رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۰ آبان ۱۳۹۲

آیا میدانید آفرود چیست ؟

اشتراک گذاری

آفرود و یا رانندگی خارج از جاده که بیشتر معنی رانندگی بیابانی را در ذهن تداعی می کند از جمله برنامه هایی است که تاریخچه آن را می توان در مسابقات اتوموبیلرانی جستجو کرد.
استقبال شرکت کنندگان از بعضی از این مسابقات که در مسیرهای دشواری همچون گل، کویر، کوهستان ها و… برگزاری می شد به رونق این نوع از مسابقات انجامید و با توجه به زیبایی و بکر بودن مسیر برگزاری این مسابقات، مورد توجه گردشگران نیز واقع شده است.

این همخوانی شاخه ای جدید به گردشگری اضافه کرد که به طبع از زیر شاخه های طبیعت گردی به حساب می آید که ویژگی های سفر در طبیعت، همزمان با هیجان ویژه در آفرود را به طور یکجا در بر دارد. در این برنامه ها عموماً از خودروهای شاسی بلند (SUV) استفاده شده که علاوه بر آن توانایی های خاص خودرو نظیر قدرت، سرعت، توانایی حفظ تعادل و… را نیز داشته باشد. همه نکات فوق بدون در نظر گرفتن توانایی های راننده در کنترل و هدایت خودرو در مسیرهای صعب العبور بی معنی به نظر می رسد.

بکر بودن مسیرهای اجرای برنامه از یکسو و توانایی آسیب رسانی خودروها به طبیعت نظیر تخریب پوشش گیاهی، فرسایش خاک و… نکاتی است که حساسیت این نوع برنامه ها را به شدت افزایش می دهد. به طوریکه یک برنامه ی طبیعت گردی با هدف حفظ محیط زیست می تواند به یک برنامه دشمن محیط زیست تبدیل شود لذا در طراحی چنین برنامه هایی توجه خاص به طراحی، حفظ طبیعت و استفاده از رانندگان و مجریان دوستدار طبیعت الزامی می باشد.

در مقایسه با کشورهای کویر همسایه نظیر امارات که اغلب از خودروهای لوکس و به روز، گران قیمت با تجهیزات کامل استفاده می کنند که هرچند فقط به گشتی کوتاه در تپه های شنی محدود می شود، می توان این کلاس از تورها را در کشور ما به عنوان تورهای کلاسیک آفرود به حساب آورد که با توجه به تفاوت قیمت خودرو در این دو کشور، قیمت چنین تورهایی بسیار بسیار گران خواهد بود و به نظر نگارنده در حال حاضر اجرای چنین تورهایی ممکن نیست. پس برای حضور در تورهای آفرود مقایسه با کشورهای همسایه معقول به نظر نمی رسد.

اما در تورهای آفرود که این روزها در صنعت گردشگری کشور رو به رشد می نماید اغلب از خودروهایی استفاده می شود که از طراحی آن ها سال ها می گذرد ولی یا توسط خودروسازهای داخلی به روز شده و با مدل های امروزی در بازار به فروش می رسند نظیر پاژن و یا همان خودروهای قدیمی مثل پاترول، پاجرو، رنجرور و… بوده که توسط صاحبانشان با تعویض قطعات اصلی و تاثیرگذار در آفرود به روز شده و با افزودن قطعاتی کمکی مثل وینچ، رول بار و… برای حضور در بیابان ها و کویرها بهینه سازی شده است.

۳۲۶۱

تجربه نشان داده است که برای شرکت در یک تور آفرود داشتن علاقه کافی نمی باشد و باید مسافر شرکت کننده در چنین برنامه هایی از صبر و حوصله زیادی برخوردار باشد چرا که با وجود تجهیزات ذکر شده رخدادهایی نظیر گیر کردن خودروها در شن یا گل، چپ شدن آن ها، تغییر مسیرهای اجباری و بسیار از اتفاقات غیرقابل پیش بینی، جزء جدا نشدنی تورهای ماجراجویانه سافاری می باشد و که رهایی از این رخدادهای پیش بینی نشده و عادی سازی برنامه علاوه بر تجربه مجریان تور نیازمند زمان بسیار می باشد.

علاوه بر این ماهیت برنامه های طبیعت گردی با خودروهای دویفرانسیل به دلیل صعب العبور بودن مسیر دارای هیجان و حتی ترس همراه است که در بسیاری از اوقات بیشتر از تصور قبلی مسافر می باشد و شاید بهتر باشد مفهوم این جمله را در بار معنایی کلمه ماجراجویانه و ارتباط آن با خطر، هیجان و آدرنالین جستجو کرد.

پس پیشنهاد می کنیم در صورت نداشتن صبر و حوصله کافی و یا وجود نارسایی های قلبی از شرکت در برنامه های ماجراجویانه خودداری نمایید.

در حال حاضر در تورهای آفرود دالاهو همانطور که مسیرها، مناطق قابل بازدید و خودروها نسبت به سایر تورها متفاوت است سعی می شود تا در پذیرایی ها نیز تفاوت هایی به وجود آوریم. اگر در سایر تورها از رستوران ها، اقامتگاه های مسقف و… و عوامل طبیعی و روستایی به طور ترکیبی استفاده می شود، در تورهای آفرود اصرار بر استفاده از کمپینگ، ایجاد فضاهای دوستانه تر، پذیرایی های خودمونی تر و حتی غذاهای بی ریاتر می باشد

و نکته آخر اینکه با توجه به آسیب پذیرتر بودن برخورد ما با طبیعت در اینگونه تورها، رعایت اصول زیست محیطی در سفرهای سافاری سختگیرانه تر خواهد بود که از عزیزان شرکت کننده همکاری بیشتر در این موضوع را انتظار داریم.
3261 آیا میدانید آفرود چیست ؟

           
 

نظر کاربران :

 • بابک خسروی

  با تشکر از اطلاع رسانی و سایت خودتون.

  ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • M maleki

  سلام ممنون از سایت بسیار خوبتون
  اطلاع رسانی عمومی سایت شما بسیار عالی بوده است
  و بنده از سایت شما نهایت استفاده را برده ام

  ۲۱ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *