بلیط هواپیما تور خارجی

گلیم بافی شیراز

2017-09-18

گلیم بافی شیراز، از روزگاران گذشته در این شهر متداول بوده و اکنون نیز خوشبختانه ادامه دارد. گلیم را می‌توان کف‌پوش یا زیراندازی تعریف کرد که از موی بز، پشم گوسفند، ابریشم و یا چهارپایان اهلی و خانگی بافته می‌شود. از میان گلیم‌های بافته شده و منحصربه فرد شهر شیراز، می‌توان به گلیم سوزنی یا گل‌ برجسته اشاره کرد. این نوع گلیم را بیشتر اهالی ایل قشقایی علی‌الخصوص طایفه‌ای به نام کشکولی می‌بافند. در شهر شیراز، عمدتأ زنان و دختران ایل قشقایی کار بافت گلیم‌ها را انجام می‌دهند. این گلیم‌ها، به علت سبک بودن وزنشان، جهت استفاده به عنوان کف‌پوش چادرها، رختخواب پیچ و تزیین دیواره چادرهای عشایر استفاده می‌‌شوند.
جالب است بدانید که گلیم‌های بافته شده توسط ایل قشقایی عموماٌ رنگ‌هایی شاد و زیبا داشته و رنگ‌های زنده طبیعت را می‌توان به وضوح در آن‌ها دید. نقش‌های این نوع گلیم‌ها، اغلب هندسی می‌باشد. زنان هنرمند قشقایی، به جز این گلیم‌ها قشنگ‌ترین زین‌های اسب را برای اسب‌های شوهرانشان می‌بافند. باید بدانید که طرح‌های گلیم شیراز همه برخاسته از ذهن بوده و از هیچ نقشه‌ای برای بافت آن‌ها استفاده نمی‌شود. جهت رنگرزی نخ‌های پشمی مصرف شده در بافت گلیم‌ها، از رنگ شیمیایی یا گیاهی بهره گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که فیروزآباد، ممسنی و داراب از مهم‌ترین مراکز بافت گلیم در شیراز به شمار می‌روند.

گلیم بافی شیراز

گلیم بافی شیراز

گلیم بافی شیراز

گلیم بافی شیراز

گلیم بافی شیراز

PDFPrint
سوئیت تبریز تور رزرو هتل
 

نظر کاربران :

 • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر
 • رها مسعودی چهارشنبه 28 آذر 1397 - ساعت 12:57:54

  گلیم یکی از هنرها و سوغات شهر شیرازه، قدیم بیشتر ب دست عشایر ساخته میشد، برای خرید گلیم بهترین مکان بازار وکیل و بازارهای همجوارش هست

  پاسخ دادن
 • نظر بدید، جایزه ببرید!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)