بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کوه بوغروداغ خلخال

۲ اردیبهشت ۱۳۹۸کوه بوغروداغ خلخال استان اردبیل خلخال

کوه بوغروداغ با ارتفاع ۲۶۹۶ متر در محدوده شهرستان خلخال ، بخش مرکزي، دهستان سنجبد شرقي و در ۱۰ کيلومتري شمال شرقي مرکز شهرستان خلخال واقع شده است.بخش مجاور کوه هاى بوغروداغ داراى پوشش گياهى به نسبت خوب و بوته‌هاى کوتاه است، ليکن به سمت باختر از مقدار پوشش گياهى به شدت کاسته مى‌شود.سمت باخترى رشته کوه هاى بوغروداغ، در استان اردبيل داراى آب و هواى معتدل در تابستان و سرد نيمه رطوبى در زمستان است.ستيغ بلندي هاى رشته کوه هاى بوغروداغ حد مرز دو استان گيلان و اردبيل را مشخص مى‌سازد. قسمت باخترى رشته کوه هاى مزبور پوشيده از جنگل است.
رشته کوههاى کمانى شکل بوغروداغ بصورت يک تاقديس مرکب (آنتى کلينوريوم) با مجموعه‌اى از تاقديسها و ناوديسها تشکيل شده است. دامنه خاورى اين رشته کوه بلحاظ مجاورت با درياى خزر و برخوردارى از رطوبت کافى پوشيده از جنگل انبوه است. بخاطر پوشش شديد گياهى و جنگلى فرسايش اين بخش محدود به بستر رودخانه‌ها و آبروها است که بصورت بسترهاى تنگ با ديواره‌هاى کنارى عمودى تظاهر دارند.
جهت کوه، شمالی- جنوبی بوده و مختصات جغرافیایی قله آن بطول E4836 و عرض N3744 است.
رشته کوه بوغروداغ با قله‌هايى بنام برزه کوه، جهانگيريه، تيروف، سبله خانى، سلطان خونى، عجم داغ، اليش وارو … در منطقه شناخته مى‌شوند.
دسترسي به منابع رطوبتي بالا باعث شده که ارتفاعات شرقي کوه هاي بوغروداغ و آلاداغ در محدوده کوه هاي تالش از قابليت بالايي در رخداد زمين لغزش برخوردار شوند.

آدرس : اردبیل- شهرستان خلخال- دهستان سنجبد شرقی

منبع : بزنیم بیرون

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *