رزرو هتل فضاگشت
۹ فروردین ۱۳۹۹

آب انبار علی مردان خان

اشتراک گذاری

یکی از جاذبه های دیدنی شهر کرمان، آب انبار تاریخی علی مردان خان می باشد که به شما پیشنهاد می کنیم اگر به این شهر بسیار زیبا سفر کردید حتما از این آب انبار تاریخی نیز دیدن کنید.آب ‌انبار تاریخی علی‌مردان خان که داخل بازار مسگری غربی واقع شده است، دارای ویژگی‌های معماری جالبی می باشد که توجه بینندگان را به خود جلب می‌کند. تاریخ کتیبه ی موجود در بنای مذکور، ۱۲۰۹ هجری قمری است. این کتیبه در سردر آب انبار علی مردان خان واقع شده است و مربوط به دوره ی صفویه می باشد.

آب انبار علی مردان خان

اجاره خودرو

سردر آب‌انبار دارای مقرنس کاری و کاشی‌کاری های بسیار زیبایی است. همچنین دارای سنگ هایی می باشد که حکاکی شده اند و جلوه ی بسیار زیبایی داردند.ابعاد منبع آب‌انبار ۱۰×۱۹.۵ متر و ارتفاع آن نُه متر است و این آب ابنار توان ذخیره‌ی حدود ۲ میلیون لیتر آب را دارد.این آب‌‌ انبار نیاز آب شش ماه اهالی محله‌های اطراف را تامین می‌کرده و آبی خنک و گوارا داشته است.

آب‌انبار به نام علیمردان خان پسر گنجعلی‌خان نام نهاده شده است و یکی از معتبرترین آب انبارهای شهر در عصر خود تلقی می‌شد. این آب‌انبار در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۴۷ و به شماره ثبت ۸۲۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.قسمت های عمده بنای این آب انبار عبارتند از: منبع ذخیره آب، پوشش منبع، بادگیر و هواکش، راه پله و پاشیر، سردر تزئینی

آب انبار علی مردان خان آب انبار علی مردان خان
کمی میزان بارندگی و فقدان آب‌های سطحی در شهرهای ایران به خصوص در شهرهای جنوبی نظیر کرمان ضرورت ذخیره آب را برای مواقع کم آبی الزامی ساخته بود.این آب‌انبار بسیار مورد توجه جهانگردان است و از جمله مکان های دیدنی ای می باشد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

آب انبار علی مردان خان آب انبار علی مردان خان

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *