رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۵ مهر ۱۳۹۳

۱۰۲ هکتار ازمحوطه باستانی ‘سیلک’ آزادسازی می شود

لینک این مطلب کپی شد!

تاریخ خبر: ۱۳۹۳/۰۷/۲۵ – کاشان– ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: آزادسازی عرصه ۱۰۲ هکتاری محوطه باستانی ‘سیلک’ برای ثبت در میراث جهانی در دستور کار قرار دارد.

‘فریدون اللهیاری’ شامگاه پنجشنبه در حاشیه نشست ‘بررسی مسائل و مشکلات فراروی توسعه پایدار شهرستان کاشان’ در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وزرات راه و شهرسازی برای برطرف کردن موانع ثبت جهانی سیلک در حال انجام اقدامات لازم برای تحویل زمین معارض است.

وی در مورد مهمترین برنامه های میراث فرهنگی استان اصفهان بیان کرد: پروژه های مرمتی غیرفعال استان اصفهان را با توجه به اختصاص اعتبارات مناسب در سالجاری فعال می کنیم.

اللهیاری ادامه مرمت آثار ارزشمند تاریخی اصفهان مانند ‘چهلستون’ و ‘عالی قاپو’ را از جمله برنامه های این اداره در سالجاری عنوان کرد.

وی با اشاره به رشد ورود گردشگر در دولت تدبیر و امید گفت: سازمان میراث فرهنگی باید برای افزایش بیشتر این صنعت درآمدزا زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری این بخش را گسترش دهد.

اللهیاری ایجاد پلیس گردشگری را برای بافت های تاریخی استان اصفهان ضروری دانست و خاطرنشان کرد: برای اضافه شدن این بخش از نیروی انسانی باید تعاریف و شرح وظایفی را برای خدمت رسانی و کمک به توسعه صنعت گردشگری مشخص کرد.

در نشست بررسی مسائل و مشکلات فراروی توسعه پایدار شهرستان کاشان برخی مسائل و مشکلات از جمله رادیو کاشان، آزادسازی حریم تپه های هفت هزار ساله «سیلک» و واگذاری زمین برای توسعه دانشگاه کاشان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

محوطه باستانی هفت هزار ساله سیلک کاشان ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ با شماره ۳۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

گریشمن فرانسوی در کاوش های خود شش دوره فرهنگی متمایز در محوطه سیلک شناسایی کرد که این دوره ها از ۷۵۰۰ سال پیش از میلاد آغاز شده بود.

تپه های باستانی سیلک از کهن ترین و مهمترین مراکز استقرار بشر در فلات مرکزی ایران است.

81351869-6018008 102 هکتار ازمحوطه باستانی 'سیلک' آزادسازی می شود

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *