بلیط هواپیما سوئیت تبریز

امامزاده سید محمدرضا

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۷ فروردین ۱۳۹۷

امامزاده سیدمحمد رضا از نوادگان امام چهارم شیعیان است که به روایتی حین فرار از دست حکومت وقت به شهادت رسیده است . وی با شش فاصله به امام سجاد می رسه و مقبره اش ۲۰۰ سالی قدمت دارد.
مزار متبرکه امامزاده سید محمد رضا(ع) در محله میانده کن و پایین تر از جاده کن – خیابان احمدکاشانی؛ کوچه برادران بعد از حسینیه سیدمحمدرضا قرار دارد اما به دلیل بافت سنتی و قدیمی این محله دسترسی به آن کمی سخت و بدون راهنمایی مردم محلی کارسختی است.
آستان امامزاده سیدمحمدرضا (علیه السلام) در بخش لشت نشاد شهرستان رشت، شهر لشت نشاد، مجاور بازار واقع شده است. این بقعه حدود ۳۵۰۰ مترمربع زمین عرصه دارد و اطراف آن قبرستان است. مزار شهدای این شهر نیز در جوار این بقعه است.
بناي بقعه آقا سيد محمد رضا قديمي است، ولي تاريخي كه قدمت آن را نشان دهد، در خود بنا ديده نشد. رابينو مي نويسد بناي اين محل متبرك در سال ۱۰۵۵ هجري قمري يعني در دوران سلطنت شاه عباس دوم تمام شده اشت. ماده تاريخ بناي در ورودي، اين تاريخ را نشان مي دهد از قرار اظهار اهالي اين سردر خراب شده است و سردر جديدي به جاي آن بنا كرده اند. از ماده تاريخ اثري نبود. متولي بقعه دو بيت شعر بالاي سردر را كه مصراع آخر آن ماده تاريخ است چنين بخاطر داشت: دروازه ساقي كه نمايان و جلي است آبادي آن ز سرنوشت ازلي است تاريخ بنايش زخرد جستم گفت اي طاق جلي زيمن عباسقلي است مصراع ماده تاريخ با سال ۱۰۵۵ هجري قمري كه رابينو بدان اشاره كرده برابر است. كلمه ساقي در مصراع اول، اشاره به ساقي مزار است كه نام قديمي محل بقعه سيد محمد رضا بوده است. عبدالفتاح از( صحراي ساقي مزار لشت نشا) نام مي برد رابينو مي نويسد اين محل به نام ساقي مزار شهرت داشته و سيد ظهيرالدين نيز اين نام را در تاريخ گيلان و ديلمستان آورده است. اما نگارنده در تاريخ سيد ظهير الدين نام ساقي مزار را نيافت
آدرس : استان گیلان ـ شهرستان رشت ـ بخش لشت نشاد ـ شهر لشت نشاد، مجاور بازار

منابع : همگردی , امامزادگان

امامزاده سید محمدرضا

امامزاده سید محمدرضا

امامزاده سید محمدرضا

امامزاده سید محمدرضا

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *