رزرو هتل ایران بوم گردی

یخچال مرادیان مراغه

۳ شهریور ۱۴۰۰

یخچال مرادیان مراغه ،مربوط به دوره قاجار است. این بنا به نام سازنده آن، مرادیان نامگذاری شده است. با توجه به محدودیت یخ در گذشته و عدم امکان ساخت آن، یخ در فصول سرد سال در این مکان ساخته و انبار می شد تا در تابستان مورد استفاده قرار گیرد. این اثر در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۳۰۴۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

یخچال مرادیان مراغه
در ضلع غربی رودخانه صوفی چای مراغه که مشرف به محله هاشم آباد است یخچال بسیار زیبایی وجود دارد که به مرادیان مشهور بوده و نام خود را از بانی و سازنده خود گرفته است. تاریخ دقیق احداث بنا مشخص نیست اما ساختار معماری آن نشان از ساختش در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی دارد. یخچال مرادیان از نوع یخچال های زیر زمینی می باشد که در مناطق سردسیر کوهستانی ساخته می شود. شکل و کالبد آن طوری است که بخش عمده ای از بدنه آن در درون زمین احداث شده و نحو استفاده از آن بدین طریق بود که در زمستان پس از منجمد نمودن آب در داخل حوضچه های آب یخها را از طریق دریچه هایی به عنوان مخزن می ریختند و بعد از هر نوبت بر روی آنها آب می پاشیدند تا یخها به هم چسبیده و به صورت یکپارچه در آیند و با ادامه این کار یخچال پر از یخ می گردد و در تابستان و ایام گرم مورد استفاده قرار می گرفت.

یخچال مرادیان مراغه

تور اروپا

این یخچال حدود ۲۱۰ متر مربع مساحت دارد و در دوران قاجار ساخته شده است. این بنا به نام سازنده آن، مرادیان نامگذاری شده و با توجه به اینکه مکانی جهت نگهداری یخ طبیعی بوده به یخجال مرادیان مشهور گشته است.با توجه به محدودیت یخ در گذشته و عدم امکان ساخت آن، یخ در فصول سرد سال در این مکان ساخته و انبار می شد تا در تابستان مورد استفاده قرار گیرد.

یخچال مرادیان مراغه

یخچال مرادیان به ابعاد تقریبی طول ۲۹ متر، ارتفاع ۷ متر ، عرض ۹ متر و قطر ۲۲ متر، در خیابان معلم شهرستان مراغه واقع شده و هم اکنون تحت مالکیت اداره اوقاف این شهرستان است.این یخچال به شماره ۲۳۰۴۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

اين اثر تاريخی درزمينی به مساحت ‪۲۱۰‬مترمربع با طاق جناغی آجری بنا شده و طی سالهای گذشته احيا ، مرمت و بازسازی شده است.
این مکان دارای سفره خانه سنتی نیز میباشد.

یخچال مرادیان مراغه

یخچال مرادیان مراغه

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین