بلیط هواپیما سوئیت تبریز

۵ موزه زیبای ایران کجاست؟

۱۰ بهمن ۱۳۹۷

هیچ شهری به اندازه تهران موزه ندارد، ولی در شهرهای دیگر هم می‌توان موزه‌های زیبایی پیدا کرد. برخی از این موزه‌ها، خانه‌هایی متعلق به بزرگان بوده‌اند، اما حالا مدتی‌ست که کاربری موزه را پیدا کرده‌اند و جایی شده‌اند برای بازدید عموم.

5 موزه زیبای ایران کجاست؟
کاخ سعدآباد
یکی از زیباترین موزه‌های تهران و ایران، کاخ سعدآباد است. کاخ موزه سعدآباد است. این کاخ هم خودش دیدنی‌ست و هم موزه‌هایش. سعدآباد در شمال تهران با درخت‌های سربه فلک کشیده و صدای کلاغ‌هایش، ۱۸ کاخ کوچک و بزرگ از دوره‌های قاجار و پهلوی را در خودش جای داده و با قدم گذاشتن در آنها گوشه‌ای از زندگی شاهان را می‌‍توان دید.
کاخ سعدآباد در ابتدا کاخ تابستانی شاهان قاجار بود، اما در ۱۲۹۹ با افزایش کوشک‌ها و فضای سبز به محل اقامت تابستانی رضاشاه تبدیل شد، بعدها کاخ‌های دیگری هم برای سکونت اعضای خاندان پهلوی در آن ساخته شد که بعد از انقلاب به موزه تبدیل شدند . حالا کاخ سعدآباد موزه‌هایی دارد که از جذاب‌ترین‌هایش موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه پوشاک سلطنتی، موزه اتومبیل‌های سلطنتی، موزه آب و موزه سلاح های دربار و کاخ تابستانی‌ست.

موزه قاجار
موزه قاجار، مربوط به دوره قاجار است و اشیای دوره قاجار هم در آن نگهداری می‌شود. این موزه که از دیدنی‌‌ترین موزه‌های ایران است، قبلا خانه امیر نظام گروسی از پیشکاران دوره قاجار بوده. با حیاطی پر از باغچه و دو حوض، پنجره‌های مشبک با شیشه‌های رنگی، گچبری و آیینه کاری و حوضخانه‌ای که زیبایی بنا را دو چندان می‌کند.
موزه قاجار دارای تالارهایی در طبقه اول و زیرزمین هم هست که اشیا و وسایل دوره قاجار مثل سکه‌ها، اسلحه‌ها، قفل‌ها، سنگ‌ها و فلزهای آن دوره در آن نگهداری می‌‍شود.
اگر به تبریز سفر کردید رزرو هتل های تخفیف دار تبریز می‌تواند هزینه‌های سفرتان به این شهر را پایین بیاورد.

موزه قلعه فلک‌الافلاک
قلعه فلک الافلاک که یکی از جاذبه‌های گردشگری خرم آباد و نماد شهر محسوب میشود، خودش یک پا موزه است. این قلعه که در دوره ساسانیان بنا شده و کاربری نظامی و حکومتی را داشته، دژی ۱۲ برجی‌ست که چهار تالار نسبتا بزرگ، دو حیاط و چند اتاق دارد. در سال ۱۳۵۴ با افتتاح موزه مردم شناسی و مفرغ‌های لرستان، قسمتی از فلک الافلاک به موزه تبدیل شــد و حالا این موزه، قسمت باستان شناسی، آزمایشــگاه مرمت اشیا و چایخانه سنتی هم دارد و تعداد بازدیدکنندگانش هم به نسبت زیاد است.

5 موزه زیبای ایران کجاست؟

موزه آب
موزه آب در خانه تاریخی کلاهدوزهای یزد قرار گرفته و جلوه‌ایست از ارزش و اهمیت آب در روزگار گذشته. موزه آب یزد که در شمال میدان امیرچخماق قرار گرفته. با ورود به این موزه می‌توان تاریخ چند هزار ساله آب در این شهر تاریخی را فهمید. انچه این موزه را از سایر موزه‌های آب متمایز می‌کند، گذشتن یک رشته کاریز صدها ساله از میان آن است؛ کاریزی که روزگاری آب مورد نیاز مردم را تامین می‌کرد.
در یزد، خانه‌های تاریخی زیادی به هتل تبدیل شده‌اند که ما را به روزگار گذشته می‌برند. برای اقامت ارزان در این هتل‌ها می‌توان به صفحه رزرو هتل در یزد با تخفیف رفت.

5 موزه زیبای ایران کجاست؟

موزه مقدم
خانه و موزه مقدم مربوط به اواخر دوره قاجار است و به واسطه داشتن اشیای تاریخی و گرانبها به یکی از گرانترین خانه های جهان مشهور شده است و متعلق به استاد محسن مقدم پسر کوچکتر احتساب الملک شهردار دوره ناصرالدین شاه قاجار است. محسن مقدم به زیبایی دیوار این حیاط را با کاشی و ظروف قاجاری تزیین کرده و در وسط این دیوار هم یک طاق‌نمای زیبا با کاشی‌های آبی رنگ ساخته است.
یک حوض و آبنمای زیبا در وسط آن قرار دارد و در چهار طرف آن باغچه‌هایی گل‌کاری شده وجود دارد و حس و حال خانه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
در نزدیکی این خانه، هتل‌های زیادی قرار دارد. دیدن قیمت هتل های تهران می‌تواند در انتخاب یک هتل مناسب به شما کمک کند.

تیکبان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *