بلیط هواپیما سوئیت تبریز

امامزادگان عبداله و آمنه خاتون ( ع )

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۳ آبان ۱۳۹۶

امامزادگان عبداله و آمنه خاتون(ع) از نوادگان امام موسي کاظم(ع) هستند.

براساس آنچه در پایگاه اطلاع رسانی اوقاف به استناد كتاب بحرالانساب نوشته محمدكاظم استرآبادي ذکر شده شاهزاده حسن پدر این دو امامزاده بزرگوار پس از دو سال دوري از امام رضا(ع) بهمراه عده اي از برادران و برادرزادگان حضرت روانه ايران شده و مناطق غربي ايران را در نور ديدند تا به كنار رودكره (كرهرود) نزول اجلال فرمودند.

ولی متاسفانه در این محل گرفتار ماموران حکومت بنی عباس شده و به شهادت رسیده و در محلی دورافتاده به خاک سپرده شدند که بعدها با گسترش اراک مدفن آنان در محدوده این شهر قرار گرفت.

در زمان صفويه ساختماني با گنبد عرقچين و فضايي ساده بر فراز قبر آنان بنا شد. قدمت سرداب این بقعه با تشخيص كارشناسان به ۱۲۰۰ سال مي رسد كه با خبر بحرالانساب مبني بر شهادت امامزادگان در زمان امام رضا(علیه السلام) مطابق است.

به گفته معتمدین محلی و کسانی که سرداب زیر حرم این بقعه را مشاهده کرده اند، یک پدر و یک مادر و دو طفل و پنج تن از همراهان امامزادگان در این بقعه مدفون هستند.

این بنا با هسته معماری اولیه شهر سلطان‌آباد اراک یعنی مجموعه بازار و محله‌های حصار و قلعه فاصله داشته ولی به سبب توسعه و گسترش اراک اکنون با سایر محله‌ها پیوند خورده‌ است، آستان مقدس امامزادگان عبدالله(ع) و آمنه خاتون(س)، در محله عباس‌آباد اراک و در خیابان شهید بهشتی قرار گرفته و زیارتگاه عموم است.

امامزادگان عبداله و آمنه خاتون

امامزادگان عبداله و آمنه خاتون

امامزادگان عبداله و آمنه خاتون

امامزادگان عبداله و آمنه خاتون

امامزادگان عبداله و آمنه خاتون

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • محمد

    یه مکان مذهبی و عالی واسه زیارت فقط یه کم ترافیک اطرافش زیاده

    ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *