بلیط هواپیما سوئیت تبریز

گردنه گدوک

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۳ تیر ۱۳۹۸

گردنه گدوک منطقه ای در جنوب استان مازندران در شمال ایران است که جاده شهرستان سوادکوه به شهرستان فیروزکوه از آن می‌گذرد. گردنه گدوک یکی از نقاط پرتردد و مهم در این شهرستان است و از نقاط اصلی محور فیروزکوه-مازندران محسوب می‌شود. گردنه گدوک در مسیر استان مازندران به استان تهران قرار دارد که مسافران با طی جادهٔ فیروزکوه به آن جا می‌رسند؛ گردنه گدوک در حوزه شهرستان سوادکوه در استان مازندران قرار دارد؛ ولی محله‌ای از آن طی مصوبه هیئت وزیران در سال ۱۳۶۶ در حوزه شهرستان فیروزکوه در استان تهران قرار گرفته‌است، این منطقه بلندترین بخش این مسیر می‌باشد، و در اغلب مواقع سال، برف گیر و سرد بوده و برای مسافران دشواری ایجاد می‌کند.

این منطقهٔ مرتفع، با زیبایی‌های خاص طبیعت مرتفع، گل‌های زیبای خودرو و دیگر ویژگی‌های آن، زینت بخش دیدهٔ مسافرانی است که به جاده فیروزکوه سفر می‌کنند. گدوک منطقه ای کوهستانی و قدیمی است و یکی از صدها نقطه زیبای جاده فیروزکوه است. گدوک به خاطر قرار داشتن در ارتفاع در تابستان نیز خنک است و حتی مدتها بعد از بهار نیز نشست برف در این محل نمایان است. بیشترین شهرت این منطقه به آش و دوغ آن است که نظر مسافران را به خود جلب می‌کند.
راه‌آهن سراسری ایران از این منطقه می‌گذرد که جلوه ای خاص به این منطقه بخشیده‌است و دارای تونل‌های متعددی است و در واقع چیز دیگری که این منطقه بدان شهرت دارد یکی از تونل‌ها است که بسیار طویل است و به «تونل گدوک» مشهور است و ساخت آن به دوران رضا شاه بر می‌گردد. از محله‌های گدوک، شوراب است و دارای یک آبشار فصلی است، همچنین دوگل یکی دیگر از محله‌های گدوک است که در آن سه پل موازی بر روی هم به نام سه خط طلا قرار دارد و محله‌ای نیز به نام این مسیر قرار دارد و در منطقه نیز آش و دوغ و ماست محلی عرضه می‌شود.

گردنه گدوک گردنه گدوک

گدوک زمستان‌های نسبتاً سرد دارد ولی هوای آن در بهار و تابستان بسیار دلپذیر است و ضمناً نشست سنگین برف در زمستان بسیار تماشایی است و ارتفاع آن ۲۲۲۵ متر از سطح دریا می‌باشد.
مراسم محلی خاصی نیز هر ساله در مناطق ییلاقی از جمله؛ چالمیش، مازبمرد و موزی‌چشمه گدوک سوادکوه برگزار می‌شود.
در منطقه گدوک، رستوران‌ و مغازه‌های بین راهی وجود دارند که علاوه بر ارائه غذاهای مختلف، غذاهای سنتی و محلی مانند: آش، دوغ، ماست، نان محلی و دیگر غذاهای سنتی و محلی را نیز در آب و هوای خنک و مه آلود این منطقه ارائه می‌کنند.
علاوه بر واحدهای پذیرایی در این منطقه، مهمانپذیر گدوک سوادکوه نیز با ظرفیت ۲۵ تخت‌استراحت قرار دارد که محیطی برای اقامت و استراحت مسافران و مهمانان می‌باشد.
مراسم محلی خاصی از جمله قرق شکنی و ورود دام به مراتع ییلاقی، در نیمه ماه اردیبهشت که بستر مراتع برای چرای دام آماده می‌شود مطابق سنت هر ساله برای حفظ مراتع، با اجرای موسیقی محلی و توضیح در مورد چگونگی اجرای این رسم و نیز پذیرایی با استقبال و حضور بسیاری از مهمانان و مسئولان در مناطق ییلاقی از جمله؛ چالمیش، مازبمرد و موزی‌چشمه گدوک سوادکوه برگزار می‌شود.

گردنه گدوک

گردنه گدوک گردنه گدوک

منابع:
ویکیپدیا
باشگاه خبرنگاران جوان

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *