بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آبشار کمرد

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۲ دی ۱۳۹۸

آبشار کمرد در بیست کیلومتری تهران و در جاده منتهی به رودهن در استان تهران واقع شده است. آبشار کمرد بین جاجرود و شهر جدید پردیس و در روستای کمرد واقع شده است .این آبشار زیبا در کنار روستای کمرد و در منطقه ای سرسبز و زیبا قرار گرفته است.این مکان با اینکه در استان تهران و در نزدیکی جاجرود قرار گرفته اما منطقه کمتر شناخته شده ای است.اگر چه این آبشار زیبا فقط در فصل بهار آب دارد ولی زیبایی این منطقه مختص به یک فصل نیست و در تمام فصول سال دیدنی است غارهای کوچک و بزرگ و شکافهای عمیق بر دیواره آبشار فراوانند که در هنگام بی آبی نیز منظره آبشار را دیدنی میکنند.

کمرد آبشار کمرد

بد نیست بدانید مساحت یکی از این غارها به ۲۰ متر هم میرسد که مسیر دسترسی به آن جالب میباشد و نوعی صخره نوردی کوتاه است . سرچشمه این آبشار از یک چشمه یا قنات بزرگ در دامنه آراکوه به ارتفاع ۲۶۵۰ متر است که قسمت اعظم آن به وسیله لوله برای مصرف اهالی روستا استفاده میشود و سرریز آن در فصل بهار از آبشار جاری میشود . این آبشار خوراک یک تور یک روزه در جمع گرم خانواده است .

در مسیر تهران-فیروزکوه ، بعد از طی مسافت ۲ کیلومتر از شهر جاجرودبه منطقه کمرد خواهید رسید. منطقه کمرد در طول مسیر گسترده شده و کارگاه ها و کارخانه های زیادی است.با رسیدن به این منطقه از اولین دور برگردان برگشته و وارد راه اصلی کمرد شوید.در این راه با طی مسافت ۱۵۰۰ متر به روستای زیبای کمرد میرسید. بعد از رسیدن به روستا میبایستی مابقی راه راپیاده طی نمایید.مسیر زیبا و سرسبز که از کنار جوی آب میگذرد کمتر از ۱ کیلومتر طول دارد و اکنون به آبشار رسیده اید.

کمرد 1 آبشار کمرد

نحوه دسترسی به روستای کمرد

مسیر دسترسی به روستای کمرد به نوعی “کوره راه” است یعنی این راه به جایی ختم نمیشود. منطقه اطراف آبشار دارای درختان تنومند و گسترده ایست که فضای وسیعی را سایه میاندازد و منظره ای دل انگیز ایجاد میکند.آبشار از صخره ای با ارتفاع کمی به پایین میریزد.البته آب این آبشار متمرکز نیست یعنی شامل مجموعه آبشارهای کوچکی است که با ارتفاع کم از صخره ها سرازیر میشوند. بخشی از صخره آبشار هم تصویری رو ایجاد کرده که بی شباهت به صورت خرس نیست.

در پشت این آبشار نیز غار کوچکی معروف به “غار چهل دختر” واقع شده است  که افسانه های محلی از ورود چهل دختر به غار و برنگشتن آنها حکایت می کند  که آدم را به یاد افسانه “بش قارداش” در بجنورد میندازد. مردم روستا از همون سرشاخه ، بخشی از آب رو توسط لوله ای به روستا هدایت کرده اند که بتوانند از آب تمیز و زلال آن در روستا استفاده کنند. روستای کمرد هنوز هم میزبان خانه های قدیمی است . یکی از خانه های قدیمی که تا کنون حفظ گردیده در ضلع شمالی روستا،امامزاده طیب ابن طاهر است که در گذشته متعلق به کدخدای ده بوده است. امامزاده دیگری نیز بنام دو برادران در کمرد واقع شده است که در کنار چشمه کوچکی بنام چشمه ی دوبرادران با تعدادی درخت و تنها با یک سنگ بزرگ مشخص می باشد و در کمرکش کوه جنوبی روستا به نام نسوم قرار گرفته بطوریکه تقریبا از تمامی مناطق روستای کمرد می توان مزار آنها را مشاهده کرد.

 

 

کمرد 2 آبشار کمرد

کمرد 3 آبشار کمرد

 

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • ایمان

    با سلام
    نوشته شده محل ماهیگیری هم داره ولی چیزی در باره آن نوشته نشده ،نداره یا نخواستن بنویسند.

    ۱۴ دی, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    داغ ترین ها