رزرو هتل فضاگشت
۲۵ آذر ۱۳۹۸

۲۰ جای دیدنی گلستان در تابستان

اشتراک گذاری

جاهای دیدنی گلستان استان سرسبز و زیبای شمال ایران بینظیر بوده و هربیننده ای از دیدن آنها سیر نمی شود. یکی از زیباترین و سرسبزترین و بالطبع خنک ترین استانهای شمالی ایران استان گلستان است . مرکز این استان گرگان، هرچند که دریا ندارد ولی جنگل‌های بکر و دست نخورده‌اش، هوای مطبوعش و مه ای که بلندی‌هایش را پوشانده، هر سال مسافران زیادی را راهی گرگان می‌کند. شهر گرگان و دیگر شهرها و روستاهای استان گلستان طبیعتی بی نظیر دارند و مردم خونگرم این استان همیشه پذیرای میهمانان از سراسر ایران می باشند .در فصل تابستان یکی از گزینه های سفر به استانهای خنک استان گلستان است که در این مطلب شما را با ۲۰ جای دیدنی گلستان در تابستان آشنا خواهیم ساخت . پس با سیری در ایران همراه باشید …

ناهار خوران

معروف ترین جاذبه گردشگری گرگان، جنگل ناهارخوران است. جنگل ناهارخوران با شهر گرگان ۴ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل معروفیت زیادش، امکانات تفریحی، گردشگری و طبیعش در همه فصل های سال هواداران زیادی دارد. بیشتر غذاخوری های معروف گرگان هم در جاده ناهارخوران واقع شده اند و برای صرف غذا نیز میتوان به این منطقه خوش آب و هوا رفت. مسیر جاده ناهارخوران به سمت جنوب پس از حدود ۷ کیلومتر به روستای زیبا و دیدنی زیارت می‌رسد.

گلستان در تابستان 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

جنگل النگدره

اگر به ناهارخوران می‌روید می‌توانید با یک تیر دونشان بزنید و به دیدن النگ دره هم بروید. النگ دره در مسیر ناهارخوران واقع شده و در روزهایی که هوای گرم طاقت را از آدم می‌گیرد، النگدره ۱۰ درجه خنک‌تر از جاهای دیگر است. رودخانه ی قلاشی از قسمت جنوب پارک تا شمال آن امتداد دارد و از بینش می‌گذرد. در مجاورت این رودخانه سه چشمه هم قرار دارد. در النگدره به واسطه امکانات پیکنیک و رفاهی و پارک بازی کودکان به کسی بد نمی‌گذرد.

گلستان در تابستان 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

دریاچه توشن

از گرگان که ۵ کیلومتر به سمت جنوب بروید، به روستای توشن و دریاچه این روستا که همناش است می‌رسید. توشن به معنی کم شدن آب است و اهالی به آن آبندان هم می‌گویند. در قسمت جنوبی روستای توشن جایی به اسم آب بندان است که جنگلی سرسبز با درختان تنومند در سه طرفش قرار گرفته. آب و هوای خوب اطراف دریاچه، امکان ماهیگیری و قدم زدن اطراف آن، دریاچه توشن را به جایی بسیار خواستنی تبدیل کرده. توشن در نزدیکی النگدره است.

گلستان در تابستان 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

 

آبشار هفت طبقه شادان

این آبشار بسیار زیبا که بر اثر فرسایش سنگ ها به شکل زیبایی درآمده است و مثل اینکه هفت طبقه سنگ را به وجود آورده است و چشم انداز زیبایی را به وجود آورده است. این آبشار بسیار زیبا از توابع استان گلستان است که دارای زیبایی حیرت انگیزی می باشد این آبشار متفاوت که چهل متر است به تنهایی دلیل جاذبه گردشگری منطقه کردکوی شده است.

گلستان در تابستان 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

آبشار دو آب کردکوی

این آبشار زیبا هم در پنج کیلومتری جنوب شهرستان کرد کوی واقع شده است آبشاری بسیار زیبا که اطرافش را مناظر سر سبز فرا گرفته است و زیبایی این آبشار را دو چندان کرده است. این آبشار طبیعی امروزه یکی از جاذبه های گردشگری استان سرسبز گلستان شده است.

گلستان در تابستان 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

دهکده ییلاقی حفاظت شده جهان نما

مناظر بکر و زیبای کرد کوی تمامی ندارد یکی از آنها دهکده ی حفاظت شده جهان نما می باشد روستایی که چشم هر بیننده ای را مسخ می کند. زیبایی ها و مناظر بکر این روستا هر دل پژمرده ای را سرزنده می کند مکانی که شاید کمتر بتوان مانندش را دید وکمتر کسی است که به کردکوی بیاید و قدم به این بهشت خداوند نگذارد. این روستا شامل پوشش جانوری متنوع مثل شوک، پلنگ خوک وحشی و عقاب طلایی و جغد وغیره … می باشد. این دهکده در فاصله شصت کیلومتری جنوب کردکوی قرار گرفته است .

گلستان در تابستان 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

طبیعت سردانسر

گرگان، جنگل ها و دشت های بکر کم ندارد و یکی از آنها سردانسر است. سردانسر سرزمین دشت های فراخ و اسب هاست و جایی است که میتوان قدری از هیاهوی شهر به دور بود. برای رسیدن به سردانسر باید از وسط روستای زیارت به سمت نخود چشمه و بعد از آن به سمت چکل پیرزن بروید.

گلستان در تابستان 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

چشمه لال

چشمه ای با جذابیت های متفاوت! این چشمه که به دلیل دور از هرگونه تلاطم و هیاهو به رودخانه ای که در روستا واقع شده است ،می ریزد چشمه لال لقب گرفته است. زیبایی منحصر به فردی که فقط مخصوص این چشمه است خنکی آب چشمه در تابستان و گرمی آب در زمستان است که جذابیت این چشمه را برای گردشگران چند برابر کرده است. این چشمه معروف درشرق شهرستان مینو دشت و بیست کیلومتری شهر گالکیش و در نزدیکی روستای بش اویلی قرار دارد.

گلستان در تابستان 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان یک منطقه حفاظت شده ای است که در شرق استان گلستان قرار گرفته است و این را باید اضافه کرد که این پارک جزء قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران است و مکان بسیار مهمی برای حیات وحش می باشد به طوری که ۱۳۵۰گونه گیاهی و ۳۰۲گونه جانوری در خود جای داده است.

گلستان در تابستان 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

جنگل چهل چای مینودشت

یکی از زیباترین تفرجگاه های شهرستان مینودشت استان گلستان جنگل تنگه چهل چای است. این جنگل مناسب برای بهره برداری مسافران نوروزی از این طبیعت است.تنگه چهل چای که به بهشت نیز معروف است در فاصله هفت کیلومتری شهر مینودشت قرار گرفته , نزدیکترین روستا به این منطقه روستای کلوکند است. پوشش گیاهی آن نیز مرتع است.

 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

منطقه ییلاقی پاکندس

پاکندس در گالیکش همان جایی است که سالیانه گردشگر زیادی را از مناطق مختلف به سوی خود می خواند تا آنها را با زیبایی های کم نظیر آفریدگار هستی بیشتر و بهتر آشنا کند. برای رسیدن به منطقه ییلاقی پاکندس از خیابان گلزار شهدا شهر گالیکش پس از گذر از مسیر پارک جنگلی گالیکش، روستاهای کوهستانی آب پران، یورت کاظم، یورت زینل، تفرجگاه طبیعی تیمور دره و دهها مناظر زیبای جنگلی در مسیر رودخانه اوغان، چشمه سارها و دره های عمیق و خوش منظر پس از طی ۲۲ کیلومتر به روستای توریستی – تاریخی فارسیان فرنگ می رسید.

منطقه پاکندس 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

تالاب آلماگل

 

تالاب آلماگل در زبان محلی به معنی دریاچه سیب است . این تالاب بین المللی با مساحت ۲۱۰ هکتار و حجم آب ۵ میلیون متر مکعب، در شمال تالاب آجی گل قرار دارد. تالاب آلماگل تقریباً به شکل چهارگوش است .
تالاب بین المللی آلماگل با عمق متوسط ۲ متر و حداکثر ۴ متر، یکی دیگر از تالاب های بخش داشلی برون است . ارتفاع این تالاب از سطح دریا های آزاد منفی ۴ متر می باشد . آلماگل دریاچه‌ای غنی از مواد مغذی است که شوری آب آن کمتر از دو تالاب آلاگل و آجی گل است.

تالاب آلماگل 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

چشمه نیلبرگ

یکی دیگر از تفریح گاه های رامیان جنگل و چشمه های نیلبرگ که در چهار کیلو متری جنوب شرقی مرکز شهر رامیان قرار دارد .راه های رسیدن به جنگل و چشمه نیلبرگ پیمودن جاده های خاکی است که بیشتر مورد استفاده کشاورزان و وسایل نقلیه کشاورزی است .چشمه های آب جوشان و پرآب بسیاری در آن وجود دارد که یکی از همین چشمه ها آب شرب مورد نیاز شهر رامیان را تامین می کند .

چشمه نیلبرگ 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

پارک جنگلی و آبشار شیرآباد

پارک جنگلی و آبشار شیرآباد در هفت کیلومتری جنوب شهر خان بین و پنجاه و پنج کیلومتری شرق گرگان واقع شده است و از توابع شهرستان رامیان استان گلستان به شمار می‌آید.
این پارک در شش کیلومتری جنوب جاده اصلی ارتباطی تهران –شمال قرار گرفته است . این راه پارک جنگلی شیرآباد را با شهرهای کوچک و بزرگ استان نظیر شیر آباد، خان ببین آزادشهر، گرگان و گنبد ارتباط می‌دهد. آبشار و غار شیر آباد در نزدیکی خان ببین که در حال حاضر دارای خدمات و امکاناتی نیز می‌باشد به ویژه همراه با سایت آبشار زیبای کبودوال می‌تواند به عنوان یک مجموعه گردشگری در منطقه مطرح و تقویت کنندة همدیگر باشد .

پارک جنگلی شیرآباد 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

پارک جنگلی باغو

این پارک در ضلع جنوب شرقی شهرستان بندر گز قرار دارد و یکی از مکان‌های جذاب برای گردشگران و مسافران است .در این پارک زیرساخت‌های لازم گردشگری از جمله راه دسترسی ، آب ، برق ، پارکینگ ، سکوی نشیمن ، استراحتگاه ، سرویس‌های بهداشتی و سایر زیرساخت‌های مورد نیاز مهیا می‌شود .

پارک جنگلی باغو 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال در ۴ کیلومتری جنوب شهرستان علی‌آباد کتول و در عمق دره‌ای از جنگل‌های انبوه قرار دارد. آب این آبشار که از چشمه‌های جنوبی ارتفاعات تشکیل شده است، زلال و شفاف و قابل آشامیدن می‌باشد. این آبشار یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های استان گلستان محسوب می‌شود و از تنوع گونه‌های گیاهی و چشمه‌های فراوان برخوردار است.

 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

آبشار نومل

مجموعه آبشارهای نومل در استان گلستان واقع است. این آبشارهای زیبا در شهرستان گرگان در روستای نومل قرار دارند. روستای نومل در فاصله ۷ کیلومتری ازجاده اصلی گرگان-مشهد قرار دارد که در کنار کوه ازجلوهای طبیعی و دیدنیهای خاصی برخوردار است. شغل اکثریت ساکنان این روستا کشاورزی و دامداری میباشد.این روستا در دهستان استرآباد جنوبی قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۱٬۵۲۰ نفر (۳۹۰ خانوار) بوده است.

آبشار نومل 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

جنگل توسکستان

جنگل توسکستان در جنوب شرقی گرگان و در ۴۰ کیلومتری این شهرستان واقع شده است. از این جنگل تا شاهرود چیزی در حدود ۸۰ کیلومتر فاصله می‌باشد که از مسیر قله شاهکوه شاهرود می‌گذرد. در ابتدای این جنگل روستایی با همین نام قرار دارد. بالاترین نقطه این جنگل را منطقه جهان نما می‌نامند که با عبور از جاده‌های پر پیچ و خم به آن می‌رسند. در زمستان این منطقه پوشیده از برف و یخ است و هوای بسیار سرد آن اجازه اقامت طولانی در آن نمی‌دهد و در تابستان هوای خنک و دلنشین و حتی کمی سرد آن موجب توجه بسیاری از گردشگران به جنگل توسکستان شده است.

 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

آبشار لاشو

آبشار لاشو در استان گلستان واقع است. آبشار لاشو در فاصله ۴ کیلومتری جنوب شرقی روستای فاضل آباد از توابع شهرستان آزاد شهر قرار گرفته است. آبشاربه صورت دوپله ای بوده و ارتفاع آن به ۲۵ می رسد.وجه تسمیه این آبشار ( لاشو ) برگرفته شده ازنام روستائی است که در نزدیکی این آبشار بوده ودرحال حاضر ازبین رفته و فقط آثار آن برجای مانده است. آب این آبشار که ازچهار چشمه دائمی دامنه های شمالی البرز سرچشمه می گیرد مورد استفاده کشاورزی روستای فاضل آباد و همچنین برای مصرف شرب روستائیان قرار می گیرد.

آبشار لاشو 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

گلفشان نفتلیجه

 

گلفشان نفتلیجه در ارتفاع ۲۶- متر از سطح آبهای آزاد جهان واقع و براثر فرونشست ریخت شناسی آن به صورت قیف پلکانی درآمده است و در وسط در چند نقطه دوایرتودرتو که محل خروج گاز است در حال جوشش دیده میشود.گل آن از رس، سیلت به رنگ خاکستری تیره تشکیل شده است و در حاشیه قیف براثر تبخیر ترکهای چند ضلعی به وجود آمده است.گرچه توان و استعدادهای زیادی در گل فشان‌ها نهفته است و پیام آور خوبی از وضعیت درونی زمین هستند اما از لحاظ میزان و ترکیب گاز، غلظت گل، شکل، اندازه، وسعت،‌ خاصیت درمانی، نحوه فعالیت، داشتن حباب و … به قدری با هم متفاوت هستند که انسان دچار حیرت می‌شود.گل فشان نفتلیجه در نزدیکی شهر گمیشان استان گلستان قرار گرفته و در مقایسه با گل فشان‌های جنوب ایران، این گل فشان روان روی بیشتری داشته و غلظت مواد خروجی آن کمتر است.

گلفشان نفتلیجه 20 جای دیدنی گلستان در تابستان

           
 

نظر کاربران :

 • سینا فرامرزیان

  عالی بود من واسه انشا ازش استفاده کردم دمتون گرم

  ۲ آذر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • محمو نوروزی

  سلام جاهای دیدنی مثل گل رامیان (عمیق ترین چشمه جهان) ، میل گنبد(بزرگترین برج اجری جهان) ، خالد نبی و … رو جا انداختین ک جاهای فوق العادس اضافه کنید به لیستتون

  ۱۲ دی, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *