رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۷ فروردین ۱۴۰۳

جاهای دیدنی ارومیه ۱۴۰۳ 🏞️ از برکه دالامپر تا کلیسای ننه مریم

اشتراک گذاری

جاهای دیدنی ارومیه را در سال ۱۴۰۳ به صورت خلاصه در این مطلب به شما معرفی می کنیم تا زمانیکه به این شهر زیبا سفر کردید از این مکان های دیدنی بازدید فرمایید و از سفر خود نهایت استفاده را ببرید. از دریاچه ارومیه ، آبشارهای مختلف و کلیساهای بزرگ و قدیمی همه از جاهای دیدنی ارومیه هستند. شهر ارومیه مثل همه شهرهای ایرانی جاذبه گردشگری و تاریخی فراوانی دارد که در اینجا با بهترین و معروف ترین آنها آشنا خواهیم شد . امیدوار هستیم که این مطلب برای شما مفید واقع شود.

مسجد جامع ارومیه
مسجد جامع ارومیه که به مسجد رضائیه معروف است. یکی از مراکز و مدارس دینی معروف آذربایجان غربی می‌باشد. در ...
جاهای دیدنی ارومیه در تابستان
مدرسه هدایت ارومیه در ابتدا یکی از خانه‌های قدیمی شهر ارومیه و متعلق به یکی از بزرگان ایل قاجار بوده ...
كليسای سير ارومیه
کلیسای سیر ارومیه یکی از آثار سنگی استان آذربایجان غربی بوده است . تمام دیوارها و سقف آن را با ...
چشمه آبگرم هفت آباد
مجموعه چشمه آبگرم هفت آباد در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر ارومیه در بخش سیلوانا و محال مرگور و در ...
پیست اسکی خوشاکو ، محبوب ترین جاذبه زمستانی
پیست اسکی خوشاکو ، در ۳۰ کیلومتری غرب ارومیه در منطقه راژان قرار دارد. این منطقه بدلیل برخورداری از کوههایی ...
دریاچه مارمیشو ارومیه
دریاچه مارمیشو ارومیه یکی ازبهترین جاذبه های طبیعی گردشگری آذربایجان غربی می باشد.که در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر ارومیه در ...
مسجد سردار ارومیه
مسجد سردار ارومیه یا ساعتلو در خیابان امام و در امتداد راستهٔ غلام‌‌خان که قسمت مهمی از بافت قدیمی شهر ...
قلعه اسماعیل آقا
قلعه اسماعیل آقا ( اسماعیل آغا قالاسی ) برفراز کوهی در 18 کیلومتری غرب ارومیه و حاشیه رودخانه نازلوچای قرار ...
کلیسای حضرت مریم دیگاله
کلیسای حضرت مریم دیگاله در روستای دیگاله در حدود سه کیلومتری شمال شرق ارومیه واقع شده است. در حال حاضر، ...
کلیسای سورپ پطروس
کلیسای سورپ پطروس یا کلیسای قره باغ مربوط به دوره ایلخانی - دوره صفوی است و در شهرستان اورمیه، روستای ...
کلیسای سپورغان
کلیسای سپورغان  در 20 کیلومتری ارومیه ـ غرب جاده سلماس ( شمال غرب ارومیه ) در داخل روستای سپورقان قرار ...
کلیسای هوانس مقدس ارومیه
کلیسای هوانس مقدس ارومیه به فاصلۀ حدود 35 کیلومتری شمال شرق شهرستان ارومیه روستای کوچک قره قیز واقع شده است ...
خانه انصاری ارومیه
خانه انصاری ارومیه یکی از خانه های زیبا و تاریخی ارومیه می باشد که در میدان امام حسین معروف به ...
قلعه دم دم ارومیه
قلعه دم دم در سال 1018 ‏هجری قمری بر فراز کوهی به همین نام در ارتفاعات برادوست در 18 کیلومتری ...
لیلی تپه ارومیه
لیلی تپه ارومیه ، تپه ای است در طرف شمال شرقی روستای بالانج قرار گرفته است . از یک طرف ...

ارومیه در جلگه ای گسترده به طول ۷۰ کیلومتر و عرض ۳۰ کیلومتر که اطراف آن باغ های انگور و سیب و کشتزار های فراوان است،‌ در دامنه کوه سیر و در میان دشت ارومیه و در شمال غربی ایران قرار دارد. ارومیه در ارتفاع ۱۳۳۲متری سطح دریا قرار دارد. یک بخش کوهستانی، شمال و غرب ارومیه و یک دشت وسیع، جنوب و شرق ارومیه را در بر گرفته است، که در نتیجه ارومیه را با آب و هوای معتدل و مناظری بکر، مناسب جذب گردشگران فراوان کرده است. ازجهات جغرافیایی نیز ارومیه از شمال به سلماس، از شرق به دریاچه ارومیه، از غرب به ترکیه و از جنوب به اشنویه و نقده محدود می گردد.

ارومیه ی چهار فصل، تابستان های نسبتا گرم و زمستان های سرد دارد. به علاوه ارومیه میان دو دریاچه ارومیه و مارمیشو قرار گرفته است و دریاچه ارومیه در شرق و دریاچه مارمیشو در غرب این شهر هستند. بنابراین انتخاب مناسبی برای گردشگران تابستانی است تا از این هوای معتدل برای بازدید این شهر استفاده کنند.

پارک جنگلی شیخ تپه

پارک جنگلی شیخ تپه، با وسعت ۴۴ هکتار در جنوب شرقی ارومیه بر ارتفاعات مشرف به شهر و در مجاورت تپه باستانی شیخ تپه واقع شده است. این تپه جزو تپه های باستانی متعلق به دوره مادها پیش از رواج دین زرتشت است که امروزه به دلیل ساخت و سازهای شهری اثری از آن باقی نمانده است.

آدرس : آذربایجان غربی – ارومیه بلوار نبوت

جاهای دیدنی ارومیه

چشمه آب معدنی کوه زنبیل ارومیه

در یک کیلومتری دریاچه ارومیه در دهستان نازلو چای کوهی به نام زنبیل وجود دارد که چشمه های آب از دامنه های شرقی این کوه و شرق سپرغان نشأت می گیردکه یکی از چشمه های به چشمه کوه زنبیل معروف است . این چشمه در فاصله تقریبی ۳۶ کیلومتری از شمال شرق ارومیه قرار دارد .

چشمه آب معدنی زنبیل به صورت طبیعی حوضچه ای دایره ای شکل دارد که قطر تقریبی آن ۴ متر و عمق آن نیز بین ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر است و از کف این چشمه به صورت مداوم گاز خارج می شود .دور تا دور چشمه سنگ کاری شده است و از زمانهای نه چندان دور در هر ثانیه حدود ۱۰ لیتر آب از این چشمه خارج می گردید که این مقدار هم اکنون کاهش چشمگیری داشته است .
آب این چشمه دارای سولفات و بی کربنات کلسیک و منیزیم آهن دار است که بر روی سنگ کاریهای اطراف آن رسوبات آهنی دیده می شود . اگر حدود ۶۰ ۷۰ متر به سمت جنوب این چشمه حرکت کنیم چشمه ای دیگر می بینیم که دارای همین خاصیت آبی می باشد ولی مقدار آبی که از آن خارج می شود کمی بیشتر از چشمه زنبیل است .

جاهای دیدنی ارومیه

چشمه آبگرم هفت آباد

مجموعه چشمه های هفت آباد در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر ارومیه در بخش سیلوانا و محال مرگور و در روستای به نام هفت آباد قرار دارد این چشمه در کنار رود باراندوز چای و در دامنه سرسبز یک کوه آتشفشانی خاموش قرار گرفته و همین امر باعث ایجاد ترکیبی زیبا از طبیعت شده است و مکان مناسبی برای گردش مردم ایجاد کرده است.

بر روی چشمه اصلی آب گرم هفت آباد و استخری توسط یکی از اهالی روستا که چشمه در زمین های او قرار دارد ساخته شده است ساخت این استخر برای جمع آوری آب چشمه و شنای بهتر گردشگران صورت گرفته است.دمای تقریبی آب چشمه بین ۳۲ تا ۳۴ درجه است و برای بسیاری از بیماری های استخوانی خاصیت درمانی دارد.چشمه آب گرم هفت آباد در روزهای گرم تابستان پذیرای مهمانان و گردشگرانی است که می خواهند خاطره خوبی از منطقه داشته باشند. برای توضیحات بیشتر این چشمه لینک چشمه های هفت آباد را دنبال کنید.

جاهای دیدنی ارومیه

آبشار سوله دوکل از جاهای دیدنی ارومیه

از دیگر مکان های دیدنی ارومیه آبشار سوله دوکل است، این آبشار که به دیزج هم معروف است، یکی از بلندترین آبشار های ایران است و منظره فوق العاده زیبایی دارد. و بیشتر سال گردشگران زیادی به این مکان سر میزند و از محیط فوق العاده این آبشار لذت می برند. این آبشار در دامنه کوه دالانپر در نوار مرزی ایران ترکیه و عراق قرار گرفته است. جالب است بدانید این کوه متعلق به سه کشور ایران و عراق و ترکیه است.

آدرس آبشار سوله دوکل : جنوب غربی ارومیه – روستای دیزج از توابع زیوه

جاهای دیدنی ارومیه

 

دره‌ ی قاسملو ارومیه

یکی از پربازدیدترین مکان های دیدنی ارومیه دره قاسملو است که سالانه گردشگران زیاد به این مکان سر میزند این دره قاسملو جزوه تفریگاه های مهم ارومیه است. از دلایل گردش پذیر بودن این مکان چشم‌ انداز های طبیعی و همچنین چشمه‌‌ هایی که در داخل باغ‌‌ ها و دره‌‌ ها است . بهترین زمان بازدید از دره قاسملو در فصل بهار و تابستان است.

آدرس دره‌ قاسملو : در حدفاصل بین ارومیه و اشنویه

جاهای دیدنی ارومیه

 

بازار تاریخی ارومیه

بازار ارومیه که از دیرباز یکی از پربازدیدترین بازار های ایران است معماری این بازار به دوران صفویه باز می گردد این بازار جزوه بازار های است که معماری قدیمی خود را حفظ کرده است و بخاطر همین موضوع علاقه مندان زیادی دارد. این بازار حدود ۱۰۰۰ در مغازه مخلتف دارد که تنوع خیلی خوبی برای یک بازار است. اگر به ارومیه رفتتید حتمان به بازار سر بزنید.

آدرس بازار تاریخی ارومیه : جنوب شرقی ارومیه

جاهای دیدنی ارومیه

 دریاچه مارمیشو یکی از زیباترین جاهای دیدنی ارومیه

این دریاچه کنار دریاچه ارومیه قرار دارد اما سال ها بود که گردش زیادی به آنجا نمی رفت اما رفته رفته با اتفاقاتی که برای دریاچه ارومیه افتاد دریاچه مارمیشو هم جزوه مناطق گردشگری پربازدید شهر ارومیه شد. از جاذبه های دریاچه مارمیشو طبیعت فوق العاده زیبا و کوهستانی این منطقه است اما یک توصیه مهم بهترین فصل بازدید از دریاچه مارمیشو تابستان است ولی در فصل بهار هم می توانید به این منطقه بروید ولی در فصل زمستان بهتر است از این منطقه دیدن نفرمایید.

آدرس دریاچه مارمیشو : ۴۵ کیلومتر بعد از غرب شهر ارومیه

مارمیشو 20 جای دیدنی ارومیه در تابستان

 دریاچه ارومیه

این روزها کسی نیست که دریاچه ارومیه را نشناسد، به خصوص بحران بی‌آبی‌ای که این سال‌ها گریبان دریاچه را گرفته بود و اسمش را سر زبان‌ها انداخت و باعث شد که همه این دریاچه مهم ایران را بشناسند. دریاچه ارومیه یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شور جهان است. این دریاچه در گذشته با نام‌های دریاچه رضاییه، چیچست (به معنای درخشنده) و کبودان نامیده می‌شد. دریاچه ارومیه از اواسط دهه ۸۰ شروع به خشک‌شدن کرد، اما با برنامه‌هایی که برای احیای دریاچه انجام شد و بارش‌های سال ۹۴ دریاچه دوباره تا حدی جان گرفت. دیدن این دریاچه بزرگ که شهرت جهانی دارد و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران است را در سفرتان از دست ندهید.

دریاچه ارومیه 20 جای دیدنی ارومیه در تابستان

 

قلعه دم دماز تاریخی ترین جاهای دیدنی ارومیه

قلعه دم دم در سال ۱۰۱۸ ‏هجری قمری بر فراز کوهی به همین نام در ارتفاعات برادوست در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی ارومیه ساخته شده است. این قلعه به علت ارتفاع زیاد از سمت شمال و جنوب واتصال آن به صخره سمت غربی که نزدیک به زمین است، دارای حصار محکم و دروازه ای از در سمت جنوبی است.

قلعه دم دم 20 جای دیدنی ارومیه در تابستان

بنای سه گنبد

این بنای تاریخی ، نام برجی در جنوب‌شرقی شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان‌غربی در ایران است. بنای تاریخی سه گنبد ارومیه آرامگاه بوده و در سال ۵۸۰ قمری و یکی از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی ارومیه می باشد . مقبره یا برج آجری سه گنبد متعلق به قرن ششم هجری بوده و در مدخل بناسه کتیبه به خط کوفی باقی مانده است.

جاهای دیدنی ارومیه در تابستان 20 جای دیدنی ارومیه در تابستان

یخچال نه پله

یخچال نُه پله یا دوققوز پله بوزخاناسی که در گذشته محل تهیه و انبار یخ بوده است، در محله‌ قدیمی عسگرخان و در کنار نهر کوچکی به نام دره چای در شهر ارومیه قرار دارد.

 20 جای دیدنی ارومیه در تابستان

آبشار شملکان یکی از جاهای دیدنی ارومیه

آبشار شملکان ارومیه در استان آذربایجان غربی واقع است. این آبشار در جوار روستای شملکان در نزدیکی ارومیه واقع شده است. در بسیاری از کتب و نشریات نام این آبشار را به اشتباه شلمکان عنوان کرده اند که صحیح نیست.

جاهای دیدنی ارومیه 20 جای دیدنی ارومیه در تابستان

تفرجگاه بند

روستای سرسبز و خوش آب وهوای بند در فاصله تقریبی سه کیلومتری و در جنوب غربی شهر ارومیه و در کوهپایه یک کوه قرار دارد.امروزه روستا بند تقریبا شکل روستایی خود را از دست داده و آن را به عنوان یک منطقه تفریحی محبوب به حساب می آورن.این روستا قدمت سه هزار ساله دارد و یکی از روستاهای قدیمی منطقه به حساب می آید.

جاهای دیدنی ارومیه در تابستان 20 جای دیدنی ارومیه در تابستان

سد شهر چای

سد شهرچای در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۴ با حضور معاون رییس جمهور به بهره برداری رسیده است، سد شهر چای ارومیه در ۱۲ کیلومتری شهر ارومیه با ارتفاع ۸۴ متر از بستر رودخانه و قابلیت ذخیره ۲۲۰ میلیون متر مکعب آب برای تامین ۱۲۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی مناطق پایین دست ارومیه و آب شرب و همین طور صنعت شهر ارومیه بر روی رودخانه شهر چای ساخته شده است.

جاهای دیدنی ارومیه در تابستان 20 جای دیدنی ارومیه در تابستان

برکه دالامپر

برکه دالامپر که آنرا در زبان محلی گله زین می نامند در ارتفاع ۱۶۰۰ متری در کنار کوه دالامپر در استان آذربایجان غربی به صورت طبیعی به وجود آمده است. این برکه در۳۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه قرار دارد. وسعت تقریبی این برکه در حدود یک هکتار باشد.اما در فصلهای مخلف سال وسعت آن تغیر پیدا می کند.

جاهای دیدنی ارومیه در تابستان 20 جای دیدنی ارومیه در تابستان

 

کلیسای ننه مریم

کلیسای مریم مقدس در ارومیه واقع شده است و برخی از تاریخ شناسان این کلیسا را دومین کلیسای بزرگ جهان پس از کلیسای بیت‌لحم فلسطین می‌دانند.کلیسای ننه مریم نه نیمکت دارد و نه جایگاهی برای اعتراف و وعظ کشیش. سرت را که خم می‌کنی تا از در کوتاه کلیسا داخل شوی، چشمت به تابلویی می‌افتد که در آن نوشته: نعلینت را از پا بیرون کن، مکانی که در آن ایستاده‌ای مقدس است.داخل کلیسا اصلا به آنچه از کلیساهای دیگر در ذهن دارید شباهت ندارد.

naneh 0801 mm1 کلیسای ننه مریم

 

آثار تاریخی ارومیه کدامند؟

یخچال نه پله ، کلیسای مارسرگیز و ننه مریم ، قلعه بردوک . هولاکوخان ، مدرسه هدایت ، سه گنبد ، مسجد جامع

غذاهای محلی ارومیه کدامند؟

آش دوغ ، آش کشک ، کوفته ، دلمه برگ مو ، اماج ، یتیمچه

سوغات ارومیه چیست؟

انواع نقل ، انواع عرقیجات ، لوزانک ، سوجوق ، حلوای گردو و هویج و..

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

 • سنندج قلب آذربایجان

  سنندج قلب آذربایجان
  یاشاسین سنندج یاشاسین آذربایجان

  ۱۰ تیر, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • ارومیه قلب آذربایجان

  ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان ، دومین شهر ترک نشین ایران بعد از شهر برادر تبریز، شهر شهیدان باکری ها و امینی ها ، شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف، میلاد عبادی پور و حضرت پور، شهر عاشیق های آذربایجان، شهر مهد و فرهنگ و قلب ابدی آذربایجان خوش آمدید
  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز ❤
  به دیار آذربایجان شهر زیبایی ارومیه خیلی خوش آمدید
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم
  یاشاسین ایران
  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین ارومیه

  ارومیه قلب ابدی آذربایجان ❤

  ۳۱ خرداد, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • م

  سلام به همگی هموطنان بخصوص عزیزان در شهر زیبای ارومیه، من مشهدی هستم برای اولین بار اومدیم ارومیه دنبال جاهای دیدنی بودم ک این سایت رو دیدم و نظرات رو خوندم با نگاه کاملا مثبت وارد شدم ولی بعد از خوندن مطالب احساس می کنم در ارومیه مردمانی متعصب و احتمالا اقوامی دلخور و ناراحت از هم زندگی می کنند دوستان و هم وطنانم به نظر این حقیر بحث و جدل سر کرد و ترک و آشور و فارس و.. کار درستی نیست مگر تمام ما ایرانی نیستیم؟؟ چرا اینهمه سوتفاهم و ناراحتی و بد صحبت کردن؟؟؟؟ تا الان ناراحتی من بعد از ورود به شهر، خشکی دریاچه ارومیه بود ولی الان ناراحت تر شدم

  ۱۷ خرداد, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • علی خانی

  اورمیه مرکز استان ازربایجان عربی با مردمان تورک و بزرگترین شهر افشارنشین جهان یکی از خوش اب و هواترین شهرهای جهان هست اکثررمحلات این شهر و روستاهای اطراف برگرفته از نام طوایف تورک میباشد

  ۱۶ تیر, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • بهزاد

  سلام من از سفر به شهر زیبای اورمیه لذت بردم شهر زیبا با مردمان تورک و خوش لهجه البته اندکی هم آشوری و سایر نیز داشت ولی در کل قلب آزربایجان در اینجا می تبد.

  ۱۰ فروردین, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • خالد نوری

  متاسفم برای مردمی که در عصر ارتباطات که همه دنیا میخواهند خط کشی ها را حذف کنند و مرزها را بردارند کسانی هستند که هنوز در عصر آهن ومفرغ زندگی میکنند واطراف خودشان دیوارهای بلندی از تعصب درست میکنند و خط کشی های میکنند که با عقل سلیم سازگار نیست بیاید جدای از هر چیز انسان باشیم ما همه نوادگان آدم هستیم پس لازم است به اشتراکاتمان فکر کنیم و آنها را برجسته کنیم به شهرمان فکر کنیم که با اروپا فاصله چندانی نداریم ولی هنوز درک درستی از ارتباط با همدیگر نداریم و زیر بغل خودمان هندوانه میگذاریم وازخودمان تعریف میکنیم شاعر میگه مشک آن است که ببوید نه آنکه عطار بگوید پس بیایید کلاه خودمان را قاضی کنیم و به این فکر کنیم که تا حالا چه مزایایی را برای شهرمان داشته ایم چقدر باعث پیشرفت شهرمان شده ایم آیا فکر نکرده آید این سخن های ضد ونقیض باعث تشنج و هزاران مشکل روحی روانی در جامعه شهری ما شده است و هزاران مسائل دیگر که جای بحثش نیست پس انتظار دارم که تفکر کنید و سرسری مطلب ننویسید اینجا میدان جنگ نیست اینجا مردم بنا به نیازی که به همدیگر دارند در یک جامعه به نام شهر جمع شده اند پس لازم نیست فرا فکنی کنید همه همسایه و برادران همدیگر هستند و هیچکدام بر دیگری ارجعیت ندارد چون از یک ریشه هستیم.
  موفق باشید
  ارادتمند همگی نوری بازنشسته آموزش وپرورش

  ۸ فروردین, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • مهدی حایری

  از شما متشکرم ارمیه عزیز فرزند خراسان فردوسی…….مهدی حایری

  ۲۹ خرداد, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • علی جهاد

  سلام همه چیش عالی جز رانندگی مردم ارومیه ک واقعا فکر میکنن تو پیست رالی هستن و اینکه ی دستشویی تو کل شهر وجود نداشت حتی پمپ بنزین و گازها دیگه مجبور شدیم بریم در خونها رو بزنیم حتی تو پارکها دستشویی‌ها قفل بودن

  ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • رضا

  البته همه جای سرزمین آذربایجان زیباست اورمیه هم که جایگاه خاصی داره

  ۲۲ فروردین, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • رومن یونن

  ارومیه شهر زیبایی ها و مهد و گهواره آب می باشد. من به عنوان یک شهروند آشوری ارومیه ای افتخار می کنم که زاده ی ارومیه هستم. تا بحال کلی جاها رو گشتم ولی هیچ کدام مثل ارومیه پر انرژی و خودمانی نیست. یاشاسین ارومیه که به زبان آشوری میشه خایا اورمی مدیتا د شپروتا

  ۲۹ اسفند, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • ارومیه قلب آذربایجان

  مهاجر با اسم محمد :
  اورمیه یه شهر آذربایجانی و ترک نشین‌ ایران هستش و‌ بالای ۹۰ درصد اورمیه ترک هست و چند در صد اقلیتی مثه تو
  هر کی به قلب آذربایجان اورمیه بیاد قدمش رو چشم ما جا داره .اورمیه یکی از بهترین شهرهای آذربایجان شهر شهیدا‌ن‌ باکری ها ، شهر والیبال نشین آذربایجان و‌ شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف هستش.

  یاشاسین ِآذربایجان ? یاشاسین‌ ارومیه

  ۷ بهمن, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • حسین

   به نظر من آقای رومن یونن هم به اندازه ما آذری ها شهروند و ایرانی هستند، فارق از اینکه چند درصد ترک و چند درصد آشوری هستند. و همه ما هموطن و ایرانی هستیم.

   ۲۱ اردیبهشت, ۱۴۰۰
  • saman

   از ادبیات و لحن شما مشخص که ! کورد و ترک و آشوری هیچ فرقی ندارن و هرکس آزاد که هرجایی زندگی بکنه
   شما مالک ارومیه نیستdد که با این لحن نوشتید!

   ۱۶ فروردین, ۱۴۰۱
 • مژده

  ارومیه یکی از بهترین و تمیز ترین شهر های ایرانه و مردمان مهربون و با فرهنگی دارند

  ۶ مهر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • ارومیه قلب آذربایجان

  ارومیه قلب ابدی آذربایجان

  یاشاسین ارومیه
  یاشاسین آذربایجان

  تاریخ و قدمت ۳۰۰۰ ساله آذربایجانی شهر ارومیه همانند شهر تبریز از با قدمت ترین شهرهای تاریخی آذربایجان محسوب میشوند.
  از محله های ترکی و جاهای ترکی ارومیه مانند : نوو گئچر – آغداش محلسی – آقا قبیر محلسی- زنجیر فلکسی- شهر چایی – قویون کورپورسی – جیران فلکسی – دوشابچی خانا منطقسی – دمیرچی خانا منطقسی – داش مسجد محلسی – بازار باش منطقسی – و ‘….میتوان نام برد

  یاشاسین ارومیه یاشاسین آذربایجان

  ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • محمد

   ارومیه خیلی زیباست مردم کورد کرمانج هستند وزبانشان خیلی زیبا بود علل خصوص روستاهاش که در کنار سومای برادوست یا بزسینا هستن

   ۲۶ مهر, ۱۳۹۹
 • محمدی

  ما برا مسافرت تصمیم گرفتیم بیاییم آذربایجان و چند روزی رو مهمان مردم شهر ارومیه بشیم .خدایش ارومیه جزء زیباترین و با کلاس ترین شهرهای آذربایجان محسوب میشه
  .مردم شهر ارومیه در کل ترک زبان ها خیلی مهمان نوازند ما جزء خوبی از ارومیه ای های عزیز چیزی دیگری ندیدم.
  یعنی هر کی بیاد ارومیه و دوری تو شهر بزنه و با ترک های عزیزمون هم‌ صحبت بشه قطعا حرفای منو تایید میکنه.
  در ضمن ارومیه مراکز خرید ترکی زیادی داره مثله : مجتمع خرید تورک مال ارومیه – پاساژ ژابیز ارومیه – پاساژ ستارخان ارومیه – پاساژ آذربایجان ارومیه – پاساژ استاد شهریار ارومیه _ مرکز خرید ترک دبی ارومیه – بازارچه آذربایجان ارومیه – بازارچه ترکیه ای ارومیه
  و مراکز خرید ترک آی الدوز ارومیه که اکثرا تو خیابون امام ارومیه هستن .
  برا ما که‌ ارومیه خیلی خوش گذشت و قطعا دوباره بازم به ارومیه سفر خواهیم کرد.
  منم میگم :
  یاشاسین آذربایجان ?

  یاشاسین ارومیه شهر با فرهنگ‌ آذربایجان ?

  ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • نادر خان

   شما یا اصلا ارومیه نیومدید یا مغرضانه با جمعیت کرد و مهمان نوازی کردها اشاره نکردید

   ۶ فروردین, ۱۴۰۰
  • بهزاد

   اولا اذری نه ترک دوما بس شما بخش جزییش رو دارین تعریف میکنین با کردهاشون نیفتادین حتما

   ۲۱ فروردین, ۱۴۰۰
 • نیما شمس

  من ارومیه رفتم شهر تمیز و خوب انرژی بود بافت جمعیتی شهر اورمیه شامل کرد و ترک آزری و آشوری است اما وقتی به بند میرسی بافت جمعیتی تا شهری به سیلوانا کلا کردنشین و در جاهای کمی آشوری زبان یک نوار مرزی عظیم و با شکوه بسیار دلنگیز با هوای بسیار معتدل تابستانی و منطقه بسیار زیبا در گسترده کوه ههای زاگرس که ایران و ترکیه و عراق رو تو منطقه بکر دالامپر و بوزین سینا بهم میرسونه.

  ۱۲ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • طهمورث رفیعی

  خیلی از ایران رو گشتم متاسفانه تا حالا ارومیه نرفتم.انشالا قسمت بشه این شهر زیبا رو هم ببینم از سریال “دخترم نرگس”تازه متوجه شدم چقدر زیباست….رشتی ام اما یاساشین ارومیه و تورکلر…

  ۱۶ تیر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • یاشاسین ارومیه یاشاسین آذربایجان

  به کلانشهر ارومیه مهد والیبال و پایتخت والیبال آذربایجان خوش آمدید.?

  ارومیه خوش گلیبسیز?

  حتما موقع سفر به ارومیه از غذاهای سنتی و ترکی ارومیه مانند: آیران آشی ارومیه ( آش دوغ ارومیه )- قاتخ آشی ارومیه ( آش ماست ارومیه ) – یارما شورباسی ارومیه ( سوپ بلغور ارومیه )- یارپاق دلماسی و کلم‌ دلماسی ارومیه ( دلمه برگ و دلمه کلم ارومیه )- تویوخ کوفتسی و ات کوفتسی ارومیه ( کوفته مرغ و کوفته گوشت ارومیه )- گوزلمه ارومیه ( نوعی غذای ترکی ارومیه به معنی منتظر نشو )- گیزاتمای ارومیه ( نوعی سرخ کردنی ترکی ارومیه )- ارومیه خوروشتی ( خورشت ارومیه )- آجی کباب ارومیه ( کباب تلخ ارومیه )- اوزون کباب ارومیه ( کباب دراز ارومیه )- چشنیش کباب ارومیه ( گشنیز کباب ارومیه )- تاوا کباب ارومیه ( کباب تابه ای ارومیه )- یئرالما کبابی ارومیه با آیران مخصوص ارومیه ( سیب زمینی تنوری ارومیه با دوغ مخصوص محلی ارومیه ) حتما نوش جان نمایید.

  یاشاسین ارومیه ❤
  یاشاسین آذربایجان ❤

  ?? عشقیم ارومیه ??
  یاشاسین

  ۲۸ فروردین, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • ریحانه فرهادی

   سلام . شما تلفظ دقیق این دو مکان را میدونید ؟ خیلی دوست دارم بدونم . برکه دالامپر و آبشار شملگان

   ۷ شهریور, ۱۳۹۹
  • فرشید

   همشهری آبرومونو بردی که
   آجی کباب به فارسی میشه کباب تند نه کباب تلخ ?

   ۲۱ شهریور, ۱۳۹۹
 • نیما شیرو

  ارومیه بهترین شهر دنیا

  ۲۱ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نیما

  دعا کنید دریاچه ارومیه پر بشه ?

  ۱۹ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • امیر

   باشه بش میگم???

   ۸ تیر, ۱۳۹۸
  • من

   الحمدلله امسال پر شد

   ۱۹ تیر, ۱۳۹۸
 • یاشاسین آذربایجان یاشاسین اورمیه

  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش اومدید ?

  آذربایجان دیارنا ، اورمییه چوخ خوش گلیبسیز???

  ما آذربایجانی ها به خصوص
  اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم

  یاشاسین آذربایجان ✔✔
  یاشاسین اورمیه ✔✔

  ۳ مهر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • مهری

   ادرس بده خدمت برسیم

   ۱۲ اسفند, ۱۳۹۸
  • امیری

   سلام به همه مردم ایران بخصوص خوبان اورمیه
   شهر عالی مناطق تفریحی بسیار زیاد و دیدنی
   مردم مهربان و دوست داشتنی پاینده باشید مهربانان

   ۴ خرداد, ۱۴۰۲
 • نویده حسنی رخ

  با سلام و خسته نباشید .
  بسیار عالی از شما سپاسگزارم اطلاعات بسیار خوبی در مورد جاهای دیدنیه ارومیه دادید.

  ۱۸ شهریور, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *