جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

آب انبار بازار قاین

تاریخ بروزرسانی :
۱۴ مرداد ۱۴۰۲

آب انبار بازار قاین که در آبان ماه سال ۱۳۸۶ به عنوان موزه آب شناخته شد در شهر قائن در استان خراسان جنوبی می باشد. در این آب انبار شاهراه‌ های آبی مرتبط به دوره‌ های تاریخی و مجموعه ‌ای از تصاویر و متون مربوط به تاسیسات آبی (سدها، آب انبارها و قنوات)، وقف‌ نامه‌ ها و وسایل و لوازم مرتبط با آب به نمایش در آمده اند. با توجه به پوشش آب انبار و شواهد تاریخی موجود بنای آب انبار مربوط به دوره تیموری است.

 انبار بازار قاین6 e1691230924965 آب انبار بازار قاین

موزه آب قاین در آب انبار بازار این شهر راه ‌اندازی و مورد بهره‌ برداری قرار گرفته است. این آب انبار در انتهای کوچه سنگی که بازار قدیم در آن واقع بوده قرار دارد و به همین دلیل به «آب انبار بازار» معروف است که از قنات (کهناب) آبگیری می‌ شده است. بنای آب انبار دارای همه قسمت ‌ها و مشخصات اصلی آب انبارها است به جز سردر که به دليل مرور زمان و استفاده نشدن از بنا و همچنين زلزله و تخريب ها و دخل و تصرفات انسانی از بين رفته و هيچگونه اطلاعی از شکل اوليه آن در دست نيست.

 انبار بازار قاین1 e1691230884940 آب انبار بازار قاین

معماری آب انبار بازار قائن

پيشخوان آن ۵ متر بوده که در حال حاضر فقط پلان آن موجود است و پوشش آن در دوره اخير صورت گرفته است. این بنا دارای ۳۲ پله است که به پای شیر برداشت آب منتهی می ‌شود. مصالح به کار رفته برای ساخت پله ها آجرهای (۲۵*۲۵*۵) با ملات شفته و ساروج بوده است. مخزن آب انبار در حدود ۷ متر عمق دارد و قطر آن نيز حدودا ۷ متر می ‌باشد. ظرفيت ذخيره آب ۲۸۷ متر است. استوانه مخزن تا پاکار با ملات ساروج پوشش يافته است. پوشش مخزن نيز به صورت پلکانی (۳ پله) با آجرهای (۲۵*۲۵*۵) و ملات گچ می ‌باشد. قوس استفاده شده در پوشش آب انبار قوس مربع (شمشيری) است.

مخزن دارای يک آبگير در ضلع غربی بنا و يک سرريز در ضلع شرقی آن است. چهار دريچه در چهار طرف آب انبار قرار دارد که احتمالاً علاوه بر تزئينات تهويه، برای سرد کردن آب انبار (به دليل قرار گرفتن در جهت باد) و دسترسی سريع تر به مخزن آب انبار طراحی و ساخته شده‌ است. هيچگونه تزئين خاصی در آن ديده نمی شود، به جز در نمای دور آن که دارای چهار طاق با فواصل مساوی است که به روش ضربی اجرا شده اند.

 انبار بازار قاین e1691230870583 آب انبار بازار قاین

نحوه دسترسی

موزه آب قاین در قائن و در جاده قائن،بلوار امام خمینی،خیابان امام رضا واقع شده است.

 انبار بازار قاین5 e1691230902717 آب انبار بازار قاین

%name آب انبار بازار قاین

%name آب انبار بازار قاین

%name آب انبار بازار قاین

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *