بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کوه بوغروداغ خلخال

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

کوه بوغروداغ با ارتفاع ۲۶۹۶ متر در محدوده شهرستان خلخال ، بخش مرکزی، دهستان سنجبد شرقی و در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهرستان خلخال واقع شده است.بخش مجاور کوه های بوغروداغ دارای پوشش گیاهی به نسبت خوب و بوته‌های کوتاه است، لیکن به سمت باختر از مقدار پوشش گیاهی به شدت کاسته می‌شود.سمت باختری رشته کوه های بوغروداغ، در استان اردبیل دارای آب و هوای معتدل در تابستان و سرد نیمه رطوبی در زمستان است.ستیغ بلندی های رشته کوه های بوغروداغ حد مرز دو استان گیلان و اردبیل را مشخص می‌سازد. قسمت باختری رشته کوه های مزبور پوشیده از جنگل است.
رشته کوههای کمانی شکل بوغروداغ بصورت یک تاقدیس مرکب (آنتی کلینوریوم) با مجموعه‌ای از تاقدیسها و ناودیسها تشکیل شده است. دامنه خاوری این رشته کوه بلحاظ مجاورت با دریای خزر و برخورداری از رطوبت کافی پوشیده از جنگل انبوه است. بخاطر پوشش شدید گیاهی و جنگلی فرسایش این بخش محدود به بستر رودخانه‌ها و آبروها است که بصورت بسترهای تنگ با دیواره‌های کناری عمودی تظاهر دارند.
جهت کوه، شمالی- جنوبی بوده و مختصات جغرافیایی قله آن بطول E4836 و عرض N3744 است.
رشته کوه بوغروداغ با قله‌هایی بنام برزه کوه، جهانگیریه، تیروف، سبله خانی، سلطان خونی، عجم داغ، الیش وارو … در منطقه شناخته می‌شوند.
دسترسی به منابع رطوبتی بالا باعث شده که ارتفاعات شرقی کوه های بوغروداغ و آلاداغ در محدوده کوه های تالش از قابلیت بالایی در رخداد زمین لغزش برخوردار شوند.

آدرس : اردبیل- شهرستان خلخال- دهستان سنجبد شرقی

کوه بوغروداغ خلخال

منبع : بزنیم بیرون

           
اشتراک در تلگرام اشتراک در واتساپ چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *