رزرو هتل تفریحات کیش

ییلاق اوپرت

۲۲ آذر ۱۴۰۱

ییلاق اوپرت جایی‌ست مثل استخرگاه، با دشت‌‍های وسیع و خانه‌های روستایی که شیروانی‌ رنگی‌شان از دور معلوم‌اند. از آنجایی که این ییلاق جزو منطقه حفاظت‌شده پرور است، تنوع جانوری و گیاهی زیادی هم دارد. جز گوسفندها و گاوها که در دامنه دشت‌ها می‌چرند، اسب‌های وحشی هم کامل‌کننده تصویری‌ست که پیش رویمان می‌بینیم.

در استان سمنان، اوپرت در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال شهرستان مهدیشهر یکی از مناطق بی نظیر و چشم نواز گردشگری است که با دیواره هایی از فلات مرکزی ایران، مرز بین کویر در دامنه جنوبی و جنگل در دامنه شمالی به شمار می رود.رویاهایی که کمتر کسی توانسته به چشم از نزدیک ببیند در اوپرت به وقوع می پیوندد. به طوری که با کوهنوردی، دامنه گردی و پیاده روی در مسیر این منطقه ییلاقی، پس از گذر از آبشار و چشمه فینسک، آبشار خزه بن، چشمه های رنگین باداب سورت و جنگل های بی نظیر راش و انجیلی، به کناره دیواره های کوهستانی از فلات مرکزی می رسید که در قسمت شمالی آن جنگل های شمالی کشور با انبوهی از پوشش ابرهای زیبا قرار گرفته است.

در حقیقت ارتفاع و بلندای این کوه های سر به فلک کشیده باعث شده تا ابرهای مناطق جنگلی و مرطوب شمال کشور در استان مازندران راهی به استان سمنان نیافته و مرز بین واقعیت و رویا در منطقه اوپرت شکل بگیرد.

تور اروپا

ییلاق اوپرت ییلاق اوپرت

نحوه دسترسی

اوپرت منطقه ای است در شمالی ترین نقطه استان سمنان و جنوبی ترین نقطه استان مازندران با دیواره هایی بلند و کوه هایی سر به فلک کشیده از فلات مرکزی ایران. که منطقه خشک و کویری استان سمنان را از مناطق جنگلی، معتدل و مرطوب استان مازندران جدا می کند.از مهدیشهر شهرستانی در شمال سمنان و به فاصله ۲۰ کیلومتری از مرکز استان، قدم در مسیری می گذاریم تا به رویایی ترین جاذبه گردشگری در کشور برسیم. با طبیعتی چشم نواز، زیبا و بکر هر گرشگری را شیفته خود می سازد.

از چندین راه می توان به اوپرت دست یافت که راحت ترین مسیر آن از مسیر جاده مهدیشهر به سمت ساری است، پس از فاصله ای حدود ۳۰ کیلومتری در سمت چپ جاده با تابلوی اعلانی، مسیر خود را به سمت منطقه حفاظت شده پرور با طبیعتی بکر و طبیعت دست نخورده تغییر می دهیم و با گذر از روستاهای کولیم، کاور و ملاده به سرخده می رسیم که خروجی سمت راست از این روستا ما را به اوپرت می رساند.

ییلاق اوپرت ییلاق اوپرت

جاهای دیدنی اطراف ییلاق اوپرت

در این منطقه جاذبه‌های دیگر هم برای دیدن هست. در نزدیکی روستای فینسک، آبشار فینسک را پیدا می‌کنیم. فینسک در مسیر شهمیرزاد به فولاد محله قرار گرفته و با یک راه فرعی به طول ۱۵ کیلومتر، از جاده اصلی منشعب می‌شود.‌ راه فرعی برای ورود به منطقه هم وجود دارد که دسترسی‌اش در کیلومتر ۵۵ جاده شهمیرزاد به ساری و از سه راهی پرور به مسافت حدود ۱۲ کیلومتر است.
منطقه سنگده به جنگل راش معروف است. آبشار اوبن در دل این جنگل‌ها و پایین دست جاده قرار دارد. برای رسیدن به آبشارها ابتدا باید به سنگده برسیم، در جاده فیروزکوه در پل سفید، به سمت شرق از جاده خارج شویم و تا سنگده راه را ادامه بدهیم.

دریاچه چورت

دریاچه چورت یا میانشه در بخش چهاردانگه مازندران قرار گرفته و منطقه‌ایست بسیار دیدنی در دل جنگل. برای رسیدن به دریاچه چورت، باید مسیر ساری کیاسر را در پیش بگیریم. بعد از طی مسافتی در حدود ۲۵ کیلومتر بعد از تابلوی روستای چورت وارد مسیر فرعی می‌شویم. ۱۵ کیلومتر جلوتر، در جاده آسفالته به روستای چورت می‌رسیم. مسیر جاده خاکی به طول ۱۰ کیلومتر به دریاچه چورت منتهی می‌شود.

باداب سورت

در همین بخش چهاردانگه و روستای اروست به باداب سورت می‌رسیم. باداب سورت، چشمه‌ای پلکانی‌ست‌ که به ثبت ملی هم رسیده است.
این چشمه‌ها هرکدام بو و مزه و رنگ خاصی دارند. اگرچه از سال ۱۳۹۱ روند کم آب شدن چشمه‌ها شروع شده و دیگر مثل سابق پرآب نیستند.
یکی از جذابیت‌های اطراف این چشمه‌ها، بچه‌هایی هستند که با گل مجسمه‌ درست می‌کنند. مجسمه‌های دست‌ساز این بچه‌ها قیمت ندارند و با هر مبلغی می‌توان آنها را خرید.

اقامت در ییلاق اوپرت

شما می توانید با چادر زدن در دل دشت ها و طبیعت سفری به یادماندنی را برای خود رقم بزنید.
البته خانه های روستایی و محلی نیز برای اقامت شما در آن جا وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

ییلاق اوپرت ییلاق اوپرت

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *