رزرو هتل ایران بوم گردی

گل فشان تنگ زاهدان

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۲ آبان ۱۳۹۸

چشمه گل فشان تنگ زاهدان در شهرستان کنارک سیستان و بلوچستان قرار دارد. این پدیده در دشت بزرگی به نام “دشت کهیر” در مجاورت روستای تنگ و در حدود ۹۰ کیلومتری غرب بندر کنارک تشکیل شده است. شهرستان کنارک، از شهرستان های قدیمی و ساحلی ایران است که اسکله آن از دیرباز محل صیادی ماهیگیران سیستانی بوده است. روستای تنگ از شرق به بندر کنارک، از شمال به دشت کهیر، از غرب به گریان و از جنوب به دریای نیلگون و زیبای عمان محدود می شود. برای رسیدن به این روستا، باید از بندر کنارک، مسیر جاده بندر جاسک را در پیش بگیرید و بعد از حدود ۵۰ کیلومتر طی مسیر در این جاده، وارد جاده فرعی روستای تنگ و چشمه گل فشان تنگ شوید.

گل فشان ها پدیده های بسیار نادر و حیرت انگیزی هستند که می توان آن ها را در سواحل چند نقطه از دنیا مشاهده کرد. استان سیستان و بلوچستان در کشورمان از جمله این مکان هاست که چند چشمه گل فشان زیبا را درون خود جای داده است. بر اساس اطلاعاتی که زمین سناسان ارائه داده اند، فقط در ۲۴ منطقه ساحلی در دنیا پدیده گل فشان وجود دارد. این گل فشان ها را اغلب در قاره آسیا، اروپا و آمریکای شمالی می توان مشاهده کرد. از نمونه های مشابه این پدیده در آسیا می توان پدید گل فشان سایدوژ در اندونزی، زینگ در کشور چین و … را نام برد. این پدیده ها، علاوه بر زیباییشان، خواص درمانی زیادی هم دارند و گردشگران پزشکی بسیاری را به سمت خود می کشانند.

گل فشان تنگ زاهدان  گل فشان تنگ زاهدان

چشمه گل فشان تنگ از سه تپه کوچک گلی تشکیل شده است که شبیه به قله های کوچک آتشفشانی اند. از این سه تپه گل فشان، فقط یکی هنوز هم فعال است و دو مورد دیگر که تا چند سال قبل فعال بودند، دیگر فعالیتی ندارند و در اصطلاح به خواب فرو رفته اند. در بالای هر سه تپه، دهانه هایی کوچک وجود دارند که همه را به یاد قله های آتشفشان می اندازند. از دهانه گل فشان فعال این منطقه، حدود هر ده تا پانزده دقیقه، گل های خاکستری رنگی به بیرون جهش می کنند و به سمت دامنه های این تپه سرازیر می شوند. در واقع، همین سرازیر شدن گل ها در طول تاریخ باعث ایجاد این تپه ها شده اند و با هر بار جهش گل، به ارتفاع این تپه ها افزوده خواهد شد. گاهی اوقات هنگام خروج گل از دهانه چشمه گل فشان تنگ صدایی همانند شلیک گلوله از تفنگ به گوش می رسد و زمین زیر پایتان هم کمی خواهد لرزید.

تپه گل فشان مورد نظر ما، حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و شاید بالا رفتن از آن برای برخی افراد کم توان کمی مشکل باشد. ولی مطمئین باشید پدیده ای که در بالای این تپه مشاهده خواهید کرد، ارزشش را خواهد داشت تا کمی هم سختی بکشید. فعالیت این چشمه ها در طول تاریخ، باعث شده است تا سطح دشت کهیر را گل پوشانده باشد. شاید به همین دلی است که نام کهیر را بر آن گذاشته اند! در سفر به بندر تنگ، از ساحل بکر و زیبای آن هم دیدن کنید.
دانشمندان بسیاری به مطالعه این پدیده پرداخته اند. چندین دلیل برای تشکیل چشمه گل فشان تنگ و البته سایر گل فشان های دنیا مطرح شده است. بسیاری عقیده دارند که فشار مخازن نفت و گاز موجود در زیر زمین، باعث خروج با فشار گل و لای از اعماق زمین به بیرون می شود. عده ای فعالیت های زمین لرزه ای را عامل اصلی تشکیل آن می دانند. به هر حال به عقیده بسیاری از کارشناسان، فشار دلیل اصلی ایجاد این پدیده است. مردم محلی نیز عقاید جالبی درباره این پدیده دارند. محلیان این منطقه، به چشمه گل فشان تنگ “ناف دریا” می گویند و فعالیت آن را در ارتباط مستقیم با جزر و مد دریا عنوان می کنند.

با وجود اینکه چشمه های گل فشان سیستان، از جمله چشمه گل فشان تنگ از بهترین نمونه های گل افشان در دنیا هستند، ولی متاسفانه هیچگونه توجهی از طرف مسئولین به این پدیده زمین شناسی حیرت انگیز و جاذبه گردشگری مطرح استان سیستان و بلوچستان نشده است. انتظار می رود تا مسئولان توجه بیشتری به این پدیده و همچنین رونق و توسعه گردشگری در سیستان و بلوچستان داشته باشند تا در آینده شاهد آن باشیم که مردم بسیاری از جاذبه های شگفت انگیز این منطقه بازدید و به رونق اقتصادی این منطقه کمک کنند.

گل فشان تنگ زاهدان  گل فشان تنگ زاهدان
گل فشان تنگ زاهدان  گل فشان تنگ زاهدان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین