بلیط هواپیما سوئیت تبریز

گنبد نمکی ملحه

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۹ آذر ۱۳۹۷

گنبد نمکی ملحه در استان سمنان  واقع است. معدن ملحه در حال حاضر توسط شرکت ایران باریت مورد بهره برداری است و در ۳۵ کیلومتری جنوب خاوری سمنان و یا ۲ کیلومتری جنوب باختری پایگاه هوایی سمنان واقع شده است. مساحت آن حدود ۴۵۰۰۰ متر مربع است و از معادن بزرگ ایران به شمار می رسود. چنان که نمک آن در شهرهای مختلف مانند اصفهان، نکا، همدان ،کرمانشاه و سمنان به مصارف گوناگون می رسد. طول کارگاه اسخراجی ۳۵۰ و عرض متوسط آن ۸۰ متر بافراز ۱۰ متر می باشد. نمک ها در این معدن به صورت های کوچک و بزرگ گنبدی است که دارای توپوگرافی پستی درگستره ای به طور چندین کیلومتر و پهنای حدود ۵۰۰۰ متر می باشد. نمک در اکثر نقاط به وسیله نهشته های آبرفتی جوان با ضخامت متوسط ۲ متر پوشیده شده است. وجود حفرات قیفی شکل در این معدن مبین وجود نمک است. برای دسترسی به این گنبد و معدن نمک از سمنان ۳۰ کیلومتر در جاده نظامی حرکن کنید. پس از آن تابلوی معدن نمک ملحه به مسیر انحرافی به سمت جنوب بروید و پس از طی ۱۰ کیلومتر به معدن نمک خواهید رسید. در سمت شمال این معدن دلفینهای نمکی قرار دارند که در نوع خود بی نظیرند. ارتفاع این دلفینها ۱۰ متر است و کارکنان معدن نیز برای حفظ آنها تلاش زیادی کرده اند.

رنگ نمک های معدن ملحه غالباً سفید و بی رنگ و تنها در برخی نقاط نارنجی و آبی تیره می باشد. نمک های سفید دارای خلوص بالایی است و بلورهای شفاف و درشت هالیت نیز در اغلب جاها و گاهی با حجم قابل توجه رویت می گردند. در سمت غربی سینه کار معدن یک لایه به ضخامت یک متر حاوی پتاس و بلورهای آبی رنگ وجود دارد که بالاترین عیار آن ۲۱/۱۲ درصد می باشد در قسمت جنوبی لایه فوق یک لایه ۱۳ سانتی متری وجود دارد که حاوی کریستال آبی است و یکی از نمونه های آن دارای ۱۶/۱۵ درصد پتاسیم است، (فنودی، م. ۱۳۷۰) پتاس این معدن از جنس سیلویت است.

معدن نمک ملحه در جنوب شهر سمنان که در حوضه ی دشت کویر بزرگ رسوب گذاری نموده اند به لحاظ کانی شناسی، از هالیت، سیلویت، پلی هالیت، کارنالیت و لانجبینیت تشکیل شده اند. از بین کانی های نام برده شده، پلی هالیت، کارنالیت و لانجبینیت، به صورت ثانویه و اطراف و حاشیه ی هالیت با بافت های اولیه ی رسوبی مکعبی را احاطه نموده اند. این دسته از کانی های تبخیری زمانی که در شورابه مقدار کافی از یون های پتاسیم و مقادیر ناچیز منیزیم موجود باشد، تشکیل می شوند. علاوه بر لایه ای بودن لایه های نمک، وجود بافت های اولیه ی جناغی، اسکلتی و تجمعی در کانی های هالیت و سیلویت حاکی از این است که آنها در محیط رسوبی کم عمقی نهشته شده اند که آب های دریایی به آن راه داشته اند. برای اثبات دریایی بودن نمک های معدن ملحه، از ژئوشیمی عنصر برم که به صورت بسیار جزئی وارد شبکه کانی های تبخیری سیلویت و هالیت می شود، استفاده گردید. بالاترین میزان برم، ۲۰۰ پی پی ام، در کانی هالیت از افق های مختلف بوده است. به نظر می رسد این رسوبات تبخیری با توجه به لایه ای بودن آن ها و همراهی با رخساره های کم عمق دریایی در یک محیط رسوبی اولیه مرتبط با منشا آب های دریایی تشکیل شده اند. با توجه به این که حوضه ی کویر بزرگ، حوضه ای کم عمق بوده، احتمالاً آب های باقی مانده از حوضه ی دریایی سازند قم منشا تبخیری های جوان تر بوده است.

ملحه  گنبد نمکی ملحه

ملحه  گنبد نمکی ملحه

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    گنبد هاي نمكي مناظر ريبايي در اين مكان ايجاد كردن

    ۲۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *