بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آتشکده کوچه بیوک

۳ خرداد ۱۳۹۶آتشکده کوچه بیوک استان یزد یزد

آتشکده در مهر کوچه بیوک مربوط به دوره قاجار است و در یزد، محله کوچه بیوک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. كوچه بيوك يكي از محلات زرتشتي نشين مركز يزد بوده كه در گذشته خارج شهر قرار داشته است.درب مهر اين محله كهن بوده و قدمتي ۴۰۰ساله دارد.

پيراَمان ضامن كه اصطلاح محلي آن حمام ضامن است در كنار درب مهر در كوچه قرارداشته وچون در حال تخريب بود خاك آن به داخل درب مهر منتقل شد. در ساختمان جديد كه بر روي خانه مخروبه اهدايي آقاي كيان پوردانش به انجمن ساخته شد و به صورت زيارتگاه در آمدكه زرتشتيان كوچه بيوك ازبدر ورود وارد آن مي شوند.نارنج خانه كه داراي درخت نارنج كهن بوده كه براثر سرما درحدود ۵۰ سال پيش خشك شده ودر حال حاضر درخت مورد جاي آن را گرفته است.

آتش اين درب مهر هميشه افروخته است و آتش آن دقيق مشخص نيست وبرمي گردد به ورود مردمان به اين محله .آتشبندهاي آن ازجمله رستم دهموبد، بهرام موندي، مهربان خدادوست، مهربان ترك، شهريار هرمزياران، رشيد يزداني،در حال حاضر شاهرخ نميرانيان است.آفرينگان درب مهر كه از جنس برونز آلماني بوده را حدود ۹۰ سال پيش از هند به ايران آوردند .در سال ۷۷ يك آفرينگان ساخته اصفهان به آتشكده اضافه گرديد.

آتشکده کوچه بیوک

 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفيع

  آفرينگان در دين زرتشتي در مقابل نفرين است و به معناي دعا و آفرين خير است
  آفرینگان‌ها یا آفرنگان‌ها یک رشته از نمازهای زرتشتیان است که در سال در جشن‌ها و مواقع مهم گوناگون به جای آورده‌ می‌شود

  ۲۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  فقط توانستيم از محوطه بيرون ديدن كنيم

  ۲۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *