بلیط هواپیما

آتشکده کوچه بیوک

تاریخ انتشار : ۶ فروردین, ۱۳۹۳ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۳ خرداد ۱۳۹۶
آتشکده کوچه بیوک یزد یزد

آتشکده در مهر کوچه بیوک مربوط به دوره قاجار است و در یزد، محله کوچه بیوک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کوچه بیوک یکی از محلات زرتشتی نشین مرکز یزد بوده که در گذشته خارج شهر قرار داشته است.درب مهر این محله کهن بوده و قدمتی ۴۰۰ساله دارد.

پیراَمان ضامن که اصطلاح محلی آن حمام ضامن است در کنار درب مهر در کوچه قرارداشته وچون در حال تخریب بود خاک آن به داخل درب مهر منتقل شد. در ساختمان جدید که بر روی خانه مخروبه اهدایی آقای کیان پوردانش به انجمن ساخته شد و به صورت زیارتگاه در آمدکه زرتشتیان کوچه بیوک ازبدر ورود وارد آن می شوند.نارنج خانه که دارای درخت نارنج کهن بوده که براثر سرما درحدود ۵۰ سال پیش خشک شده ودر حال حاضر درخت مورد جای آن را گرفته است.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

آتش این درب مهر همیشه افروخته است و آتش آن دقیق مشخص نیست وبرمی گردد به ورود مردمان به این محله .آتشبندهای آن ازجمله رستم دهموبد، بهرام موندی، مهربان خدادوست، مهربان ترک، شهریار هرمزیاران، رشید یزدانی،در حال حاضر شاهرخ نمیرانیان است.آفرینگان درب مهر که از جنس برونز آلمانی بوده را حدود ۹۰ سال پیش از هند به ایران آوردند .در سال ۷۷ یک آفرینگان ساخته اصفهان به آتشکده اضافه گردید.

آتشکده کوچه بیوک

PDFPrint

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفيع

  آفرینگان در دین زرتشتی در مقابل نفرین است و به معنای دعا و آفرین خیر است
  آفرینگان‌ها یا آفرنگان‌ها یک رشته از نمازهای زرتشتیان است که در سال در جشن‌ها و مواقع مهم گوناگون به جای آورده‌ می‌شود

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۵:۳۴:۰۴ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  فقط توانستیم از محوطه بیرون دیدن کنیم

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۵:۳۲:۰۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *