بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کوير بهاباد

۲۴ اسفند ۱۳۹۷کوير بهاباد استان یزد بهاباد

کوير بهاباد يکي از مناطق کويري استان کرمان است که از شمال با کوير ساغند، از شرق با کوير لوت و پناهگاه حيات وحش نايبندان و زا غرب با شهر بافق محدود مي شود. کوير شرقي بهاباد به همراه منطقه مجاور آن يعني ناي بندان از بکرترين کويرهاي ايران محسوب مي شود.شكل كلي منطقه بهاباد بصورت دو سري ارتفاعات موازي در امتداد شمالغربي- جنوب شرقي كشيده شده است وبلند ترين نقطه ارتفاعي آن در كوههاي آسفيچ ( ۵/۵ كيلومتري جنوب جعفرآباد ومرز مشترك بااستان كرمان) با ارتفاع ۳۰۶۹ مترو پست ترين نقطه آن با ارتفاع ۱۰۴۵ متردر محل خروجي رودخانه شور است.
از نظر فرسايشي سنگهاي بخش جنوب ,جنوب غربي وغرب منطقه بيشتري در برابر فرسايش و هوازدگي داشته به همين جهت ارتفاعات بلندي را بوجودآورده است كه محل اصلي تغذيه سفره آب زيرزميني منطقه است.
در مقابل ارتفاعات شرقي وشمالغربي بدليل تقابل كم دربرابر فرسايش، ارتفاع کمتري داشته وبيشتر به صورت تپه ماهور و كوههاي كم ارتفاع ظاهر شده اند كه نزولات جوي آن به مراتب كمتر بوده و در تغذيه آبهاي زير زميني هم نقش چنداني ندارند.

رود(شور) مهمترين رود منطقه است كه درحوضه آبريز دشت كويرجريان دارد و از كوههاي آسفيچ وبنستان سرچشمه مي گيرد و به دشت كويرمي ريزد. سطح حوضه اين رود۱۶۵۰ كيلومتر مربع مساحت داشته و داراي يك ايستگاه هيدرومتري در ارتفاع۱۳۲۵ متري حوضه مباشد.
نوعي رودخانه درحوضه زهكشي اصلي ونوعي جريان آن فصلي بوده ومنبع تغذيه آن باران ، برف وچشمه سارها ميباشد وميانگين دبي سالانه آن۸۵% متر مكعب بر ثانيه است.
بخش بهاباد در منطقه كويري واقع شده و از نظر آب و هوا در ناحيه گرم و خشك با تابستانهاي بسيار گرم و خشك و زمستانهاي معتدل و يا سرد كم باران قرار گرفته است. وزش باد همچون ساير قسمتهاي استان يزد در اين منطقه هم حائر اهميت است و بلعت وجود شنهاي روان وتپه هاي شني ولخت بودن دشتها و كوهستانهاباد بصورت طوفانهاي سهمگين شني ميوزد وسرعت ان تا ۹۰ كيلومتر در ساعت هم مي رسد.
بخش اعظم بارندگي در زمستان رخ مي دهد وپس از ان با رندگيهاي بهاره و سپس پائيز و بارندگي هاي تابستانه درمناطق پست صفر و در مناطق مرتفع هم بسيار ناچيزاست.


کوير بهاباد
کوير بهاباد
کوير بهاباد

منبع : بزنیم بیرون

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • فاصله.م

    تو راه بافق به بهاباد دیده میشه .کویر زیبایی است

    ۳ فروردین, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *