بلیط هواپیما سوئیت تبریز

امامزاده سليمان بن علی (ع) گناوه

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۳۱ مرداد ۱۳۹۸

امامزاده سليمان بن علی (ع) از اولاد امام زين العابدين علی بن حسين (ع) درگناوه به خاک سپرده شده و از اماكن مذهبی، زيارتی و گردشگرپذير اين شهرستان است. درقسمت شمال شهرستان گناوه جاده گناوه ديلم ، مرقد امامزاده سليمان ابن‌علی (ع) واقع شده است كه سبک معماری آن به دوره صفوی باز ميكردد ودارای گنبدی عظيم وكاشيكاری با قاعده بزرگ و سطح پلكانی و به رنگ آبی تيره كه در بعضی نقاط آن كاشی‌های زرد و سفيد نيز به كار رفته است. امامزاده سليمان بن علی (ع) يک عمارت مستطيل شكل است..
گنبد امامزاده و محل مقبره و رواق‌های متصل به آن در ضلع شرقی عمارت بنا شده‌اند.و اتاق كوچكی در زير گنبد قرار دارد كه به دور تا دور گنبد ميچرخد و انجا به قول هيئت امناء امامزاده محل به امانت گذاشتن اجساد مومن با شرايط خاصی بوده كه مدتی انها را نگه داشته و به كربلا انتقال ميدادند .

گنبد دارای قاعده مدور به شعاع دو متر است. از اولين پله تا آخرين پله چهار متر و هفتاد و پنج سانتی‌متر است كه به تناسب و به ترتيب از ارتفاع پلكان‌ها كاسته می‌شود. اين گنبد دوازده تركی است و سبک معماری آن جلوه‌ای از معماری قديم سواحل خليج‌فارس و مشابه گنبد دانيال نبی در شوش وگنبد امامزاده حسن (ع) در شهر امام حسن و گنبد امامزاده ميرمحمد در خارک است و تا حدودی از سبک معماری معبدسازی هند تأثير گرفته است تاريخ بنای اين گنبد جديد است و حدود هفتاد سال برآورد می‌شود، ولي چهار تاقي‌های متصل به در ورودی ظاهراً مدخل معبدی است كه پس از احداث شبستان به عنوان سايبان در ورودی حياط غربی از آن استفاده می‌شده است و يک حسينيه دو طبقه در پشت امامزاده به ابعاد ۱۷در ۸ درسال ۹۰ توسط اداره اوقاف برای برگزاری مراسمات به ان اضافه شد.
آدرس : استان بوشهر ـ شهرستان گناوه ـ بخش مرکزی ـ شهر گناوه، بلوار امام حسین.
منابع:بزنیم بیرون-خبرگزاری جمهوری اسلامی

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *