بلیط هواپیما سوئیت تبریز

آبشار کلوگان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۱۵ مهر ۱۳۹۸

آبشار کلوگان یکی از آبشار های فصلی زیبا واقع در مسیر بین دو روستای کلوگان و امامه است که با توجه به مسیر بسیار دیدنی و ارتفاع آبشار، از جمله جاذبه های طبیعت گردی اطراف تهران به شمار می رود.مسیر دره کلوگان تا آبشار کلوگان نسبتاً هموار و کم شیب بوده و برای پیمایش آن مشکل خاصی وجود ندارد. از آن‌جا که امامه در ارتفاع بیشتری نسبت به کلوگان قرار دارد، شیب مسیر از امامه به سمت کلوگان سرازیری اندکی دارد. در مسیر دره، هر جا که مسیر صخره‌ای و غیرقابل عبور شد باید از این سو به آن سوی رودخانه تغییر مسیر دهید و انتخاب بهترین مسیر مطمئناً بستگی به تجارب قبلی شما در برنامه‌های طبیعت گردی و یا کوهنوردی دارد.
پس از بازدید از آبشار کلوگان می‌توانید مسیر دره اصلی را همچنان به سمت پائین و کلوگان ادامه دهید. در این مسیر پس از حدود ۱.۵ تا ۲ ساعت پیاده روی در کف دره، به روستای کلوگان در ارتفاع ۱۸۵۰ متر می‌رسید. به فاصله حدود نیم ساعت بعد از آبشار، چشمه آبی در سر راه‌تان قرار دارد که می‌توانید از آب این چشمه نوشیده و برای ادامه راه بردارید.

ویژگی ها
کلوگان روستایی زیبا در هفت کیلومتری جاده فشم و در سمت راست جاده است که به واسطه در دسترس نبودن از بقیه روستاهای منطقه، بکرتر باقی مانده است. در این منطقه افزون بر آبشار معروف کلوگان دو آبشار دیگر نیز در دو جبهه شمالی و جنوبی مسیر پیمایش کلوگان به امامه قرار دارد.

آبشار کلوگان حدود ۵۰۰ متر داخل یک دره فرعی قرار دارد که تا وارد دره نشوید آبشار قابل رؤیت نیست. وارد مسیر دره و رودخانه فرعی که شدید، کمی جلو‌تر، اگر خوب دقت کنید چشمه آب کوچکی را در سمت چپتان خواهید دید. ارتفاع آبشار کلوگان از کف دره، حدود ۳۰ تا ۴۰ متر و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۰۵۰ متر است.
زمان مناسب بازدید
بهترین زمان بازدید آبشار اردیبهشت و اوایل خرداد است. توجه داشته باشید که آبشار کلوگان از اواسط تابستان به بعد و در فصل پائیز بسیار کم آب است اما به هر حال پیمایش این مسیر تا آبشار در هر فصلی خالی از لطف نخواهد بود.
پیشنهاد ویژه
* فصل بهار رودخانه کلوگان پرآب است. بسته به حجم آب ممکن است که برای عبور از عرض رودخانه (که در چند نقطه اجباری است) به مشکل بخورید. البته آخرین گزینه این است که کفش ها را درآورده و به آب بزنید.
* پیاده روی از امامه بالا به روستای کلوگان حدود ۳ تا ۴ ساعت زمان می برد که در نیمه راه به آبشار کلوگان می رسید. آبشار کلوگان در سمت راست و حدود ۳۰۰-۴۰۰ متر داخل یک دره دیگر قرار دارد که برای رویت آبشار باید حتما وارد آن دره شوید.
* در پائین آبشار جای چندان مناسبی برای نشستن و اتراق وجود نداره، خصوصا اگر آفتاب هم باشد بیشتر اذیت خواهید شد. اما بالای آبشار کمی آنطرف تر مکان خوبی برای استراحت همراه با چشمه در زیر سایه درختان وجود دارد. کوهنوردان علاقمند هم کمی به آنجا رسیدگی کردند، در حد تعدادی ظرف و ظروف و امکانات اولیه و حتی یک توالت صحرایی در پشت سنگ بزرگ!
*اگر دنبال ماجراجویی و کمی هیجان هستید میتونید پس از رسیدن به پای آبشار از سنگهای سمت راست اون بالا رفته و خودتون رو به بالای آبشار و مسیر پاکوب برسونید. برای اینکار وقتی که روی سنگها میرید ابتدا باید کمی از آبشار دور شده و بعد با حرکت مجدد به سمت آبشار کم کم ارتفاع گرفته و خودتون رو به سنگهای بالای آبشار برسونید.
شرایط استفاده
از روستای کلوگان تا آبشار مسافتی حدود پنج کیلومتر را باید طی کرد و زمانی حدود یک ساعت پیاده روی نیاز دارد.

 

آبشار کلوگان
آبشار کلوگان آبشار کلوگان
آبشار کلوگان آبشار کلوگان

 

منبع:
bezanimbiroon.ir

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • سید محمد حسینی

    این آبشار زیبا فقط در فصل پاییز و زمستان فعال هست و در فصل تابستان متاسفانه قابلی نداره

    ۱ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *