بلیط هواپیما سوئیت تبریز

امامزاده سیدصدرالدین (ع) اردبیل

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۲ فروردین ۱۳۹۴

ایشان از فرزندان امام موسی کاظم (علیه السلام) می باشد که از بغداد روی به ولایت ری نهادند و چون به این شهر رسید از آنجا روی به ولایت اردبیل نهاد و در شهر ساکن شد و در اردبیل درگذشت. امامزاده حضرت سید صدرالدین (علیه السلام) یکی از امامزادگان مهم و عظیم الشأن شمال ایران در اردبیل است. بنا بر اظهار و نقل تبار شناس نامی جمال الدین احمد بن علی حسینی معروف به ابن عنبه متوفی به سال ۸۲۸ هجری قمری در کتاب (بحر الانساب) حضرت ایشان از فرزندان بلافصل امام موسی کاظم (علیه السلام) است که با برادران خود «امامزاده صالح» و «امام زاده حمزه(علیه السلام)» به دارالارشاد اردبیل آمده و در آن اقامت گزیده اند و در این شهر حسینی به ترویج معارف قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) و نشر احکام الهی پرداخته اند.
در برخی از نسخ بحرالانساب از ایشان به عنوان صدرالدین بن عون بن موسی بن جعفر(علیه السلام) و در برخی نسخ دیگر با عنوان صدر الدین بن صالح بن موسی بن جعفر (علیه السلام) یاد شده است. بنابرین یكی از امامزاده های معتبر حال حاضر استان اردبیل محسوب می شود كه در نیمه اول قرن سوم هجری به اردبیل تشریف آورده اند و بنا به نظر صاحب «بحرالانساب» كه یكی از كتب مهم علم انساب (تبارشناسی) می باشد در دوران های گذشته دارای بارگاه و جلال و شكوه بوده است اكنون با قرارگرفتن مرقد شریف این بزرگوار در موقعیت خاص شهر اردبیل با همت اداره کل اوقاف وامور خیریه استان اردبیل در حال بازسازی است.
در گذشته این مرقد مطهر دارای گنبد و بارگاه بوده و از اقصی نقاط قفقاز و آذربایجان و گیلان به زیارت آن مشرف می شده اند و مورد توجه همه عالمان وعارفان و قاطبه مردم مسلمان ادوار مختلف بوده و در دوران سلجوقی و سپس سلاطین صفوی احترام خاصی نسبت به بقعه شریف ایشان معمول داشته شده و آباد بوده است.

آستان امامزاده سیدصدرالدین (علیه السلام) در جاده اردبيل ـ مشکين شهر (۳ کيلومتري اردبيل) در وسط اراضی زراعی واقع شده است. قدمت آن به دوره صفوي مي رسد و تاريخ ثبت اين بنا ۸۱/۱۰/۱۰ با شماره ثبتي ۶۶۸۸ مي باشد. اين بنا داراي پي سنگي با ديواري آجري با ملات ماسه آهک مي باشد. دور تا دور آن کلافي چوبي ايجاد شده گنبد آجري کم ارتفاع قسمت محل مدفن را پوشش داده است. اين امامزاده به عنوان زيارتگاه مورد استفاده عموم قرار مي گيرد. همچنين در ايام خاص هيأتهايي در آنجا برگزار مي شود. مالکيت آن در دست اداره اوقاف مي باشد. در بخش جنوبي امامزاده يک باغ و در شمالش حياط بزرگ دهقاني است و خادم بقعه در آن زندگي مي کند. در ورودي بقعه در سمت شمال آن واقع شده و به راهروي باريکي باز مي شود که از شرق به غرب کشيده شده و دو انتهاي راهرو به دو حجره براي بيتوته کردن زائران منتهي مي گردد. در وسط اين دالان در ضلع جنوبي آن دري است که به مقبره باز مي شود درب در وسط اتاقي است که تقريباً ۶×۵ متر ابعاد آن مي باشد که گنبدي کم ارتفاع سقف آنرا پوشش داده است.

آدرس :استان اردبیل ـ شهرستان اردبیل ـ بخش مرکزی ـ شهرستان اردبیل، در كيلومتر ۱۳ جاده ي اردبيل به مشكين شهر در وسط اراضي زراعي

110

111

112

113

114

115

منبع : سایت امامزادگان

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • فاطمه حیدری

  بنام خدا سلام بر حجت خدا
  من چند سال زایر حرم امامزاده صدرالدین بودم که شما به زیبایی توصیف فرمودید. شعر می نوشتم در حالیکه قبلا لال بودم و عنایت حضرت بود.
  شعرهای من در جهت حفظ صحرا حیوانات مثل قورباغه بلدرچین…. حفظ احساس
  از زحمات شما و سایت زيبايتان بی نهایت قدردانی می شود

  ۲ خرداد, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • فاطمه

  من گفتم صحرای صدر. زیبایی دارد آنها هم گفتند با بلدوزر جمع می کنم تا زیبا کنم
  آیا مزرعه مه گرفته زیبا نیست
  آدرس امامزاده صدرالدین از اول وسط اراضی بوده نه وسط،برج

  ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • فاطمه

  من زیبایی صحرا گفتم قیامی هم فورا گفت زیبایی جدول کشی… زیبایی دشت زیر کلنگ است و تبدیل به جدول شهر
  در ایتالیا اثر و صحنه را دست نخورده
  با بلدوزر صحنه شهادت پنهان جمع می کننند صحنه ای که هزار سال خدا نگه داشت

  ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *