بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کویر بهاباد

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۴ اسفند ۱۳۹۷

کویر بهاباد یکی از مناطق کویری استان کرمان است که از شمال با کویر ساغند، از شرق با کویر لوت و پناهگاه حیات وحش نایبندان و زا غرب با شهر بافق محدود می شود. کویر شرقی بهاباد به همراه منطقه مجاور آن یعنی نای بندان از بکرترین کویرهای ایران محسوب می شود.شکل کلی منطقه بهاباد بصورت دو سری ارتفاعات موازی در امتداد شمالغربی- جنوب شرقی کشیده شده است وبلند ترین نقطه ارتفاعی آن در کوههای آسفیچ ( ۵/۵ کیلومتری جنوب جعفرآباد ومرز مشترک بااستان کرمان) با ارتفاع ۳۰۶۹ مترو پست ترین نقطه آن با ارتفاع ۱۰۴۵ متردر محل خروجی رودخانه شور است.
از نظر فرسایشی سنگهای بخش جنوب ,جنوب غربی وغرب منطقه بیشتری در برابر فرسایش و هوازدگی داشته به همین جهت ارتفاعات بلندی را بوجودآورده است که محل اصلی تغذیه سفره آب زیرزمینی منطقه است.
در مقابل ارتفاعات شرقی وشمالغربی بدلیل تقابل کم دربرابر فرسایش، ارتفاع کمتری داشته وبیشتر به صورت تپه ماهور و کوههای کم ارتفاع ظاهر شده اند که نزولات جوی آن به مراتب کمتر بوده و در تغذیه آبهای زیر زمینی هم نقش چندانی ندارند.

رود(شور) مهمترین رود منطقه است که درحوضه آبریز دشت کویرجریان دارد و از کوههای آسفیچ وبنستان سرچشمه می گیرد و به دشت کویرمی ریزد. سطح حوضه این رود۱۶۵۰ کیلومتر مربع مساحت داشته و دارای یک ایستگاه هیدرومتری در ارتفاع۱۳۲۵ متری حوضه مباشد.
نوعی رودخانه درحوضه زهکشی اصلی ونوعی جریان آن فصلی بوده ومنبع تغذیه آن باران ، برف وچشمه سارها میباشد ومیانگین دبی سالانه آن۸۵% متر مکعب بر ثانیه است.
بخش بهاباد در منطقه کویری واقع شده و از نظر آب و هوا در ناحیه گرم و خشک با تابستانهای بسیار گرم و خشک و زمستانهای معتدل و یا سرد کم باران قرار گرفته است. وزش باد همچون سایر قسمتهای استان یزد در این منطقه هم حائر اهمیت است و بلعت وجود شنهای روان وتپه های شنی ولخت بودن دشتها و کوهستانهاباد بصورت طوفانهای سهمگین شنی میوزد وسرعت ان تا ۹۰ کیلومتر در ساعت هم می رسد.
بخش اعظم بارندگی در زمستان رخ می دهد وپس از ان با رندگیهای بهاره و سپس پائیز و بارندگی های تابستانه درمناطق پست صفر و در مناطق مرتفع هم بسیار ناچیزاست.

کویر بهاباد
کویر بهاباد  کویر بهاباد
کویر بهاباد  کویر بهاباد
کویر بهاباد  کویر بهاباد

منبع : بزنیم بیرون

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • فاصله.م

    تو راه بافق به بهاباد دیده میشه .کویر زیبایی است

    ۳ فروردین, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *