رزرو هتل ایران بوم گردی

آتشکده کوچه بیوک

زمان مطالعه : < 1 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳ خرداد ۱۳۹۶

آتشکده در مهر کوچه بیوک مربوط به دوره قاجار است و در یزد، محله کوچه بیوک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کوچه بیوک یکی از محلات زرتشتی نشین مرکز یزد بوده که در گذشته خارج شهر قرار داشته است.درب مهر این محله کهن بوده و قدمتی ۴۰۰ساله دارد.

پیراَمان ضامن که اصطلاح محلی آن حمام ضامن است در کنار درب مهر در کوچه قرارداشته وچون در حال تخریب بود خاک آن به داخل درب مهر منتقل شد. در ساختمان جدید که بر روی خانه مخروبه اهدایی آقای کیان پوردانش به انجمن ساخته شد و به صورت زیارتگاه در آمدکه زرتشتیان کوچه بیوک ازبدر ورود وارد آن می شوند.نارنج خانه که دارای درخت نارنج کهن بوده که براثر سرما درحدود ۵۰ سال پیش خشک شده ودر حال حاضر درخت مورد جای آن را گرفته است.

آتش این درب مهر همیشه افروخته است و آتش آن دقیق مشخص نیست وبرمی گردد به ورود مردمان به این محله .آتشبندهای آن ازجمله رستم دهموبد، بهرام موندی، مهربان خدادوست، مهربان ترک، شهریار هرمزیاران، رشید یزدانی،در حال حاضر شاهرخ نمیرانیان است.آفرینگان درب مهر که از جنس برونز آلمانی بوده را حدود ۹۰ سال پیش از هند به ایران آوردند .در سال ۷۷ یک آفرینگان ساخته اصفهان به آتشکده اضافه گردید.

تور اروپا

ATAshkade_kooche_biok آتشکده کوچه بیوک

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفيع

  آفرينگان در دين زرتشتي در مقابل نفرين است و به معناي دعا و آفرين خير است
  آفرینگان‌ها یا آفرنگان‌ها یک رشته از نمازهای زرتشتیان است که در سال در جشن‌ها و مواقع مهم گوناگون به جای آورده‌ می‌شود

  ۲۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  فقط توانستيم از محوطه بيرون ديدن كنيم

  ۲۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین