بلیط هواپیما سوئیت تبریز

بازارچه سرپوشیده زاهدان

۳ اردیبهشت ۱۳۹۸بازارچه سرپوشیده زاهدان سیستان و بلوچستان زاهدان

مجموعه معماری بازارچه سرپوشیده زاهدان در مرکز شهر زاهدان حد فاصل خیابان طالقانی و امام خمینی (ره ) قرار گرفته است . تاریخ ساخت بازارچه سرپوشیده زاهدان به زمان شکل گیری شهر زاهدان باز می گردد . کار ساخت این مجموعه در سال ۱۳۰۸ هجری شمسی شروع و در سال ۱۳۱۱ به پایان رسیده است . در سال ۱۳۱۴ توسط شخصی به نام استاد معماری خلفی یزدی تکمیل گردیده است . از نظر سبک معماری , سبک رایج بازارچه های سنتی کشور را دارا است که در ساخت آن از مصالح خشت و گل استفاده شده است . این بازار به صورت حرف ال بوده و دارای ۲۵ حجره است .
طاق های بازارجه از نوع جناقی هستند که بر دهانه هایی به عرض ۴ متر قرار گرفته اند که در جهت شرقی – غربی دارای ۹ دهنه و در جهت شمالی – جنوبی دارای ۱۲ دهنه است .
لوازم خانگی، طلا، وسایل خرازی و کفش به فروش می‌رسد. بازار سرپوشیده زاهدان در حدفاصل خیابان طالقانی و خیابان امام خمینی قرار گرفته است. در این بازار که مکان خوبی برای برقراری تعامل با مردم بومی است، پارچه‌های محلی و رنگارنگ نیز به وفور یافت می‌شود.
يکي از چشمه طاق‌هاي اين بازار تاريخي در سال ۸۲ مورد مرمت قرار گرفته بود و پس از آن عمليات مرمتي در اين بازار تاريخي متوقف شد. اين بازرچه نزديک به ۲۳ چشمه طاق دارد که همزمان با ايجاد شهر زاهدان، توسط معماران استان يزد احداث شده است. مرمت اين بازارچه‌ي تاريخي توسط معماران يزدي انجام خواهد شد، در گام نخست مرمت اين بازارچه‌ي تاريخي، سبک‌سازي و عايق‌کاري پشت بام انجام خواهد شد تا از نفوذ، رطوبت و آسيب به اين بازارچه‌ي تاريخي جلوگيري شود. طي پنج سال اخير برخي از اين چشمه‌طاق‌ها آسيب ديده و ترک خورده است.

بازارچه سرپوشیده زاهدان

بازارچه سرپوشیده زاهدان

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *