رزرو هتل فضاگشت
۲۹ آبان ۱۳۹۳

یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهر انارک مرمت می‌شود

اشتراک گذاری

تاریخ خبر :۱۳۹۳/۰۸/۲۹-به گزارش لنجانا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، برج سفید یا برج کوه سرآب از مهمترین بناهای تاریخی شهر انارک و از جمله چهار برج دفاعی شهر به نام‌های برج سفید(سراب)،برج پیرنسا، برج حاج عبدالرحیم و برج کوه آقا می‌باشد.
رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان نایین گفت: برج سفید به عنوان نماد شهر انارک از فاصله‌های دوردست جاده قابل مشاهده می‌باشد. برای ساخت این برج از مصالح قلوه سنگ،گل رس و خشت استفاده شده و به صورت مدور ساخته شده است.
محمود مدنیان افزود: این بنا متعلق به دوره قاجاریه است و برای دفاع از شهر با ارتفاع ۵/۷ متر و محیط ۱۷ متر بر بالای کوه سراب ساخته شده است. این برج در سه طبقه با درب کوچک قابل دسترسی به داخل بوده و در هر طبقه تیرکش‌هایی برای حمله به دشمنان در بدنه بنا تعبیه گردیده است.
در سال‌های گذشته بر اثر فرسایش طبیعی و گذشت زمان قسمت دیواره و کنگره بالای برج و طاق‌های طبقه دوم و سوم آسیب دیده و تخریب گردیده بود.
مدنیان با اشاره به پیگیری‌های به عمل آمده اضافه نمود: مرمت و بازسازی بخش‌های فروریخته این برج و قسمتی از حصار و بقعه قبرستان قدیمی این شهر که با مبلغی بالغ بر ۳۰۰ میلیون ریال از اعتبارات ملی و با همکاری شهرداری و شورای شهر انارک در حال اجرا می‌باشد. همچنین امید داریم در آینده نزدیک با توجه به وجود آثار تاریخی و بافت بسیار زیبا و مهم این شهر و همچنین قرار گرفتن در مجاورت جاده طریق الرضا شاهد رشد رونق گردشگری در آن باشیم.

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *