بلیط هواپیما سوئیت تبریز

۱۰ واقعیت درباره شرایط زندگی در مجارستان

زمان مطالعه : 5 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۴ اسفند ۱۳۹۹

اطلاعات عمومی مجارستان

مجارستان کشوری ۹.۸ میلیون نفری و با مساحتی حدود ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع واقع در اروپای مرکزی است که از بخش شمالی با اسلواکی و از بخش شمال شرقی با اوکراین هم مرز است. همچنین بخشی از مرزهای جنوبی اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد. شهر بوداپست قدیمی ترین شهر مجارستان و پایتخت این کشور محسوب می شود و گردشگران زیادی به این شهر سفر می کنند و دانشجویان بسیاری تحصیل در مجارستان را ترجیح داده اند. این شهر در لیست ۱۴ شهر برتر دنیا قرار دارد.

مجارستان
۱۰ واقعیت درباره شرایط زندگی در مجارستان

۱. تعادل چشمگیر کار و زندگی

بیکاری در مجارستان زیاد است و فقط ۶۴ درصد افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله شاغل هستند. از بین شاغلین ۷۵ درصد مرد و ۶۱ درصد زن هستند. با این حال تعداد کارکنانی که ساعات بسیار طولانی کار می کنند کمتر از ۴ درصد است که این میزان بسیار کمتر از ایالات متحده (جایی که ۱۱ درصد کارکنان ساعت¬های طولانی کار می کنند) است.

۲. استانداردهای زندگی تقریباً پایین ترین سطح در اتحادیه اروپا است

از نظر تولید ناخالص داخلی، مجارستان با ۶۸ درصد از میانگین اتحادیه اروپا، از بین ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در رتبه ۲۳ قرار دارد. در وهله اول منطقه اتریش است که تقریبا دو برابر ظرفیت مجارستان تولید می کند. در مجارستان درآمد خانوار در سرانه سالانه، ۱۶.۸۲۱ دلار است که کمتر از میانگین OECD (30.563 دلار) است.

زندگی در مجارستان

۳. نابرابری مسکن

در سال ۲۰۱۵، دولت مجارستان به حمایت از اقشار فقیر جامعه در رابطه با مسکن به تقریبا نیم میلیون نفر کمک کرد.
گزارش Habitat fo Humanity در سال ۲۰۱۴ اشاره کرد که بیش از نیم میلیون مجارستانی با سقف¬های نشتی یا دیوارهای قالب دار زندگی می کنند. کمتر از نیمی از جمعیت (۴۴.۶ درصد) در آپارتمان¬های پر جمعیت زندگی می کنند و ۵۲ درصد از مجارستانی¬ها که در شهرهای بزرگ زندگی نمی کنند به فاضلاب بهداشتی دسترسی دارند.

۴. مجارستان از مراقبت¬های بهداشتی جهانی برخوردار است، اما میزان کارایی و پوشش آن کم است

اگر چه مجارستان از دهه ۱۹۴۰ تحت پوشش خدمات بهداشتی جهانی قرار دارد، اما از نظر کیفیت پوشش هنوز در رتبه سوم در اتحادیه اروپا قرار دارد. این تا حدی به دلیل حقوق پایین است زیرا متخصصان پزشکی نمی توانند انتظار داشته باشند که در مجارستان به اندازه سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا درآمد کسب کنند.
همچنین مسئله اصلی این است که تمرکز بر مراقبت¬های درمانی در بیمارستان¬ها است، نه مراقبت¬های پیشگیرانه در سایر مراکز درمانی.

۵. فرصت های سرمایه گذاری خارجی

مجارستان سرمایه گذاری خارجی قابل توجهی دارد.
از سال ۲۰۱۸، مجارستان سالانه ۴.۳ میلیارد دلار سرانه سرمایه گذاری مستقیم خارجی دارد. از آن جایی که تا حدی مجارستان از موقعیت جغرافیایی ایده آل برای سرمایه گذاری خارجی ایده آل برخوردار است،
سرمایه گذاران خارجی نیز تمرکز خود را از صنایع نساجی و پردازش مواد غذایی نسبتا ضعیف به صنایع پردآمد مانند عمده فروشی، خرده فروشی و تعمیرات خودرو منتقل کرده اند.
بیشتر بدانید: برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان چطور اقدام کنیم؟

۶. نرخ ثبت نام در دوره ابتدایی و متوسطه بالا است

نرخ ثبت نام در دوره ابتدایی و متوسطه بالا است. برای دانش آموزان دبستانی، ثبت نام در طی دو دهه¬ گذشته کمی متفاوت بوده است، اما در کل بالای ۹۵ درصد ثبت نام کرده بودند. در بالاترین میزان، نرخ ثبت نام ۹۷.۲ درصد در سال ۲۰۰۹ و کمترین میزان آن در سال ۲۰۱۲ با ۹۵.۷ درصد است.
برای نوجوانان در مدرسه، آمار نیز به همین ترتیب خوب است. اگر چه در سال ۲۰۱۲ به بعد تعداد نوجوانان خارج از مدرسه اندکی افزایش یافته است، اما تعداد کلی آن¬ها کمتر از ۵ درصد است.

۷. آموزش عالی نیاز به سرمایه گذاری دارد

فقط ۱۳ درصد افراد ۲۵ تا ۶۴ ساله دارای مدرک لیسانس هستند که ۹ درصد از این جمعیت دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن هستند. این آمار کم است، اما افرادی که این مدارک را دارند، از مزایای آن بهره¬ مند می شوند.
مطالعات نشان داده است که مدارک تحصیلی پس از تحصیلات متوسطه به طور بالقوه می تواند درآمد یک نفر را در مجارستان دو برابر کند.
در این کشور سرمایه گذاری در آموزش عالی در حال انجام است.

سرمایه گذاری در مجارستان

۸. سرمایه گذاری در آموزش عالی در حال انجام است

طی دهه گذشته ابتکاری به رهبری سازمان غیر دولتی HEInnate برای سرمایه گذاری در آموزش عالی در حال انجام بوده است که با کاهش بودجه نهادی از طرف دولت صورت گرفته است.
تمرکز این ابتکار استفاده از سیستم آموزشی مجارستان برای تقویت توسعه اقتصادی و اجتماعی-فرهنگی در سطح محلی و ملی بوده است.
این امر منجر به افزایش چشمگیر سرمایه¬های خطرپذیر و ایجاد شرکت¬های نوپا در بین دانشگاهیان شده و باعث رشد اقتصادی شدید داخلی شده است.
بیشتر بخوانید: بهترین روش اقامت کانادا با کمترین هزینه کدام است؟

۹. بسیاری از نهادها توسط دولت فدرال ادغام شده اند

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، از زمان انتخاب خود در سال ۲۰۱۰، اقداماتی را برای تحکیم صدها رسانه طرفدار دولت در یک مجتمع تبلیغاتی انجام داده است. این اقدامات مورد استقبال عده¬ای قرار گرفته است اما همچنین مورد استقبال برخی قرار نگرفت. اوربان از حمایت بیشتری از طرف مناطق روستایی نسبت به مراکز شهری مجارستان برخوردار است.

۱۰. موقعیت مجارستان در گذشته آن را به کانون اصلی مهاجرت پناهندگان تبدیل کرده است

کشور مجارستان در مرکز اروپا، سفر به کشورهای اروپایی، به ویژه کشورهای همسایه مانند اتریش، اسلوونی، صربستان، رومانی و کرواسی را آسان می کند. همچنین در این کشور شرکت¬ها می توانند مالیات شرکت¬های کوچک را تا ۱۰ درصد کاهش دهند. گاهی اوقات انجام یک کار اداری رسمی در مجارستان می تواند یک فرآیند بسیار اداری باشد که مشکلات زیادی را به همراه دارد.
نمره آزادی اقتصادی مجارستان ۶۵.۰ است، که در سال ۲۰۱۹ در رده ۶۴ قرار گرفت. مجارستان در ۴۴ کشور در منطقه اروپا در رتبه ۳۱ قرار دارد و نمره کلی آن کمتر از میانگین منطقه¬ای است اما بالاتر از میانگین جهانی است.
مجارستان اصلاحات مهم را برای انتقال از یک برنامه ریزی مرکزی به اقتصاد مبتنی بر بازار انجام داده است، اما دولت در سال¬های اخیر مداخله جو تر شده است. دولت قصد دارد از مالیات¬های بخش دولتی برای مدیریت کسری بودجه و بدهی¬های عمومی استفاده کند تا از تحریم مجدد اتحادیه اروپا تحت دستورالعمل کمبود بودجه اتحادیه اروپا جلوگیری کند. وزارت اقتصاد این کشور اعلام کرده است که وضعیت اشتغال مجارستان با توجه به سرمایه گذاری¬هایی که صورت گرفته است در حال بهبود است.
موقعیت مجارستان این کشور را به قطب اصلی مهاجرت پناهندگان در گذشته تبدیل کرده است. از آنجا که بخشی از مرز مجارستان مرز خارجی اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد، این کشور در گذشته مهاجران زیادی را پذیرفته است. با این حال، در سال¬های اخیر مجارستان موضع سخت تری در مورد مهاجرت اتخاذ کرده است، که به شدت تعداد پناهجویان از خاورمیانه را کاهش داده است.
در حالی که این کشور در برخی زمینه¬ها مانند تحصیلات و هزینه¬های زندگی عملکرد خوبی دارد، اما هنوز هم بیشتر از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا با مشکلات اقتصادی روبرو است و وضعیت آن به عنوان یک مرکز مهاجرت منجر به بیگانه هراسی در فضای سیاسی کشور شده است.

           
ما را در اینستاگرام فالو کنید

لینک های مرتبط :

رزرو هتل instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *