جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

جاهای دیدنی تبریز | معرفی ۱۰۰ جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

تاریخ بروزرسانی :
۱۸ تیر ۱۴۰۲

جاهای دیدنی تبریز ، جاذبه های تاریخی تبریز و مکان های طبیعی تبریز و خود شهر تبریز دیدنی هستند و هر گردشگری دوست دارد تبریز را ببیند. جاذبه های گردشگری تبریز در فصل هایی که دیگر از سرما چندان خبری نیست دیدنی تر و جذاب تر به نظر می رسند و راحت تر می توان از آنها بازدید کرد. در سفر به تبریز، مخصوصا اگر سفری کوتاه بود، باید کجاها را ببینیم. ما در اینجا لیست ۱۰۰تایی جاهای دیدنی تبریز را با آدرس و عکس نوشته ایم. این مکانها شامل مکان های گردشگری‌ تبریز هستند که دیدن‌شان در اولویت است.

اکنون که با جاهای دیدنی تبریز آشنا خواهید شد،بیایید کمی هم در مورد چگونگی رفتن به این شهر زیبا صحبت کنیم. اگر با ماشین شخصی قصد سفر دارید که پیش از سفر به کمک گوگل مپ مسیریابی و برنامه‌ریزی کنید. اگر هم ترجیح می‌دهید با هواپیما با تبریز بروید، سری به سایت مِستربلیط بزنید و بلیط هواپیما را تهیه کنید. حتی اگر بلیط پیدا نکردید با استفاده از قابلیت رزرو خودکار به آسانی می‌توانید به محض خالی شدن ظرفیت (مانند کنسلی) آن را رزرو کنید. همچنین با اتوبوس و قطار نیز می‌توانید رهسپار این شهر زیبا شوید. بنابراین دست دست نکنید و برای سفر به تبریز زیبا آماده شوید.

 

بازار تبریز از قدیمی ترین جاهای دیدنی تبریز

یکی از جاهای دیدنی تبریز که قدم زدن در آن خود سفری است به دل تاریخ، بازار تبریز است. بازاری که به بزرگترین بازار مسقف جهان شهره است و حجره ها، سراها و تیمچه های زیادی دارد. بازار تبریز که هر بخشش مختص کسب و کاری است و به خصوص بازار فرش آن بسیار پررونق است، مغازه های زیادی دارد. بازار بلورفروشان، شیشه گران و کفش دوزان از جمله جاهای دیدنی بازار است که دیدنشان خالی از لطف نیست. اگر به دیدن بازار تبریز رفتید از تیمچه مظفریه که با سقف بلند خود و پنجره های کوچک و بزرگ رنگی اش، قشنگ‌ترین قسمت بازار تبریز است دیدن کنید.

آدرس: خیابان جمهوری

بازار تبریز جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

بازار تبریز

 

باغ ائلی گلی از بهترین جاهای دیدنی تبریز

نمی‌شود تبریز رفت و به باغ ائل گلی یا استخر شاه سر نزد. ائل گلی که یکی از شلوغ‌ترین و پرطرفدارترین جاهای گردشگری تبریز است، مخصوصا در شب مشتاقان زیادی را به وسی خود جلب می‌کند. این باغ در حقیقت کاخی است که وسط استخری بزرگ قرار گرفته و به شکل جزیره درآمده است. ساخت اولیه استخر به دوران آقا قویونلوها برمی‌گردد و در دوره های بعد به تدریج تکمیل و به شکل باصفای امروزی درآمده.

آدرس: جنوب شرقی شهر قرار گرفته و ۷ کیلومتر با مرکز شهر فاصله

ائل گلی تبریز جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

ائل گلی تبریز

موزه قاجار

یکی از قشنگ‌ترین موزه‌های تبریز، موزه قاجار است. موزه قاجار که پیش از این خانه امیرنظام گروسی، از رجال سیاسی دوره ناصرالدین شاه بوده، عمارتی زیبا با حیاطی پر از گل دارد و سفری است به دوره قاجار. این موزه بخش های مختلفی دارد، یک تالار آن مخصوص پول و سکه‌های دوره قاجار است، تالاری دیگر مختص ظرف و ظروف، تالاری برای کاشی های رنگارنگ، تالاری برای تفنگ و اسلحه و تالاری برای ساز و تالارهایی هم برای وسایل دیگر. موزه‌ قاجار در یکی از محله‌های قدیمی تبریز به نام ششگلان قرار دارد. خیابانی که می‌توان خانه‌های قدیمی زیادی در آن پیدا کرد. مقبره الشعرا که مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر نامدار ایرانی از جمله شهریار، قطران و اسدی طوسی است در این خیابان قرار گرفته.

آدرس: سمت راست خیابان ثقه الاسلام، در خیابان فرعی شهریار و در کنار بیمارستان کودکان

موزه قاجار جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

پیاده راه تربیت از جاهای دیدنی تبریز

این پیاده راه که چند سالی است سنگفرش شده است از محبوب ترین مکان ها برای گشت و گذار و خرید در مرکز شهر تبریز به شمار می رود. مغازه ها و پاساژهای مختلفی که در دو طرف پیاده راه تربیت وجود دارد بیشتر اجناسی مانند مانتو، پالتو، کیف و کفش و لباس عرضه می کنند. اجناس موجود در اینجا در عین حال که کیفیت خوبی دارند از قیمت های مناسبی هم برخوردار هستند.
آدرس: تبریز، میدان ساعت، خیابان امام خمینی، پیاده راه تربیت

پیاده راه تربیت جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

پیاده راه تربیت تبریز

خانه مشروطه

اگر دلتان می‌خواهد بدانید محل تصمیم گیری سران مشروطه کجا بوده، باید راه خانه مشروطه را در پیش بگیرید. این خانه که برجسته‌ترین چهره‌های مشروطه از جمله ستارخان، باقرخان، ثقه‌الاسلام تبریزی و حاجی میرزا آقافرشی در آن جمع می‌شدند، محل نگهداری اسناد دوره مشروطه است. خانه‌ای از سنگ، آجر و خشت و پر از آیینه کاری و گچبری.

آدرس: محله راسته کوچه در غرب بازار تبریز و روبروی مسجد جامع

مشروطه جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

مسجد کبود از جاهای دیدنی تبریز

تبریز، مساجد زیادی دارد، اما یکی از دیدنی‌ ترین آنها مسجد کبود یا مسجد جهانشاه است.مسجدی که به خاطر کاشی کاری های فیروزه ای رنگش به فیروزه اسلام هم مشهور است. مسجد کبود تنها بنایی است که از دورە‌ فرمانروایی قراقویونلوها در پایتخت آن‌ها، یعنی تبریز، باقی مانده است.

زیبایی‌های این مسجد آنقدر زیاد است که پس از گذشت قرن‌ها و صدماتی که به آن وارد شده، هر انسان صاحب ذوقی را متحیر و مبهوت می‌سازد. بارزترین ویژگی مسجد کبود و شهرت زیادش بیشتر به خاطر کاشی‌کاری معرق و تلفیق آجر و کاشی و اجرای نقوش پرکار است که هم در داخل و هم در خارج آن مشهود است.

آدرس: خیابان امام خمینی، روبروی کوچه صدر

کبود جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

تله کابین کوه عون ابن علی

اگر در سفر به تبریز خواستید یک روز پرهیجان را از سر بگذرانید، پیشنهاد ما تله کابین کوه عون یا عینالی است. تله کابینی که بعد از تکمیل فاز دو و سه آن به طولانی ترین تله کابین کشور تبدیل می‌شود، اما حالا می‌توان سوار بر کابین های فاز یک آن از بین کوه های عینالی گذشت و طبیعت کوهستانی اطراف را دید. در ایستگاه دوم تله کابین، کافه ها و رستوران های مجموعه قرار دارند و از دیگر جاذبه های اطرافش می‌توان به منطقه پرورش شترمرغ و آبشار مصنوعی اشاره کرده. بر فراز کوه عون بن علی بقعه‌ای منسوب به دو تن از فرزندان حضرت علی (ع) به نام‌های عون بن علی و زید بن علی واقع شده.

آدرس: شمال شهر تبریز

عون بن علی جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

موزه شهرداری

یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز که هم می‌توان در اطرافش نشست و هم از موزه اش دیدن کرد، میدان ساعت است. میدان شهرداری یا ساعت در مقابل کاخ شهرداری تبریز معروف به ساختمان ساعت واقع شده. تبریزی ها به این میدان ساعات قاباغی یا جلوی ساعت می‌گویند. کاخ شهرداری ساعتی به‌ارتفاع ۳۰٫۵ متر دارد که هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می‌رساند. نقشه ساختمان شبیه طرح عقابی درحال پرواز است و شبیه ساختمان‌های آلمان، قبل از جنگ جهانی دوم است. تنها موزه شهرداری ایران نیز شامل تالارهای دوربین قدیمی، فرش، هنرهای معاصر، خط و.. در کاخ شهرداری قرار دارد. دیدار از کاخ شهرداری که شهردار و شورای شهر ساکن برخی اتاق‌هایش هستند، آزاد است. در کنار این ساختمان موزه آتش نشانی قرار گرفته.

آدرس: تقاطع خیابان‌های ارتش جنوبی و امام خمینی

موزه شهرداری جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 جنگل ارسباران

جنگل ارسباران یکی از مناطق بکر و دست نخورده تبریز است. جنگلی سرسبز که انواع گونه های جانوری و گیاهی را در دل خود جای داده است. این جنگل به نام های ارسبار یا آرازبار و قره داغ یا قراچه داغ هم شناخته می شود. جنگل های ارسباران با طبیعت زیبا و چشم اندازهای دلنشین و وجود اماکن و ابنیه تاریخی، توان بالقوه بالایی برای جذب گردشگر دارد در واقع این چنگل یکی از جاذبه های گردشگری تبریز است که هواداران زیادی دارد. از جمله آثار تاریخی این منطقه می توان به قلعه بابک، قلعه پشتو، قلعه جوشین، دژ قهقهه، بقعه شیخ شهاب الدین و بازار اهر اشاره کرد.

ارسباران جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

روستای کندوان از جاهای دیدنی تبریز

کندوان هم که گفتن ندارد، اصلا یکی از اصلی ترین مکان هایی که در تبریز باید به دیدن آن بروید، روستای صخره ای کندوان می باشد. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌آید. چرا که دیگر در کاپادوکیه ترکیه و داکوتا آمریکا (که هر دو دارای معماری صخره‌ای هستند) کسی زندگی نمی‌کند. خانه های این روستا به مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده اند و جالب اینجاست که عسل یکی از مهمترین محصولات این روستا می باشد و وجه تسمیه این روستا نیز همین خانه ی کندو مانند است.

کندوان جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

کندوان

مقبره الشعرای تبریز

مقبره الشعرای تبریز در خیابان ثقه الاسلام و در ضلع شمالی بقعه سید حمزه واقع است. بنای یابود زیبایی با تأسیسات توریستی به نام مقبر الشعرا در این محل ایجاد گردیده که آرامگاه یکی از بزرگترین شاعران معاصر کشورمان (شهریار) در این محل قرار دارد.

مقبره الشعرای تبریز جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

آبشار اسکندر

آبشار اسکندر تبریز در نزدیکی شهر تبریز و در مسیر جاده تبریز اهر واقع شده است. آبشار اسکندر در دامنه های شمالی کوه سهند و در نزدیکی روستای طویقون واقع شده است. مسیر دسترسی به آن از طریق جاده تبریز به اهر، جاده فرعی روستای طویقون امکانپذیر است. ارتفاع آبشار در حدود سی متر است. رولکوبی مناسبی در بالای آبشار جهت صعود کوهنوردان تهیه شده است.

اسکندر جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

مقبره دو کمال تبریز

مقبره دو کمال تبریز آرامگاه کمال‌الدین بهزاد و کمال‌الدین مسعود خجندی می‌باشد که در محله بیلانکوه شهر تبریز قرار دارد.کمال‌الدین بهزاد نقاش و نگارگر (مینیاتوریست) چیره‌دست ایرانی قرن دهم هجری قمری و نگارگر مکتب هرات است. وی در دربار سلطان حسین بایقرا و نزد امیر علیشیر نوایی در هرات تقرب یافت و بعد از استیلای شاه اسماعیل اول صفوی بر ازبکان، همراه وی به تبریز آمد و در دوره شاه تهماسب صفوی نیز در تبریز با احترام زیست و در آنجا درگذشت.

مقبره دو کمال جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

ارگ علیشاه

مسجد یا ارگ علی شاه تبریز در فاصله سال‌های ۷۱۶ الی ۷۲۴ هجری قمری به وسیله تاج‌الدین علی شاه جیلان تبریزی؛ وزیر اولجایتو و ابوسعید بهادرخان، ساخته شده است. مسجد علیشاه در مرکز شهر تبریز، در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد و امروزه فضای پیرامون آن برای برگزاری نماز جمعه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصلای بزرگ تبریز در این مکان احداث شده ‌است.

علیشاه تبریز جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

دره سعید آباد

دره سعیدآباد یکی از مناطق ییلاقی استان آذربایجان شرقی است که در ۲ کیلومتری جاده ترانزیتی تهران- تبریز قرار دارد و در تابستان‌ها مورد بهره‌برداری وسیع قرار می‌گیرد. این دره محل عبور رودخانه سیدآوا چای می‌باشد و پوشش گیاهی آن را کشتزارها و باغ‌های میوه تشکیل می‌دهند.

دره سعید آباد جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

برج خلعت پوشان

برج خلعت‌پوشان تبریز یکی از جاذبه‌های تبریز است که در محله کرکج قرار دارد و مربوط به دوره‌‌ی صفویه است. این برج در گذشته محل برگزاری مراسم خلعت‌پوشی بود. برج خلعت‌پوشان، برجی آجری است که در ۵ کیلومتری مرکز شهر تبریز، در همسایگی رودخانه میدان چایی قرار دارد. این روزها به منظور انجام تحقیقات علمی، اطراف این برج، در اختیار دانشکده‌ی کشاورزی دانشگاه تبریز است.

خلعت پوشان جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

پارک جنگلی باغمیشه

پارک باغمیشه تبریز بزرگترین پارک شمال شرق تبریز، یکی از پارک های بزرگ و دارای امکانات تفریحی می باشد .این پارک در شمال شرقی تبریز و در کنار میدان فهمیده تبریز قرار دارد.

باغمیشه جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

پارک مینیاتور

پارک مینیاتوری شهر تبریز با هفت اثر از جمله ساختمان شهرداری، مقبره الشعرا، ائل گلی، بنای خلعت پوشان ، ارک تبریز ، برج یانقین و کلیسای مریم مقدس جز جاذبه های گردشگری شهر تبریز است.

مینیاتور جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک

لاله پارک، یک مجتمع تجاری، تفریحی، اقامتی در تبریز و در ضلع جنوب شرقی میدان فهمیده واقع در بزرگراه پاسداران است. این مجموعه از دو بخش تجاری و هتل پنج ستاره تشکیل شده است که مجتمع تجاری آن به بهره‌برداری رسیده و هتل پنج ستاره نیز در حال احداث است.

پارک جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

جنگل های ارسباران از جاهای دیدنی تبریز

جنگل ارسباران در دل طبیعت بکر و دست نخورده استان آذربایجان شرقی قرار دارد. جنگل ارسباران با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشگین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می گیرد. بدون شک جنگل ارسباران از مکانهای دیدنی و تفریحی آذربایجان شرقی و همچنین ایران است.

ارسباران جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

جزیره کبودان

بزرگترین جزیره دریاچه ارومیه جزیره کبودان است که یک چشمه و یک قنات کوچک دارد. قسمت اعظم پوشش گیاهی آن را علف‌های کوتاه، درختان پسته وحشی، سرو کوهی، بادام وحشی، شیر خشت و گوجه فرنگی تشکیل می‌دهد. این جزیره در شرق ارومیه با وسعت ۳۱۷۵ هکتار و در ارتفاع ۱۵۲۱ متری قرار دارد. نوع ساحل آن سنگی و ماسه‌ای است و برای شنا و ورزش‌های آبی امکانات مناسبی دارد. در شمال این جزیره جزیره آرزو در فاصله یک کیلومتری و جزیره اشک در جنوب غرب این جزره و در فاصله ۷ کیلمتری واقع شده اند.

کبدان جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

مسجد علیشاه از جاهای دیدنی تبریز

مسجد علیشاه تبریز در فاصله سال‌های ۷۱۶ الی ۷۲۴ هجری قمری به وسیله تاج‌الدین علی شاه جیلان تبریزی؛ وزیر اولجایتو و ابوسعید بهادرخان، ساخته شده است. مسجد علیشاه در مرکز شهر تبریز، در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد و امروزه فضای پیرامون آن برای برگزاری نماز جمعه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصلای بزرگ تبریز در این مکان احداث شده ‌است.

مسجد علیشاه جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

برج آتش نشان


برج آتش‌نشانی تبریز نخستین تأسیسات آتش‌نشانی ایران است. با تأسیس اولین بلدیه کشور در تبریز، اولین آتش‌نشانی نیز به وجود آمد. برج آتش‌نشانی نبش خیابان خاقانی و خیابان بهادری تبریز واقع شده و تاریخ بنای آن مربوط به اواخر دوره قاجاریه است و ۲۳ متر ارتفاع دارد.

برج آتش نشانی2 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

روستای دستکند حیله ور


روستای تاریخی حیله‌ور در فاصله ۳ کیلومتری روستای صخره‌ای کندوان قرار گرفته است. شیوه معماری این روستا منحصر به فرد می‌باشد به این صورت که خانه‌های آن در دل زمین به صورت زاغه‌های زیبا و با سبک بسیار عالی کنده شده و از استتار کافی برخوردار می‌باشند. در واقع به این دلیل که خانه‌های این روستا از دید رهگذران پنهان می‌باشند به نام حیله‌ور معروف شده‌اند.

روستای حیله ور10 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

خانه لاله ای


خانه لاله‌ای‌ که دفتر پژوهش‌های تاریخی مرحوم یحیی ذکاء در آن افتتاح شده است، متعلق به دوره پهلوی اول می‌باشد که در خیابان ارتش جنوبی کوچه صدر قرار دارد. استاد یحیی ذکاء را می‌توان یکی از بنیانگذاران موزه در ایران نامید چرا که ایشان در برنامه‌ریزی و راه‌اندازی بسیاری از موزه‌ها در تهران و شهرستان‌ها در ۴۰ سال اخیر نقش اصلی داشته‌اند بنابراین به پاس خدمات مرحوم یحیی ذکاء در زمینه تاریخ و ایرانشناسی به ویژه پژوهش‌های منطقه آذربایجان و تبریز از این خانه به عنوان «دفتر پژوهش‌های تاریخی یحیی ذکاء» بهره‌برداری شده است و با همکاری خانواده ایشان، آثار فرهنگی به جای مانده از استاد ذکاء جهت استفاده پژوهشگران به خانه لاله‌ای‌ها در تبریز انتقال داده شد.

خانه لاله ای تبریز جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

خانه صرافلار


خانه صرافلار تبریز واقع در خیابان شمس تبریزی، متعلق به دوره قاجار و اوایل پهلوی است و شامل یک طبقه و یک زیرزمین می‌باشد. این خانه توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری و مرمت شده و از سال ۱۳۷۴ به عنوان نمایشگاه و خانه سفال مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

خانه صرافلار4 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

خانه بهنام


خانه بهنام از قدیمی‌ترین بناهای اوایل دوره قاجار در شهر تبریز می‌باشد که در دوره ناصرالدین شاه مرمت و احتمالاً تزئینات نقاشی به آن اضافه شده است .این بنا از نظر معماری (طرح و ساخت) و تزئینات به عمل آمده در آن و کامل بودن بنا، یک نمونه ساختمان مسکونی قابل مطالعه است و دارای اهمیت ویژه می‌باشد. این خانه در حال حاضر به دانشکده معماری دانشگاه صنعتی سهند تبدیل شده است.

خانه بهنام5 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

خانه پروین اعتصامی


پروین اعتصامی در تاریخ ۲۵ اسفند سال ۱۲۸۵ خورشیدی در خانه‌ای در محله ششگلان تبریز و در کوچه‌ای به همین نام، متولد شد و تا سن ۶ سالگی که به همراه خانواده به تهران مهاجرت نمود، در این خانه پرورش یافت. پروین اعتصامی که در اصل نام وی «رخشنده» می‌باشد در خانواده‌ای فاضل و در دامان پدری دانشمند و مادری شاعر تربیت شد و به یُمن بهره‌مندی از فضای ادبی و شاعرانه‌ای که در خانه پدری وجود داشت و قریحه‌ای سرشار از ذوق ادبی و توانایی فراوانی که در این زمینه از آن برخوردار بود، به سرودن شعر روی آورد.

خانه پروین اعتصامی91 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

خانه علی مسیو


موقعیت این بنا در خیابان ارتش جنوبی کوچه صدر بن بست ختایی ها می باشد.علی مسیو یکی از شخصیتهای برجسته و مشهور نهضت مشروطه در آذربایجان بوده و این خانه منسوب به او می باشد. وی یکی از بنیانگذاران دسته مجاهدین تبریز و از رهبران ایشان بوده و همیشه در سختی ها پای مردانگی پیش گزارده و گره از کارها می گشود.

علی مسیو جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

حمام نوبر


حمام نوبر تبریز یکی از باشکوه‌ترین معماری‌های ایرانی بر جای مانده از اواسط دوران قاجار است که با مساحتی حدود ۷۰۰ متر مربع، در محل تقاطع دو خیابان اصلی و معروف شهر تبریز (امام خمینی و تربیت) واقع شده است. این حمام حدود ۱۴۰ سال پیش توسط معماری به نام بالاکاظم از اهالی قره‌ آغاج ساخته شد و با توسعه شهر تبریز و تخریب دروازه قدیمی، در مرکز شهر قرار گرفت.

حمام نوبر تبریز جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

بقعه صاحب الامر


بقعه صاحب‌الامر یا مسجد شاه تهماسب در جانب شرقی میدان صاحب‌آباد واقع است. در گذشته مسجد سلطنتی شاه تهماسب صفوی بود. بقعه صاحب‌الامر تبریز، معبدی از عهد مهرپرستی است. این بقعه خانقاه مهرپرستان بوده و نام مهران رود و اسطوره قربانی مهرپرستانه گاو در کنار نام بقعه صاحب‌الامر گواه بر این نظر می‌باشد.

بقعه صاحب الامر6 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

مسجد استاد شاگرد


مسجد استاد شاگرد تبریز در خیابان فردوسی پشت دبیرستان دخترانه بنت الهدی واقع شده است. این مسجد در زمان امیر حسن چوپان ملقب به علاءالدین ساخته شده و به نام سلیمان؛ نواده هلاکوخان مغول، شهرت گرفت از این رو عده‌ای آن را سلیمانیه و برخی علاییه می‌خواندند ولی چون تحریر قسمتی از کتیبه مسجد به خط خواجه عبدالله صیرفی و قسمتی توسط شاگرد او نوشته شده است، این مسجد به نام «مسجد استاد و شاگرد» نامیده می‌شود.

مسجد استاد شاگرد3 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

مسجد جامع تبریز


مسجد جامع تبریز (مسجد جمعه) در انتهای بازار تبریز و ضلع جنوبی صحن مدرسه طالبیه و بین مسجد حجت الاسلام و مسجد میرزا اسماعیل خاله اوغلی و الچاق مسجد واقع شده است. اولین بانی این مسجد مشخص نیست ولی پس از آن که این بنا در اثر زلزله ویران گردید، حسینقلی خان دنبلی مجدداً بر همان محل قدیم آن را بنا کرد.

مسجد جامع تبریز5 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

مدرسه رشدیه


حاج میرزا حسن رشدیه تبریزی که در دوره قاجاریه این بنا را ساخته است، نخستین مدرسه را به سبک نوین و بر اساس اصول فنوتیک در تبریز بنیان گذاشت و سپس آموزش و پرورش نوین را در سایر نقاط ایران اشاعه داد.

رشدیه 1 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

موزه سفال تبریز

این موزه که در محل خانه‌ای متعلق به دوره قاجار و در سال ۱۳۸۴ افتتاح شده است، به نمایشگاه آثار سفال زنده‌یاداستاد احمد و عباس قابچی و خانم فریده تطهیرنیا اختصاص یافته است. خاک این سفال‌ها که به روشی استادانه و چیره‌دستانه خلق شده‌اند، از معادن خاک سفید (ترکیبات کائولن) در شهر زنور مرند تأمین شده است.

موزه سفال تبریز جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

موزه قرآن و کتابت

بنای مسجد شاه طهماسب صفوی معروف به مسجد صاحب الامر در شرق میدان صاحب آباد در قلب شهر تبریز در کنار مهران رود قرار دارد. این بنای تاریخی یک گنبد و دو مناره بلند دارد و در ابتدا مسجد ویژه شاه طهماسب اول صفوی بود که در سال ۱۰۴۵ ه.ق به وسیله سپاهیان سلطان مراد چهارم- امپراطور عثمانی- تخریب شد.

موزه قرآن و کتابت جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

موزه عصر آهن


موزه عصر آهن یکی از شگفت آورترین موزه‌های کشور بوده که مردگانی با قدمت چهار هزار سال در آن همراه با لوازم زینتی شان خفته اند.قدمت این آثار است که این سایت موزه را دارای ارزشی جهانی کرده است. عمده آثار شناسایی شده در این محوطه متعلق به هزاره اول قبل از میلاد یعنی دوره آهن برمی‌گردد.

موزه عصر آهن جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

موزه سنجش تبریز


در این موزه که در دوره قاجار بنا شده است، انواع ابزار آلات و ادوات مربوط به سنجش زمان مانند انواع ساعت‌های قدیمی و هنری ساخت کشورهای مختلف، انواع ابزار آلات سنجش وزن از ترازوهای ظریف گرفته تا قپان‌های بزرگ مخصوص سنجش، وسایل اندازه گیری طول و سایر مقیاس‌های دیگر به نمایش گذاشته شده است.

موزه سنجش جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

موزه محرم تبریز

خانه دکتر صحتی یکی از خانه های تاریخی شهر تبریز است که در اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی در خیابان راسته کوچه ساخته شده و سازمان میراث فرهنگی آن را تبدیل به موزه محرم کرده است.مساحت خانه حدود ۴۰۹ متر مربع و زیربنای آن ۸۴۴ متر مربع می باشد و در ۳ طبقه بنا شده و دکتر ابولقاسم صحتی در زمان حیات آن را به حسینیه تبدیل کرد و هم اکنون آثار و اشیای مربوط به عزاداری امام حسین (ع) در ماه محرم در آن نگهداری می شود.خانه دکتر صحتی در ۸ خرداد ماه ۱۳۷۸ به شماره ۲۳۳۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87 %D9%85%D8%AD%D8%B1%D9%85 3 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

موزه دوربین عکاسی تبریز

استاد محمد علی جدیدالاسلام ، از اساتید هنر عکاسی است که عمر خود را وقف این هنر نمونه و در کنار انجام این هنر به جمع آوری دوربین های عکاسی نیز پرداخته است به طوری که هم اکنون بیش از ۹۰۰ دوربین عکاسی در مجموعه شخصی خود دارد ؛ مجموعه ای ارزشمند که در ایران بی مانند است.گرد پیری حتی اگر بر موهایش نشسته باشد، اما او با دوربین های عکاسی اش همیشه احساس جوانی می کند. از آن روزهایی که هر شهروندی آرزوی داشتن یک دوربین ناقابل کتابی داشت او شروع به جمع آوری انواع دوربین ها کرد تا اینکه امروزه تعداد دوربین هایش را به بیش از ۹۰۰ عدد رسانده و اکنون صاحب بزرگترین کلکسیون دوربین های عکاسی است.

%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87 %D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86 %D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3%DB%8C %D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2 1 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

فرش سنگی تبریز

فرش سنگی تبریز یکی از جاهای دیدنی شهر تبریز است شهری که به فرشهای دستبافش معروف است و فرش تبریز در فهرست زیباترین فرش های ایرانی قرار دارد. این شهر یکی از مهم ترین مراکز بافت قالی در ایران است و قالی های بافت تبریز از تنوع بسیاری برخوردار هستند. این شهر که در حال حاضر از سوی شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی بافت فرش انتخاب شده است، فرش هایی دارد که زیبایی آن ها در سراسر جهان شناخته شده است. بسیاری از قالی های بافت تبریز زینت بخش موزه های معتبر جهان شده یا در مجموعه ی کلکسیونرهای خوش ذوق قرار گرفته اند، بدون شک قالی های بافت تبریز بسیار مورد پسند همگان هستند.

%D9%81%D8%B1%D8%B4 %D8%B3%D9%86%DA%AF%DB%8C %D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2 5 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

حمام نظافت تبریز

حمام نظافت از حمام های تاریخی تبریز مربوط به اواخر دوره قاجار است و در خیابان آذربایجان، خیابان حکم‌آباد (تبریز)، میدان دوم واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۴۶۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.تا همین چند ۱۰ سال پیش که خانه‌ها مجهز به خیلی از امکانات امروزی نبود مردم برای استحمام به حمام‌ عمومی محله‌ها می‌رفتند. 

%D8%AD%D9%85%D8%A7%D9%85 %D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%81%D8%AA %D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2 1 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

پارک جنگلی یادگار امام تبریز

استراحتگاه و پارک جنگلی یادگار امام از جاذبه های تفریحی و گردشگری شهر تبریز می باشد که به تازگی به بهره برداری رسیده و در جنوب شهر تبریز، جنب باشگاه یادگار امام قرار گرفته است.اوقات فراغت از مقوله هایی است که امروزه بیش از گذشته مورد توجه می باشد و فضاهای عمومی شهری در برنامه های توسعه شهری، جایگاه با اهمیتی دارند و پارک ها و فضاهای سبز نیز یکی از فضاهای عمومی شهری محسوب می شود که بستر مناسبی برای فراهم کردن رفاه و امور تفریحی، پرکردن اوقات فراغت و برقراری روابط اجتماعی و خانوادگی شهروندان است.

%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9 %D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C %DB%8C%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D8%B1 %D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85 %D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2 1 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

پارک جنگلی عباس میرزا

پارک جنگلی عباس میرزا با وسعت ۱۸۰۰ هکتار بعنوان بزرگترین تفرجگاه شمالغرب کشور شناخته میشود. این پارک جنگلی از جاذبه های طبیعی و تفریحی استان آذربایجان شرقی است که در ۵ کیلومتری جنوب تبریز قرار گرفته و آلاچیق و زمین بازی نیز دارد.

%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9 %D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C %D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%B3 %D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B2%D8%A71 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

سد امند از جاهای دیدنی تبریز

سد امند ، یک سد خاکی در شمال غربی شهر تبریز و در نزدیکی روستای امند از توابع صوفیان است. طرح دهکده سلامت و تفرجگاه گردشگری منطقه سد امند که در کیلومتر ۱۵ جاده تبریز-صوفیان واقع شده، به عنوان منطقه نمونه گردشگری در زمینی به وسعت بیش از ۸۰ هکتار با نظارت سازمان جهاد کشاورزی استان و با همکاری و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساحل دریاچه این سد در حال اجرا است.

%D8%B3%D8%AF %D8%A7%D9%85%D9%86%D8%AF2 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

قبرستان تاریخی پینه شلوار

قبرستان شاد آباد مشایخ یا پینه شلوار از قبرستانهای قدیمی و تاریخی شهر تبریز است که قدمت آن به پیش از اسلام میرسد . در این آرامستان شاهد چند دوره سنگ مزار هستیم. دراینجا سنگ هایی دیده میشود مانند سنگ افراشته های قبرستان خالد نبی که به شکل آلت انسان ساخته شده و هیچ کتیبه یا سنگ نوشته ای ندارد. 

%D9%82%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86 %D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C %D9%BE%DB%8C%D9%86%D9%87 %D8%B4%D9%84%D9%88%D8%A7%D8%B12 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

روستای لیقوان از جاهای دیدنی تبریز

روستای لیقوان روستایی که اگرچه همیشه با پنیرهای قالبی ایرانی تداعی می شود ، اما اگر به عنوان یک گردشگر وارداین روستا بشوید جاذبه های بیشتری را می بینید که تمام ذهنیتتان را از این روستا تغییر می دهد ! طبیعت زیبای لیقوان آنقدر غافلگیر کننده است که ممکن است مجبور شوید هر چند دقیقه یک بار به خودتون یادآوری کنید که خواب نمی بینید و اینجا گوشه ای از خاک سرزمین خودتان ایران است .

681 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

دشت تبریز

دشت تبریز، با مساحت سه هزار هکتاری در استان آذربایجان شرقی بزرگترین دشت موجود در این استان بعد از دشت‌های مرند و جلفا می‌باشد. این دشت از شمال به دامنه‌های جنوبی کوه‌های میشو، از جنوب به دامنه‌های شمالی سهند، از شرق به محدوده شهر تبریز و از غرب به اراضی شوره زار و دریاچه ارومیه محدود می‌شود.

1314 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

کلیسای شوغا گات مقدس

کلیسای سورپ شوغا گات(شوغات) در آخر خیابان شهناز – جنب کارخانه چرم خسروی سابق، دانشگده معماری فعلی – قرار دارد. صحن اصلی کلیسای شوغاقات قبرستان مفصلی در زمین بزرگی که متعلق به ارامنه تبریز می‌باشد در کنار این کلیسا موجود است.

82 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

پارک باغمیشه تبریز

پارک باغمیشه تبریز بزرگترین پارک شمال شرق تبریز، یکی از پارک های بزرگ و دارای امکانات تفریحیه .این پارک در شمال شرقی تبریز و در کنار میدان فهمیده تبریز قرار داره. این پارک ۲ تا فاز داره. توش زمین بازی داره، زمین گلف داره، فصای سبر داره. در کل پارک زیبائیست و از جاذبه های تفریحی سهر تبریزه.

1108 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

پارک جنگلی عینالی تبریز

این پارک جنگلی، از پارک ها و جاذبه های تفریحی شهر تبریز که در شمال غربی تبریز قرار دارد.عون ‌بن ‌علی (عینالی یا عینال-زینال)، کوه و آرامگاهی بر فراز رشته‌کوه سرخاب است که در ناحیه شمالی شهر تبریز قرار دارد. علاوه بر آرامگاه، امکانات رفاهی نظیر تله‌کابین عون بن علی ، رستوران و … این مکان را به یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری تبریز تبدیل کرده است. عینالی کوه و تفرجگاهی زیبا در شهر تبریز است و گردشگران و زائران زیادی را به هنگام سفر به تبریز به خود جذب می‌کند.

1056 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

امامزاده حلیمه خاتون تبریز

آستانه متبرکه امامزاده حلیمه خاتون (علیها السلام) در شهرستان تبریز، بخش مرکزی، شهر تبریز، خیابان طالقانی «محله قدیمی چرنداب» در کنار مسجد امامزاده واقع شده است.

944 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

خانه قدکی تبریز

این خانه و خانه بهنام و خانه گنجه ای زاده جمعا از کاربری مسکونی به کاربری آموزش عالی تغییر عملکرد داده و جزء مجموعه دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد و در محور تاریخی و فرهنگی تبریز واقع شده است. بنا متعلق به اواسط دوره قاجاریه بوده و در دو دوره تکمیل شده است و شامل اندرونی و بیرونی است. از سـردر به هشتی و از هشتی به حیاط باغچــه وارد می شود. طنبی بزرگ شرقی- غربی است.

1410 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

خانه علی مسیو از جاهای دیدنی تبریز

علی مسیو یکی از شخصیتهای برجسته و مشهور نهضت مشروطه در آذربایجان بوده و این خانه منسوب به او می باشد. وی یکی از بنیانگذاران دسته مجاهدین تبریز و از رهبران ایشان بوده و همیشه در سختی ها پای مردانگی پیش گزارده و گره از کارها می گشود. در تابستان ۱۲۸۷ ه.ش که رحیم خان به تبریز آمد علی مسیو چون خانه اش در زیر پای سواران او بود از آنجا بیرون آمده و به محله امیرخیز نزد ستارخان رفت. 

xane ali misio جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

مسجد ثقه الاسلام

این مسجد که در دوره قاجار و در سال ۱۲۶۵ ه ش تکمیل شد و امامت آن با مرحوم میرزا محمد شفیع ثقه الاسلام پیشوای شیعه (جد مرحوم ثقه الاسلام شهید) بود. در سال ۱۲۹۱ ه ش از طرف شرقی مسجد یک طاق به مسجد افزوده شد و مسجد زمستانی دیگر در جانب شرقی مسجد احداث کردند و در سال ۱۳۱۰ ه ش آقای ثقه الاسلام به واسطه شکست فاحشی که در آن طاقهای جدیدالاحداث و مسجد زمستانی واقع شده بود مجدداً این فضاها را برداشته و به وسعت مسجد افزودند.

مسجد ثقه الاسلام جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

 

پل آجی چای

این پل که در دوره صفوی که بر روی آجی چای (تلخه رود) واقع شده است. یکی از پل‌های مهم و تاریخی شهر تبریز و تنها گذرگاه ایران به غرب و بخشی از مسیر جاده ابریشم بوده است. این پل دارای ۱۶ دهنه به شکل‌ هلالی و جناغی و طول ۱۰۰ متر و عرض ۵ متر است و اولین بار در سفرنامه متعلق به ونیزی‌ها در دوره شاه اسماعیل صفوی از آن یاد شده است. 

پل آجی چای جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

پل قاری تبریز

این پل در دوره قاجار ساخته شده و در آثار ملی به ثبت رسیده است. شمس‌العماره (استانداری فعلی) را به بخش شمالی شهر وصل می‌کند، با مصالح آجری و طاق‌های هلالی شکل و سرستون‌های کله‌ قوچی بر روی میدان چایی (مهرانرود) ساخته شده و از جمله پرترددترین پل‌های شهر تبریز بوده است. 

پل قاری جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

خانه استاد شهریار

خانه استاد شهریار، با قدمت دوره پهلوی دوم (۱۳۴۷) در مرکز شهر تبریز قرار دارد. استاد شهریار که غزل‌های دلنشین بسیاری سروده از جمله غزلی با مطلع «آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا» در این خانه زندگی می‌کرده است.

shahriar جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

باغ گلستان تبریز

باغ گلستان تبریز که نام دیگر آن باغ فجر می‌باشد، یکی از بوستان‌های قدیمی و مشهور شهر تبریز است که در سال ۱۳۰۸ خورشیدی در اراضی گورستان گجیل احداث شد. این باغ در بخش غربی شهر تبریز در میان خیابان‌های منجم، ملل متحد، نادری و قونقاباشی* قرار گرفته است و از قدیم به عنوان گردشگاه عمومی و باغ ملی شهر، مورد توجه مردم بوده است و مردم پس از خرید از بازار، در این باغ استراحت می‌کردند.

باغ گلستان تبریز2 جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

خانه بلورچیان از جاهای دیدنی تبریز

خانه بلورچیان از جمله آثار اواخر دوره قاجاریه است و در محله سرخاب قاپوسی شهر تبریز قرار دارد.این خانه که سردر پر نقش و نگارش توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، از در ورودی با یک پله می‌توان وارد هشتی‌اش شد. ساختمان اصلی در قسمت شمالی آن قرار دارد و رو به جنوب دارای ایوان ستون‌دار است.طنبی مشرف به ایوان و اتاق‌های جانبی (گوشوار) طرفین ایوان را تشکیل می‌دهد.

خانه بلورچیان جاهای دیدنی تبریز | معرفی 100 جاذبه برتر گردشگری تبریز از نظر کاربران

بهترین رستوران های تبریز کجاها هستند؟

رستوران قرآنی – رستوران ماهی خوب – رستوران حاج علی – رستوران مهران – رستوران های جلالی

خوشمزه ترین غذاهای محلی تبریز کدامند؟

کوفته تبریزی – کوکوی لوبیا – آبگوشت سنگی – دلمه برگ مو – خورشت هویج – خاگینه

بهترین جاهای دیدنی تبریز در عید نوروز کجاها هستند؟

موزه آذربایجان – موزه استاد شهریار – ارگ تبریز – پارک ائل گلی – پارک باغلارباغی

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 618 میانگین: 4.2]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • سرمین

  تبریز شهر با اصالت و خوبیه، من خودم تبریزم ولی واقعا شهرمو دوست دارم، خودم زیاد به گردش نرفتم و با دیدن اینها تبریز رو بیشتر شناختم، دوست دارم مردم بیشتر از شهر ما دیدن کنن چون بعضی مواقع به شهرمون بی توجهی میشه. شاید فکر کنین مغرورم ولی یه حقیقتی رو میگم که اکثر مردممون هم موافقن . تبریز جاهای تاریخی و دیدنی زیادی داره و واقعا به نظرم باحاله و همه چیزش فقط ائل گلی نیست:)

  ۲۸ دی, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • بیتا حمزه لو

  من دلم میخواد تبریز یا اردبیل زندگی کنم به نظرم مردمان ترک ما بسیار آدمهای شاد و دوست داشتنی هستن من هر سال میرم اردبیل ولی امسال یه روز هم رفتم تبریز خیلی خوب و قشنگ بود یاشاسین آذربایجان

  ۲ مرداد, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
  • 💜ᗷTS⟭⟬💜

   من اهل تبریزم دوس دارم برم کره جنوبی 🥺🔮🌌💜

   ۵ مهر, ۱۴۰۱
 • ناشناس

  وای من عااااااشق تبریزم عاشق لهجه. غذاها. سوغاتی ها.مردمش. خیابوناش و……
  ۴_۵بار تبریز رفتم هر دفعه هم چندجاشو رفتیم
  پیشنهاد میکنم حتما ی سر برید
  خودم ترکم ولی لهجه آذری ی چی دیگس
  از قزوین

  ۳۰ تیر, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • علیرضا

  من به بیشتر استانهای کشور در چهار گوشه ایران و مرکز سفر کردم همه مردم ایران دوست داشتنی و خونگرم و میهمان نوازند، به ویژه مناطقی از ایران که از پایتخت کمتر مسافر رفته، متاسفانه باید گفت جمعیت قابل توجهی از هم میهنان مرکز نشین هنگام سفر به مناطق مختلف ایران با تاسف علاوه بر عدم رعایت مواردی نظیر پاکیزگی و بهداشت و بی توجهی به محیط زیست بعضا اخلاق و رفتار دلال منشانه و ناپسند نوعی زیست در کلانشهرها در این شهرها واقعا متاسفانه رواج میدهند. باعث ایجاد تورم نابجا و گرانی افسارگسیخته شده، زیست بوم مناطق را دچار دگرگونی میکنند و معیارهای مالی را بر معیارهای بومی و سنتی و ملی غالب میکنند. علی ایحال امیدوارم این مسائل روزی از بین برود. اما از میان شهرهای ایران به نظرم شهرهای رشت و تبریز از نظر فرهیختگی، اصحاب فرهنگ و ادب و هنر و علم و پیشرفت و توسعه انسانی در صد سال گذشته بهترین ها بوده و هستند.

  ۳۱ خرداد, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
  • م.س

   من نمیخوام از همشهریهام دفاع کنم ولی بارها شده به گوشه و کنار کشور سفر کردم و دیدم که متاسفانه خود بومی ها طبیعت و آلوده میکنند، شکار میکنند، زباله هارو با نیسان میارن تو جنگل خالی میکنن، زمینهاشون و ویلاسازی میکنم و به غیر بومی میفروشند و به بافت آسیب میزنند،همین الان روستای کندوان بودم، متاسفانه ساختمانهایی در جلوی سخره ها ساخته شده که حتی یه منظره خوب و سنتی از سخرها باقی نمانده، همه هم فروشنده محصولات محلی چینی شدند،اصلا بکر نیست

   ۳ تیر, ۱۴۰۱
 • ناصر

  من از اورومیه‌ام
  فردا با خانمم راهی تبریزیم
  من بارها تبریز بودم

  فقط اینو میتونم بگم که ایکاش میتونستم همیشه تو تبریز باشم
  تا اصالتمو بهتر بشناسم و بیشتر حفظ کنم
  و زندگی سالمتریو داشته باشم

  در تبریز تر شهر خودم راحت‌ترم

  ۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
  • ناصر

   توی تبریز راحت‌تر از اورومیه‌ام

   ۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۱
 • هادی تبریزی

  مسجد علیساه نه . اصلاح کنید . ارگ علیشاه هستش

  ۷ فروردین, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • زینب احمدی

  من شمال بودم ولی تبریز نرفتم تصمیم گرفتم حتما میرم

  ۴ فروردین, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • kawy Ahmad

  سلام
  واقعا تبریز شهر قشنگ و زیباست حتما بیاین و دیدن کنین
  من کوردم و دانشجو هستم تو تبریز البتە زیاد سختی دیدیم تو این شهر ولی جای خوبیە و مردم خوبین ?

  ۱۰ دی, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • N

  سلام و عرض ادب خدمت شما اصلیت من تهران هستش
  ولی در شهر تبریز زندگی میکنم شهر تبریز جاهای گردشگری
  لباس های محلی
  و…. دارد
  و همچنین مردم خوبی هم داره
  یاشاسین تبریز❤️

  ۱۵ آذر, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • حسن

  دوستان اگه رفتین شاه گلی طرف بازی های شانسی شهر نرین چون صد در صد باخته.همشونو دستکاری مکنن و جیبتون خالی میشه مخصوصا گردونه شانس

  ۲۴ شهریور, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • آراز

   عجب نظر مو شکافانه ایی

   ۲۱ مهر, ۱۴۰۰
  • Mahdiyar

   ممنون از اطلاعی که دادید..

   ۳۰ خرداد, ۱۴۰۱
 • رۆژان بختیاری

  ب نظرم تبریز یکی از بهترین شهرهای ایرانە.هم طبیعتش هم مردمش.من اونجا نرفتم ولی خیلی تعریفشو شنیدم.ب شدت دوس دارم ی بار برا سفر برم.
  من خودم کوردم وتبریزو واقعا دوس دارم.

  ۱۴ خرداد, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  • ناصر ۰۹۱۴۵۷۹۴۳۹۸

   البته ماترکها هم کوردهارودوست داریم…..

   ۳ تیر, ۱۴۰۰
 • سید رضاعطائی

  سلام هرکی اومد تبریز بنده در خدمتش هستم

  ۱۰ فروردین, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • سوگند

  خیلی جای دیدنی جذابی داره من فقط ائل گلی رو شنیده بودم
  دلم میخواد برم خود تبریز ببینم تبریز رفتم ولی توی خودش نرفتیم
  یعنی نرفتیم اون جاهای دیدنی شو ببینیم
  من سوگندم و ۱۱ سالمه

  ۱۲ بهمن, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • سوگند

  خیلی جاهای جذابی داشت من اصل نمیدونستم فقط فقط ایل گلی رو شنیده بودم

  ۱۲ بهمن, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • Ahmad adgh

  سلام من اصلا توصیه نمی کنم ب این شهر سفر کنین ولی حتما ب این شهر بیاین برای شادی روح مرحوم ( اسماعیل حیدری ) صلوات حیدری ختم کنین حالا اسماعیل حیدری کیه همه برین ترکی یاد بگیرین بعد تو گوگل سرچ کنین اسماعیل حیدری بعد از خنده بمیرید

  ۱۱ بهمن, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • ناصر

   البته ایشون مراغه‌ای هس. مراغه؛ شهر دیگری از آذربایجانه

   ۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۱
 • حسین

  واقعا تبریز عالیه
  هم مردمش خونگرم ومهمان دوست
  حسین هستم ازکردستان

  ۴ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • محمد

   من دوبار تبریز رفتم درسته مردمش خونگرم هستن ولی نه به شکلی که دار شهر های دیگه ایران میبینیم من دراین شهر حس میکنم رفتم خارج از کشور دوستان مردم بسیار مهربان وبسیار بسیاربافرهنگ ولی نه چیزی که درشیراز لرستان کرمان و…میبینیم من اولین بارفتم تبریز تعجب کردم درباره تاریخ تبریزتحقیق کردم ودر بیشتر یاهمه زمان ها تبریز شهری از شهر های ایران بوده ولی نمیدونم این همه یه شهر ومردمش شبیه روس ها باشه دلیلش چیه واین شهر بسیار بزرگ وزیباس من درروسیه تحصیل کردم وقتی تبریز بودم خاطراتم برام یادآوری میشدالبته مردم تبریز شیک پوشم هستم.
   ازتهران

   ۱۰ دی, ۱۳۹۹
 • الدار

  سلام یه چند مورد از نظر دوستان دیدم که گفته بودن اگه بغیر از تورکی حرف بزنی جوابتو نمیدن و فلان ، اصلا اینطور نیست من برم اهواز منطقه عرب زبان بلد نیستم گناهم چیه اونام همینطور، ما فقط نسبت به تورک هایی که فارسی حرف میزنن حساسیم و( حسابا قویماریخ)❤?

  ۲۷ تیر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • ناصر فیضی

   دوستان تبریز شهری از شهرهای ایران است ما به هیچ زبانی حساس نیستیم و همه ایرانی هستیم و هر کس از استان‌های ایران بیاد با چشممان از او پذیرایی می کنیم .و روی چشم ما جا دارن .

   ۲۷ خرداد, ۱۴۰۱
 • ذاکر حمیدی

  عالی

  ۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • ابوالفضل امینی

   سلام تبریز شهر بسیار خوبیه.ولی مردمش تو آدرس دادن سختشونه.پدر آدم در میاد تا یه آدرس بپرسه

   ۱۳ خرداد, ۱۳۹۹
 • ذاکر حمیدی

  من به چندین دیدنی تبریز رفته ام واقعا عالی و بی نظیر هستش و پیشنهاد میکنم شما هم برید

  ۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • آرش

  شهر تبريز بسيار زيبا و مردماني بسيار بافرهنگ و مهمان نواز و غذاهاي لذيذ ،آثار تاريخي اش مربوط به عمدتا قاجاريه هست ولي بازار زيبايي داره،مشكل حمل و نقل و ترافيك مثل اكثر كلانشهرها داره،عمده مشكل كمبود هتل و جا هست كه ما مجبور به چادر خوابي شديم كه اين اولين تجربه چادر خوابي ما بود كه خانواده من عادت ندارند و به همين دليل مجبور شديم زودتر از قرار شهر زيبا رو ترك كنيم و متاسفانه مردم تبريز عادت به اجاره منازل خيلي كم دارند

  ۱۱ دی, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • الهام شکری

   اصلا اینجوری که شما میفرمایین نیست
   تبریز بهترین هتل ها رو داره مثل هتل کایا یا هتل ایل گلی و یا هتل شهریار و….خیلی از هتل های دیگه که بعضا بخاطر هزینه بالاشون مراجعه نمیکنن

   ۱ آذر, ۱۴۰۰
  • ناصر فیضی

   البته دوست عزیز شاید شما بلد تبریز نبودید الان هتل های زیادی در تبریزهستش و فقط در یک منطقه دیدنی در باغمیشه و طرف رشدیه ۵ الی ۸ هتل هستش

   ۲۷ خرداد, ۱۴۰۱
 • نظری

  بنده اول مهر۹۸ چهار پنج روزی تبریز بودم شهر قشنگیه جاهای دیدنیش هم زیاده خداییش کلانشهره.مسافری از کرمانشاه

  ۳ مهر, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • علی

  متاسفانه موافقم خدمات شهری و دیدنی در تبریز ندیدم
  جای برای تفریح و شادی نیافتم

  ۲۱ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • بهروز

   با چی موافقی شما ؟

   ۴ مهر, ۱۳۹۸
  • یاشار

   حتما جای دیگه ای بودی

   ۲ مرداد, ۱۳۹۹
  • لیدا

   تبریز جاهای دیدنی زسادی داره کافی بود فقط سرج کنید

   ۳ مهر, ۱۳۹۹
  • ناصر فیضی

   عزیز مانده شما به چی خدمات شهری و جای دیدنی بگین تبریز پر از جاهای دیدنی هستش توی اینترنت یه سرچی بکنید بیشتر متوجه خواهید شد

   ۲۷ خرداد, ۱۴۰۱
 • مسلم

  افتخارمیکنیم به تمام قومیتها..تبریزیها واقعامردن.چندتاازبچه های تبریزپایه خدمتی بودیم. بنده جنوبی هستم وعرب .ازهرقومیتی که به خوزستان سفرکند باجان ودل پذیرایی میکنیم..درکل مایکی هستیم وبس!

  ۱۹ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • علی رحمانی

   من کرمانشاهی هستم واقعا تبریزی ها مردمانی بافرهنگ و باشعور هستن

   ۲۲ شهریور, ۱۳۹۸
 • سبرسب

  چچچچچچوخ ممنون

  ۴ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • هستی فراهانی

  خیلی عالی بود

  ۲۷ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • سالینا

  تبریز یکی از زیباترین شهرهای ایران با فرهنگی غنی و مردمی مهربان و خونگرم و مهمان نواز.باور کنید اگر امکان مسافرت داشتم ماهی یکبار به این شهر زیبا سفر میکردم.از دوستانی که تبریز میرن خواهش میکنم به شهرستان های تبریز هم سفر کنند .همه شهر های تبریز دیدنی هستند.خوش بگذره بهتون???

  ۲۳ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • سالینا

   یاشاسین یوردوممممممم

   ۲۳ مرداد, ۱۳۹۸
 • جوان

  اصفهان نصف جهان ، اگه تبریز نباشه! ??

  ۲۳ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • سبرسب

   خودش تبریزی ها عالی ان

   ۴ شهریور, ۱۳۹۸
 • نصیری

  سلام، اصلیت من هم تبریزی است من بارها وبا ها به تبریز رفتم ولی در سالها ی اخیر بسیار بهتر شده است مردم خونگرمی دارد. خیلی خوب آدرس می دهند شهر تمیز تر شده است برخورد مردم با مسافران بسیار خوب است تعصبات قومی بسیار کمتر شده است. هزینه ی تاکسی بسیار مناسب است. اتوبوس های تبریز گردی دارد در کاخ موزه ی شهرداری، من نقشه ی تبریز را گرفتم. جاهای دیدنی مشخص شده است. در کل برای گردشگری در فصل تابستان مناسب است

  ۹ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • سعید

   سلام معلومه خیلی وقته نرفتی الان دیگه همشون پولو میشناسن.خیلی فرق کردن منم فکر میکردم تبریز مردمش خیلی خوبن اما……..۹۸/۰۶/۱۰ازاونجا اومدم. از تو سایت دیوار واسه خونه و سوییت باهاشون هماهنگ کردم وقتی رسیدم اونجا همشون دبه کردن خیلی بدرد نخوره تبریز دیگه اون تبریز قدیم نیست واسه پول چه کارایی که نمیکنن

   ۱۱ شهریور, ۱۳۹۸
 • محمد مهدی خردمندیان

  ادرس رو خیلی خوب جواب میدن شهرش خیلی تمیز و زیبا با مردمی با فرهنگ فقط پول بی حساب و کتاب با بت هزینه پارکینگ عمومی وکنار خیابان از مسافرین مطالبه میشه که یک نوح اجحاف و زیاده خواهیه که تا کنون در هیچ جایی من ندیدم حتی تهران که لازمه رسیدگی فوری بشه

  ۳ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • ناصر فیضی

   با عرض پوزش الان دیگه همه چیز گران هستش در شمال کشور اگر رفته باشی در زمان عید یا تابستان گرانی را بیشتر حس خواهید کرد ودعا گوی تبریز خواهید شد.

   ۲۷ خرداد, ۱۴۰۱
 • محمد مهدی خردمندیان

  ما کرمانشاهی از هر تبریزی ادرس پرسیدیم با روی گشادهو توضیحات دقیق ما رو که از تهران بر خلاف تصورات ذهنی که شنیده بودیم مارو خیلی با حو صله راهنمایی کردن وواقعا تبریز کلانشهر واقعیه بسیار تمیز و زیبا با مردمی با فرهنگ ودوست داشتنی با اب وهوایی بسیار مطبوح فقط مسئله ای که ما را خیلی اذیت کرد گرانی بیش از حد و بدون حساب پارکینگ عمومی و پارکینگ مقابل محمانسرا که در هیچ شهر دیگری در ایران سابقه ندارد .

  ۳ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • آذری

   وقتی از یه شهر تمیز و خوب صحبت می کنید طبیعیه که همه اینا هزینه داره. هزینه های پارکینگ حاشیه خیابان ها مخصوص مسافران نیست و ما که شهروند این شهریم وقتی ماشینمونو کنار خیابان پارک می کنیم هزینه می دیم. همه تبریزیها اینو پذیرفتند و با شهرداری همکاری می کنند

   ۲۰ دی, ۱۴۰۰
 • مازیار

  شهر تبریز یکی از سالم‌ترین و پاک ترین شهرهایی است که تا حالا سفر کردم ، مردم خیلی با فرهنگی داره و من چند بار که رفتم موردی پیش نیومده ، اینکه میگن اصلا فارسی جواب نمیدن واقعا دروغه. تنها مشکلی که دیدم تو این شهر نبودن هتل به اندازه کافی است . البته شب بیرون خوابیدن صفایی دیگه ای داره تابستون ولی به هیچ‌وجه به جنوبی های عزیز توصیه نمیکنم شب بیرون بخابین ?

  ۲۰ تیر, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • رضا

   تبریز را تب ریز می گویند ولی آنان که عادت ندارند ،
   اگر شب تابستان را در فضای آزاد بخوابند ،
   صبح فردا با تب و لرز بیدار می شوند !!!
   عزیزان طول روز هرچقدر هم که داغ باشه ،
   ساعت ۵ صبح نسیم بسیار خنکی از طرف کوههای سهند و سبلان و میشو می وزد که باورتان نمی شود و بفکرتان هم نمی رسد این باد سرد کوهستانی ، سرما را به خوردتان بدهد !
   به همین دلیل ، تبریز آمدید ، حتما” پتو و کیسه خواب گرم داشته باشید و نصف شب ، حتما” با پتو بخوابید ! بهتر از سرماخوردنه !

   ۲۱ مرداد, ۱۴۰۱
 • هوشنگ علوی از تهران

  سلام من از این موزه بازدید کرده ام ام به دوستان توصیه میکنم از کاخ قلعه مشروطیت دزک واقع در استان چهارمحال و بختیاری بازدید نمایید این قلعه که موزه پوشاک استان می باشد یک اتاق ایینه دارد که ۲ میلیون قطعه ایینه در ان نصب شده ان هم ۲۰۰ سال پیش

  ۱۸ تیر, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • رضایی

  سلام ، بنده برای اولین بار ان شا اله میخوام برم تبریز برای سفر ، اما قبلا عجب شیر سرباز بودم امیدوارم مردم تبریز نیز مثل پرسنل پادگان نباشند و حق ناحق نکنند و فقط هوای هم زبانهای خودشان را نداشته باشند.

  ۱۵ تیر, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • حسین خوب مر ام

  سلام آقامحمدرضای گل گلاب
  هموطن عزیز شما محبت داری دعوت میکنی امامیگن مردم تبریز فوق العاده متعصب هستن زبان ترکی بلد نباشی جوابت ر و نمیدن
  درست میگن ؟

  ۲۸ خرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • آذر

   باور کنید اصلا اینطور نیست شهریار می فرماید شهر تبریز است جان قربان جانان میکند سرمه چشم از غبار کفش مهمان میکند البته تعصب نسبت به زبان ترکی وجود داره ولی نه به این شکل که کسی انتظار داشته باشه مهمانان غیر بومی به زبان ترکی صحبت کنن .

   ۱۴ تیر, ۱۳۹۸
  • حمید

   این چه حرفیه آخه متاسفم برات

   ۲۸ تیر, ۱۳۹۸
  • آیدا

   شنیدن کی بود مانند دید ن، هر چیزی رو تا خودت تجربه نکردی باور نکن مخصوصا در مورد سفر ، این فقط یه توصیه دوستانه است

   ۱۱ آبان, ۱۳۹۸
  • فاطمه حسینی

   اصلا ربطی ندارد دوست عزیز اولا اونجوری بود دلیلش هم این بود که قدیمیا جز ترکی هیچ زبونی روبلد نبودن ولی حالا همه با سواد هستن با هرکی فارسی صحبت کنی متوجه میشه ولی خب مثل تهران نیست که با لهجه حرف میزنن ولی میشه متوجه شد

   ۱۴ فروردین, ۱۴۰۰
  • ناصر فیضی

   عزیز من این یک مسله قومیتی هستش که یه عده از دوستان دیگر استان‌ها بر سر زبان‌ها انداختن شما تشریف بیاورید روی چشم تبریزی ها جا دارید .

   ۲۷ خرداد, ۱۴۰۱
 • نادر قانعی فر

  تبریز شهر اولین ها… شهر بدون گدا …. شهری که تبریز است و جان قربان جانان میکند سرمه چشم از غبار کفش مهمان میکند….از شهر تبریز میشه به فرش . شیرینی .پنیر لیقوان . کفش و کیف چرم اصل و انواع حلوا اشاره نمود…
  به شما پیشنهاد میکنم حتما به تبریز مسافرت کنید

  ۲۷ خرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • سودا و محمدرضا

  من تبریزیم و از اینکه تو تبریز زندگی میکنم واقعا افتخار میکنم و خیلی دوس داریم که مردم ایران و دیگر مردم کشور ها بیان دیدن کنن رو چشممون جا دارن

  ۷ خرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • محمدبیگ

   عالیه ایلام هم بیاین

   ۱۵ خرداد, ۱۳۹۸
  • محمدبیگ

   عالیه ایلام هم بیاین

   ۱۵ خرداد, ۱۳۹۸
  • محمد

   سلام دوست عزیز،برای اولین باردارم تبریزمیام جاهای دیدنیش کجاست ؟

   ۲۵ مرداد, ۱۳۹۸
  • محمد

   سلام .ممنون از اطلاعات سایتتون .من چند روز پیش کندوان بودم .رودخانه ی پر آبش که جوی آبی هم نبود.اگر در کاپادوکیا و داکوتا سکنه ای در روستاهاشون نیست قصدشون حفظ و نگه داری این سرمایه است .در کندوان همه این خانه های کله قندی تبدیل به فروشگاه آلو و عسل و صنایع دستی شهرهای دیگر شده .خیلی راحت داخل خانه را گچ کرده اند و هیچ زیبایی طبیعی وجود ندارد . هر جا را دوست داشتند پنجره و درب های زشت گذاشته اند.به نظر من فقط از دور زیبا هستند چون از نزدیک آدم دلش به حال طبیعت می سوزد.توجه
   توجه. توجه از همه بدتر که در ورودی روستا که ورودیه میگیرند چند پسر ایستاده اند که به شما پیشنهاد می دهند که لیدر رایگان باشند برای معرفی روستاشون‌ .مسافر رابه چند تا خونه می برند که همه فقط فروشگاه هستند و بعد شما را به یک مغازه میبرند و همه چیز را به قیمت بالاتر از جاهای دیگر روستای خودشان به شما میفروشند .در ضمن همه محصولات روستا در همان جاده در مسیر رفت و برگشت ۲۰ درصد ارزان تر است .حتما اول قیمت بگیرید چه بسا در خشکبار فروشی های شهر خودتان از همه ی آنها ارزان تر باشد

   ۱۳ شهریور, ۱۳۹۸
 • ف ح

  روستای کندوان مختص شهرستان اسکو است،نه شهرستان تبریز.تقسیمات جغرافیایی مدرن،گفتار سینه به سینه مردم هردو گواه این مطلب است

  ۱۱ فروردین, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • محمدبیگ

   جای عالیه امدم

   ۱۵ خرداد, ۱۳۹۸
  • علیرصا مصلحی

   من از سفری که به کندوان داشتم لذت بردم. زیاد صحبت نکردیم ولی فرهنگشان به نظرم خوب آمد. آرزوی خوشی برای مردم این ده و شهر اسکو دارم

   ۱۵ تیر, ۱۳۹۸
  • ش ف

   بابا خود اسكو هم از توابع تبريز هست. اين تقسيمات كشوري هم كه ميگيد، شهرستان اسكو نسبتا جديد التاسيس هست قبلا جزئي از شهرستان تبريز بود.

   ۲۵ تیر, ۱۳۹۸
 • مرضیه

  تبریز خیلی زیباست اصلیت من هم تبریزی است و این هفته اولین باری بود که به تبریز رفتم و موزه ی قاجار،مسجد کبود بسیار زیبا بودند. حتما پیشنهاد می کنم که به تبریز بروید و از بارزار تبریز هم دیدن کنید.
  لطفا سلام من هم به مردم عزیز تبریز برسونید.?

  ۵ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • شهرام منفرد

  انقدر شهر خوبی هست که من بعد از اولین بار که رفتم تبریز انقدر خوشم اومد که سه دفعه دیگه هم رفتم
  الان هم دارم دوباره میرم ( بهمن ۹۷ ) میشه ۵ بار
  نان بربری محلی و سرشیر و عسل و پنیر و کباب فراموش نشه
  یاشاسین آذربایجان

  ۱۷ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  تبريز شهر اولين هاست بخاطر همين هم جا به جاي تبريز ديدني و زيباست از موزه ها تا بنا ها قديمي

  ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • داود

  من تا حالا تبریز نرفتم ولی انقدر از تبریز تعریف کردین که مشتاقم هر چه زودتر برم

  ۱۳ آبان, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • محمدی

   سلام متاسفانه روستای کندوان رفتیم اینقدر کثیف بود و بوی بدی به خاطر طویله های زیادی که داره داشت واقعا ۱۰ دقیقه نتونستیم بمونیم. تازه فصلی که ما رفتیم اوایل بهار بود وای به حال تابستان ..جای تاسف داره که دهیاری اینقدر ضعیف کار میکنه. بافت نا همگون هم که تقریبا داره فضا رو کامل از بین میبره

   ۲۲ فروردین, ۱۳۹۸
  • آذر

   اگه منظورتان از بوی بد بوی طویله اس به نظر من در اشتباهید وقتی به محیط روستا وارد میشید باید انتظاراتتون رو هم تطبیق بدین اگه نمیتونین بهتون پیشنهاد میکنم فقط برین کافی شاپ و نوشیدنی چی چی چاکلت سفارش بدین

   ۱۴ تیر, ۱۳۹۸
 • نرگس

  من خودم تبریزی هستم واقعا شهر خیلی قشنگیه تبریز کاش همه بتونن تبریز و زیبایی هاش رو ببینن

  ۵ آبان, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • لادن رفیعی

   کجای تبریز ادم هتل بگیره ک ب همه ی جاهای دیدنیش نزدیک باشه؟

   ۴ خرداد, ۱۳۹۸
 • علی سهند

  شهر تبریز است و جان قربان جانان میکند
  سرمه چشم از غبار کفش میهمان میکند.همگی خوش اومدین.روچشمون جادارین.همین که ازشهرمون راضی هستین،براما یه دنیا می ارزه.

  ۴ آبان, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • ناصرقویمی

   انصافا شهر زیبا و دوست داشتنی داره، من زبان ترکی بلد نیستم ولی تو تبریز اصلا احساس نمیکردم شهر خودم نیست

   ۴ دی, ۱۳۹۷
 • مهرداد

  سلام اولین باری بود که به تبریز اومدم خیلی خوب بود کلا خوش گذشت واقعا شهر تمیزی هست…

  ۲۷ مهر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مصطفی کم

  شهر تبریز واقعا تمیز و جالب هستش ما که رفتیم واقعا لذت بردیم اصلا فک میکنه ادم شهرداری هر روز داره همه جارو میشوره چقد شهر تمیز و زیبایی است.
  یکی هم اینکه خیلی نسبت به تهران و شمال ارزان هست همه چی.
  حتما رفتین سد امند هم برین واقعا مثل اروپاست سد امند (من عکس گرفتم دوستان میگن اینجا کجاست).

  ۴ مهر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • ایرج

  تبریز واقعا بهترین شهر ایران می باشد هم از لحاظ تمیز بودن هم از لحاظ آب و هوا و….

  ۲۸ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • فاطمه

  شهر بسيار زيباييه
  مردم تبريز هم واقعا مردم خوبين

  ۲۲ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد على

  تبريز يكى از بهترين شهر ها در ايران است
  از لحاظ زيبايى وتميزى و…..

  ۲۱ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • کیا

   سلام به همه مردم خوب و عشقی میهنم.
   جاهای دیدنی آذربایجان شرقی وتبریز که من میشناسم
   تبریز: بازار تاریخی ، شاه گلی (ایل گلی),کوه عینالی،پارک جنگلی صائب،مراکز خرید مدرن از جمله:لاله پارک،ستاره باران،اطلس ،ایپک و… غذاهای محلی (کوفته،دلمه ،آش ،انواع کباب و..) .
   باغها و رودخانه های نزدیک شهر از جمله منطقه گردشگری هربی نزدیک شهر باسمنج
   منطقه گردشگری امند و ایوند نزدیک پلیس راه تبربز صوفیان.
   باغها و رستورانها ی سنتی شهر سردرود (اول تبریز به طرف آذرشهر)
   منطقه گردشگری و رستورانها و باشگاههای اسب سواری منطقه آرپادرهسی (کیلومتر اول جاده تبریز اهر)
   باغها ،چشمه ها و دره های سمت آناخاتون و بابا باغی (پشت پایگاه هوایی تبریز)
   پیست اسکی و منطقه گردشگری کوه سهند سمت تبریز به طرف بستان آباد نرسیده به سعید آباد)
   دریاچه و پارک گردشگری دریاچه گوری گلی( جاده تبریز تهران بعد از منطقه شیبلی نرسیده به بستان آباد:شهر آبهای گرم و فطیر درجه یک)
   باغها و ویلاهای گردشگری شهر صوفیان و جاده مرند
   دهکده زیبا و تاریخی کندوان که البته پیشنهاد میکنم قبل ازونجا و اول به باغات و شهر زیبا و فرهنگی اسکو که یکی از قدیمی ترین مناطق آذربایجان هست هم سری بزنید.آب و هوای عالی و خورد و خوراک تمیز درجه یک و ارزان

   باغات و مناطق خوش آب و هوای آذرشهر و چشمه های اطراف این باغ شهر واقعاً کم نظیرن (سوغات گردو و خشکبار یادتون باشه)
   کمی از تبریز فاصله بگیریم
   مراغه: باغ شهر بی نظیری که زیباییش مبهوتت میکنه با خشکبار و میوه های درجه یک با آثار تاریخی و غارهای دیدنی فراوان,دامنه کوه زیبای سهند یادتون نره)

   بناب و ملکان دو شهر خوش آب وهوا و دارای باغهای میوه و علی الخصوص انگور درجه یک(کوهها و علی الخصوص کباب بناب یادتون باشه)

   میانه : رودخانه های پرآب،زمینهای حاصلخیز و باغات دیدنی و دره های باصفا ( خوراک ماهی و برنج میانه یادتون نره) درضمن اگه خواستین یه سر به زادگاه استاد شهیر شهریار که تو این مسیر هست و بسیار زیباست برید.

   مرند: باغهای میوه آب و هوای ملایم و کوه گردشگری و باصفای کوه میشو که فرصت بود حتماً برید.
   شبستر: باغها و رودخانه های زیبا .میوه های درجه یک از جمله آلبالو و اگه رو جلد بیشتر لواشکها و ترشکها رو دقت کنید به این شهر فرهنگی و اقتصادی میرسید
   جلفا : بله آذربایجان شرقی از طریق این شهر زیبا و قدیمی و بسیار زیبا با مناطق گردشگری ازجمله (کلیسا خرابه،آسیاب خرابه و مسیر کنار رود مرزی ارس و…) با اروپا هم مرز می باشد.(اولین و تنها قطار برقی ریلی ایران متعلق به به خط تبریز جلفا می باشد) مسیر جلفا به کلیبر یکی از بهترین و جذابترین مسیرهای گردشگری میباشد که تقریباً میشه یکروزه این مسیررو طی کرد.
   کلیبر: اگه فقط فرصت داشته باشم چند کلمه بگم که دنیایی حرف توشه میگم: جنگل‌های ارسباران،دره مکیدی،منطقه گردشگری چیچکلی ،قلعه زیبا و تاریخی بابک و…)
   اهر: قلب سیاسی آذربایجان و باغهای فراوان و مردمی شجاع و فعال
   ورزقان: باغهای زیبا و دریاچه ای تفریحی

   هریس ، مهربان و…: مناطق بکری که تنها تعریفش دیدنشونه
   سراب : شهر خنکی و لبنیات که مسیر آذربایجان شرقی به اردبیل هست
   مثل بیشتر جاهای ایران اونقدر زیبایی وجلوه های تک در آذربایجان هست که با نوشتن تموم نمیشه ‌‌
   یه توضیح کوتاه:
   ۱.مطمئنا جاهای زیادی از قلم افتاد که ضمن عرض پوزش از همشهریهای عزیز م اطلاعات من متعلق به جاهایی هست که رفتم
   ۲. اسامی بیشتر جاها به زبان نقشه ای که قابل هضم تر برای مسافران گرامی باشه ذکر شده(مثلاً سردری نگفتم و گفتم سردرود. سیداوا نگفتم و گفتم سعید آباد)
   امیدوارم با کسب اطلاعات تکمیلی سفری عالی و شاد شاد رو بگذرونین.
   خوش و سلامت باشین،

   ۲۹ مرداد, ۱۳۹۸
 • رحیم

  تبریز شهر زیبا وتاریخی است اما به نظر از لحاظ خدمات شهری نسبت به بعضی از کلان شهرهای ایران رشد نداشته است.امیدوارم باپیگیری مسئولان شهر نقایص بر طرف شود.

  ۱۹ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • احمد

  من تورکم تبریزی چوخ استیرم.
  زنگان طارم چورزق

  ۱۸ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • آیدا

  خانه مشروطه را حتما ببینید

  ۱۸ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • محمدبیگ

   جای خوبیه امدم

   ۱۵ خرداد, ۱۳۹۸
 • عباس

  شهری بسیار زیبا و تمیز . فقط مواظب حقه باز های شهر بازی در ال گلی باشید .

  ۶ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سعيد

  تبريز يكي از پاكترين شهرهاست واقعا وقتي ميبيني هيچ گدايي در شهر نيست و همه جا تميز و مرتب هست كيف ميكني براي ما كه ٣ روز اونجا بوديم يكي از بهترين سفرهاي ما بود همه چي عالي و بي نقص بود

  ۶ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • علی

   من چندین سال ژاپن بودم والا فرهنگ ژاپن زبان زد خیلی از کشور های دنیا هستش من تنها شهری که تونسم فرهنگ و طرز رفتار رو با مردم ببینم که بشه با ژاپن کمی مقایسه کرد اونم تبریز بوده گدا ندارن انعام‌نمیدن با بچه عین بزرگتر ها رفوار میکنن …… که در هر شهری نمیشه دید کلی خیلی ادم با صفایی هستن

   ۵ دی, ۱۴۰۰
  • امیر

   البته قبلا بود که گدا نبود الان پرش گداس

   ۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۱
 • زهرا

  خيليم عالی

  ۴ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد