شده است، به جهت موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب و نیز به دلیل وجود شرکت های صیادی فراوان، به یکی از مناطق توریستی قابل توجه تبدیل شده است. به گونه ای که شرکت های صیادی همجوار، ماهی های تازه ی خود را در مغازه های این روستا تخلیه نموده و سپس به شهر های اطراف ارسال می نمایند.

-ماهی-فروشان-دستک بازار ماهی فروشان دستک

روستای دستک

دستک روستایی ساحلی است که در همجواری بندر کیاشهر واقع شده است. این روستا در شمال شهرستان آستانه ی اشرفیه و نیز در شرق شهرستان کیاشهر قرار دارد. روستای دستک که از جهت شمال به دریا دسترسی دارد، در جهات دیگر به روستاهای متعددی منتهی می گردد. قدمت تاریخی این روستا را حدود دو قرن معرفی نموده اند. وجه تسمیه ی روستای دستک به طور دقیق مشخص نمی باشد و در این خصوص روایات متعددی وجود دارد. رابینو را می توان از جمله افرادی دانست که به ذکر نام روستای دستک پرداخته است. زبان مردم روستا گیلکی با لهجه ی خاص منطقه می باشد.

-ماهی-فروشان-دستک-1 بازار ماهی فروشان دستک

 

از جمله جاذبه های مذهبی روستا می توان به مدفن آقا سید رضا که مورد احترام مردمان روستا می باشد، اشاره نمود. شغل اصلی اهالی روستای دستک، کشت انواع برنج است و از نظر کشت برنج به دارا بودن مرغوب ترین برنج های استان شهرت دارد. پرورش کرم ابریشم و صید ماهی را نیز می توان از دیگر فعالیت های اقتصادی مردم روستای دستک معرفی نمود. به طوری که روستای مذکور یکی از بزرگترین و پر مخاطب ترین بازار ماهی فروشی استان را در بر دارد. عرضه ی غذا های محلی و کباب های سنتی در این روستا، از دیگر جاذبه های است که نظر گردشگران را به خود معطوف داشته است. همچنین قابل ذکر است که بازار هفتگی روستا در روز یکشنبه بر پا می گردد و مخاطبان بسیاری را در این روز به سوی خود فرا می خواند. در روز یکشنبه اهالی روستای دستک و روستاهای اطراف فراورده های کشاورزی و دامداری خود را در بازار عرضه می دارند.

بازار ماهی فروشان دستک به بزرگ ترین بازار ماهی فروشی استان گیلان شهرت دارد، و همه ساله گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف به سوی خود فرا می خواند. عنوان شده است که چهار شرکت پره صیادی به صورت مستقیم، ماهی های صید شده ی خود را در بازار ماهی فروشان دستک عرضه می دارند. در این بازار می توان به وجود سه تعاونی، دوازده حجره و نیز تعداد هفتاد ماهی فروش اشاره نمود. فروش ماهی در بازار دستک همه روزه از ساعت پنج صبح تا پاسی از شب انجام می گردد. در بازار ماهی فروشان دستک ماهی های صید شده به وسیله ی پره صیادی، ابتدا به تعاونی ها تحویل داده می شود و پس از آن قیمت گذاری کلی صورت گرفته و آنگاه در اختیار فروشندگان قرار می گیرد.

گفته می شود این بازار توانایی تامین ماهی مورد نیاز استان گیلان را دارا می باشد. قابل ذکر است که روستای دستک در سال ۱۳۹۲ به عنوان روستای نمونه ی گردشگری در کشور معرفی شده است، و به جهت قرار گیری در مسیر جاده ی توریستی و پر تردد بندر کیاشهر به چمخاله و نیز وجود رستوران های سنتی و عرضه ی غذاهای محلی بسیار پر مخاطب می باشد.

 

-ماهی-فروشان-دستک-2 بازار ماهی فروشان دستک

-ماهی-فروشان-دستک-3 بازار ماهی فروشان دستک

-ماهی-فروشان-دستک-4 بازار ماهی فروشان دستک

-ماهی-فروشان-دستک-5 بازار ماهی فروشان دستک

 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *