رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

جاهای دیدنی سمنان ۱۴۰۳ 🌻 از کالپوش تا شهمیرزاد

اشتراک گذاری

جاهای دیدنی سمنان که شاید از بهترین جاهای دیدنی ایران هستند را به شما پیشنهاد می کنیم. سمنان استانی است که هم جاهای دیدنی و جاذبه های طبیعی و هم جاذبه های تاریخی فراوانی دارد . شهر به شهر این استان پر از جاذبه های گردشگری می باشد .سمنان با آب و هوای دوگانه اش همیشه بهشت گردشگرانی بوده که دوست داشته اند طبیعت خشک و سبز را یکجا کنار هم ببینند. اگر شما هم جزو این دسته از مسافران هستید پیشنهاد می کنم حتما در مورد جاذبه های گردشگری سمنان حتما تحقیق و بررسی کنید. ما در این مطلب سعی داریم جاهای خوش آب وهوای استان سمنان که برای سفر در تابستان دلچسب می باشد را معرفی کنیم .

لباس محلی سمنان
لباس محلی سمنان با وضعیت آب و هوای استان سمنان ارتباط دارد.به طوریکه استان سمنان به علت شرایط جغرافیایی مختلف ...
منار سلجوقی سمنان
منار سلجوقی سمنان ، قدیمی ترین منار جنبان ایران می باشد. در مرکز این منار محوری چوبی قرار دارد که ...
مسجد جامع سمنان
مسجد جامع سمنان بنایی بسیار کهن و باارزش در سمنان است. در طول زمان تغییرات و تحولات زیادی در این ...
مسجد امام سمنان
مسجد امام سمنان یکی از مساجد چهار ایوانی و نمونه ای زیبا و منحصر به فرد از مساجد دوره قاجاریه ...
گرمابه حضرت
گرمابه حضرت ( پهنه ) سمنان ، مابین‌ مسجد جامع‌ و امامزاده‌ یحیی‌  قرار دارد. درزمان‌ سلطنت‌ ابوالقاسم‌ با برخان‌ ...
آب انبار حوض قیلوته سمنان
آب انبار حوض قیلوقه سمنان یکی از جاذبه های تاریخی این استان می باشد که در آذر 1393 در فهرست ...
مسجد جوین
مسجد جوین در روستای جوین در 52 کیلومتری شمال غربی سمنان واقع است . بنای مسجد، جدید و فاقد ارزش ...
بازار بزرگ سمنان
بازار بزرگ سمنان ، در حدود 180 سال قبل، در اوایل سلطنت سلسلة قاجاریه ساخته شد. بازار سمنان که به ...
خانه تدین
خانه تدین (محمدیه ) سمنان ،جزء خانه های با ارزش قاجار است .این خانه به صورت دو بخشی بیرونی و ...
تکیه پهنه سمنان
قدمت تکیه پهنه سمنان به دوره قاجار می رسد. این تکیه زیبا از جنوب شرق به وسیله راهروی باریک و ...
تکیه ناسار سمنان
تکیه ناسار سمنان از نظر فرم و شکل ظاهر بسیار شبیه به تکیه پهنه می باشد. به جز آنکه در ...
موزه عمارت باغ امیر سمنان
موزه عمارت باغ امیر سمنان ،در یکی از بناهای زیبا و دیدنی شهر سمنان، عمارت باغ امیر واقع شده است ...
آب انبار کارخانه سمنان
آب انبار کارخانه سمنان که با نام آب انبار تدین هم شناخته می شود در دوران قاجار و در مجاورت ...
قلعه نو کلاته
قلعه نوکلاته سمنان که گفته می شود مربوط به دوره تاریخی افشاریه است واقع در روستایی به همین نام در ...
گاراژ کلانتر
گاراژ کلانتر سمنان ، بین چهارراه مازندران و میدان شهید بهشتی سمنان، با مساحتی حدود یک‌هزار و ۷۰۰ مترمربع در ...

در گذشته‌های دور در محل آتشکده بزرگ هريس در کومش (سمنان) شهری عظيم با بت خانه‌ای بزرگ با ساختمانی رفيع و با شکوه وجود داشته است. به همين علت احتمال می‌رود که مردم اين سرزمين قبل از ظهور زرتشت، دارای مذهب «سمتي» يا «سمينه» بوده‌اند و بت خانه بزرگ آنان در محل سمنان فعلی واقع بوده است . برخی ديگر بر اين باورند که سمنان در اصل «سکنان» منسوب به طوايف سکه‌ها می‌باشد و الف و نون آن نشانه نسبت و مکان است که در واژه‌های گيلان و غيره مشاهده می‌شود .

عده‌ای ديگر از اهالی سمنان عقيده دارند که نام قديم این شهر (سيم لام) بوده که بنای آن به دست دو نفر از فرزندان نوح پيغمبر به نام‌های (سيم النبی) و (لام النبی) انجام گرفته که مقبره آنان در کوه‌های شمال شرقی سمنان در محلی موسوم به پيغمبران واقع است. بر اين اساس کلمه (سيم لام) در اثر کثرت استعمال به مرور زمان به سمنان تبديل شده است .برخی نيز افسانه بنای اوليه را به دو هزار سال قبل از ميلاد مسيح به دستور تهمورث ديوبند نسبت داده اند. در آن زمان شهر را به سمينا نام گذاری نموده‌اند که به مرور زمان به سمنان تغيير يافته است .

پارک جنگلی سوکان

پارک جنگلی سوکان در جاده سمنان – دامغان واقع شده است . این پارک بزرگترین پارک جنگلی سمنان است که در آن در تمامی ساعات شبانه روز سرویس های ویژه ای برای مسافران در نطر گرفته شده . نمازخانه و مکان های خرید و سرویس های بهداشتی در این پارک در تمامی ساعات آماده خدمات رسانی به مسافران است .

پارک جنگلی سوکان 10 جای دیدنی سمنان در تابستان

بازار بزرگ سمنان

این بازار، در حدود ۱۸۰ سال قبل، در اوایل سلطنت سلسلة قاجاریه ساخته شد. بازار سمنان که به سبک معماری سنتی ایران با سقف‌های خشتی و آجری، متناسب با وضعیت آب و هوای خاص منطقة کویری ساخته شده بزرگ‌ترین مرکز خرید و فروش کالاهای تجارتی است. در گذشته، بازار عمومی شهر متشکل از راسته بازار و بازار شیخ علاءالدوله (بازار مرده‌ها) بوده است.

بازار سمنان 10 جای دیدنی سمنان در تابستان

چشمه قلقل

چشمه قلقل در ۲ کیلومتری شمال روستای دشتبو در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان دامغان در میان یک تنگ کوچک و سرسبز واقع شده است. آب این چشمه از انتهای شکاف ۷ متری یک کوه سنگی جوشیده و خارج می‌شود و به همین مناسبت اهالی منطقه از گذشته‌های دور به آن چشمه قلقل یا قلقله می‌گویند. آب این چشمه سرد و خوشگوار می‌باشد و چون در ارتفاعات منطقه تویه دروار واقع شده، از چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیبایی برخوردار است. این چشمه با آبدهی ۴۵ لیتر در ثانیه بالاترین حجم آبدهی را در مجموعه چشمه‌های منطقه تویه دروار شهرستان دامغان دارا می‌باشد.

چشمه قلقل 10 جای دیدنی سمنان در تابستان

عمارت چشمه علی

چشمه علی در ۳۵ کیلومتری شمال دامغان در مسیر راه دامغان- کیاسر- ساری و در میان روستاهای آستانه و کلاته رودبار قرار دارد. این چشمه که آب شهر دامغان نیز از آن تأمین می‌شود، یکی از مناطق بسیار باصفای دامغان می‌باشد که از زمان‌های قدیم تفرجگاه فرمانروایان و سلاطین بوده است. از آنجا که ایالت قومس (استان سمنان) و شهر دامغان مورد توجه پادشاهان اولیه ایل قاجار بود، به همین جهت آغامحمدخان و فتحعلی شاه قاجار در چشمه علی دامغان ساختمان‌های زیبایی بنا کردند.

چشمه علی 10 جای دیدنی سمنان در تابستان

آبشار نسروا

آبشارهای زیبای نسروا که بخشی از هدایای الهی به طبیعت و سرزمین کهن دامغان است در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر دیباج واقع شده اند . مسیر مناسب برای دستیابی به آبشارها بدین گونه است که پس از طی ۹ کیلومتر از جاده اصلی دیباج به گلوگاه اولین جاده خاکی سمت راست خود را ۱۲ کیلومتر طی می نمایید…

نسروا 10 جای دیدنی سمنان در تابستان

دره خوش آبرود

دره خوش آبرود در ۲۳ کیلومتری روستای ده نمک قرار دارد . این به موازات دره قالیباف و با فاصله چهارکیلومتری از آن یکی از دیدنی ترین تنگه های استان سمنان است . در ساختارهای منطقه ، سازند کرج مربوط به دوران ائوسن که شامل ماسه سنگ توفی ، توف ، لایه های مارن ، گچ و شیل است .

خوش آبرود 10 جای دیدنی سمنان در تابستان

جنگل ابر

جنگل ابر از جنگل‌های زیبا و خوش‌آب و هوای استان سمنان است که در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد.این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور است و از آنجا که فضای این جنگل را پوششی از ابر فرا گرفته به همین دلیل این جنگل را جنگل ابر می‌نامند.

جنگل ابر 10 جای دیدنی سمنان در تابستان

چشمه نگارمن

چشمه نگارمن در ۵ کیلومتری شمال غرب روستای نگارمن و ۲۳ کیلومتری شما غرب شاهرود در استان سمنان قرار دارد . صدای جوشش آب در هرگوشه از این چشمه به گوش می رسد ، جریانی سرشاراز زندگی و شادابی . آب چشمه نگار من از میان سنگهای آهکی بیرون می آید به همین دلیل سختی کمی دارد و از کیفیت خوب آشامیدنی برخوردار است .

نگارمن 10 جای دیدنی سمنان در تابستان

 

دروازه ارگ سمنان

برای بازدید از تنها باقی مانده از ارگ سمنان، یعنی دروازه شمالی این ارگ، باید به قلب سمنان بروید. این بنای تاریخی در زمان قاجار بنا شده است ولی متاسفانه در زمان رضا شاه به علت ساخت و سازهای خیابانی و بافت جدید، قسمت عظیمی از ارگ تخریب شده است.

ارگ سمنان به عنوان دارالحکومه شهر، دارای بناهایی برای آب انبار، تلگراف خانه، حسینیه، حمام و دروازه جنوبی بوده است.

در سال ۱۲۴۶ شمسی با سفر ناصرالدین شاه به این مکان دستور ساختن دروازه شمالی توسط ایشان داده شد. این دروازه تنها باقی مانده از ارگ باشکوه سمنان است.

دروازه دارای دو نمای جنوبی و شمالی است که نمای شمالی از جذابیت بیشتری برخوردار است. جذابیت نمای شمالی به خاطر وجود نقش و نگارهای زیبا، کاشی‌های رنگی و به تصویر کشیدن نبرد رستم و دیو سپید در بالای سر در است.

این بنا در میدان ارگ در در تقاطع خیابان طالقانی و شیخ فضل الله نوری واقع شده است.

جاهای دیدنی سمنان

شهر زیبای شهمیرزاد

در ۲۸ کیلومتری شمال سمنان، شهری کوچک با آب و هوا و طبیعتی خارق العاده قرار دارد که به عنوان بهشت گمشده‌ای در کویر شناخته می‌شود. طبق نوشته‌های قدیمی، این شهر کوچک به نام‌های دیگری همچون شهمار، سهار و شامار معروف بوده است. همچنین این شهر قدمت ۳۰۰۰ ساله دارد، که به عنوان آبادترین شهر طبرستان معروف بوده است.

شهمیرزاد دارای باغ‌های گردوی فروانی است و با قدم زدن در مسیر پر درخت نه تنها می‌توانید از منظره این باغ‌ها لذت ببرید، بلکه می‌توانید از مغازه‌هایی با انواع ترشیجات و لواشک هم خرید کنید.

درخت گردو تنومند با قدمت ۱۳ قرن، معروف به کمان رستم، هم در این شهر قرار دارد. پیاده روی در کوچه باغ‌ها با صدای پرندگان و جریان آب در این شهر لذت بخش است. همچنین قلعه تاریخی، شیر قلعه در ۵ کیلومتری شمال شرق شهمیرزاد قرار دارد. این قلعه برای حفاظت از راه انشعابی جاده ابریشم بنا شده است.

محله بلبل دره، آبشار روزیه چاشم، چشمه‌های هفت چشمه از دیگر مکان‌های گردشگری شهمیرزاد سمنان هستند.

جاهای دیدنی سمنان

دشت آفتابگردان کالپوش

از جاهای دیدنی سمنان ، دشت آفتابگردان منطقه‌ی کالپوش است که در اواسط تابستان، سرزمینی طلایی رنگ می‌شود. این دشت خوش‌رنگ با همدستی غروب خورشید، سوژه‌ی ناب عکاسی برای دوربین طبیعت دوست‌‎ها است. این منطقه در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود، در میامی قرار گرفته و در اواسط فصل بهار هم با رنگ سرخ شقایق‌ها نگاه گردشگرها را به خود جذب می‌کند. برای رفتن به این دشت خورشید باید در مسیر شاهرود به مشهد پیش بروید و بعد از رسیدن به میامی، بقیه‌ی مسیر را به سمت شمال در پیش بگرید تا در نهایت آفتابگردان‌های صف کشیده خودشان را به شما نشان دهند.

 

           
 

نظر کاربران :

 • آژانس مسافرتی سفریار

  درود، استفاده کردم، آبشار مجن هم خیلی معروفه، تو محتوا ندیدم

  ۱۸ اردیبهشت, ۱۴۰۳ پاسخ دادن
 • علی محمودی

  آبشار اوبن متعلق به مازندران میباشد نه سمنان آدرس غلط را باغرض ندید

  ۲۸ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما متن اصلاح شد .

   ۲۵ خرداد, ۱۳۹۸

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *