رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کمر مقبولای طرقبه

تاریخ بروزرسانی :
۹ فروردین ۱۴۰۲

کمر مقبولای طرقبه در واقع منطقه کوهستانی می باشد که به خاطر وجود سنگ نگاره های خاص و تاریخی از دوران قبل از تاریخ تا دوران اسلامی. به یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری خراسان رضوی تبدیل شده است. نقوش صخره ای و معادن تاریخی کمر مقبولا در طرقبه با شماره ۳۲۰۱۲ در فروردین ۱۳۹۸ ثبت ملی شده است. این اثر فرهنگی-تاریخی در شهرستان بینالود بخش طرقبه، شهر طرقبه دره داغستان واقع شده است.

کمر مقبولای طرقبه کمر مقبولای طرقبه

کمر مقبولا منطقه ای کوهستانی با ۲۵۰ هکتار مساحت در دره داغستان قرار گرفته است. این دره که در فاصله سه کیلومتری شهر طرقبه با کوه‌ های زیبا واقع شده مسیر قبلی روستای نغندر بود. محور منتهی به کوه‌ های “کمر مقبولا” به گویش محلی به معنی کوه خوب و زیبا است و دلیل آن هم وجود سنگ‌ هایی با شباهت حیرت انگیز است که اشکال مختلفی از انسان و حیوان را جلوه گر می ‌سازد. اين منطقه بكر پوشيده از تخته سنگهاي آتشفشانی با جلوه ‌هايي بسيار زيباست. به نحوی كه ديدار از اين آثار سنگي با هيات‌ هاي شگفت ‌انگيز براي گردشگر خالي از لطف نخواهد بود.

کمر مقبولای طرقبه1 کمر مقبولای طرقبه

سنگ نگاره های باستانی

کمرمقبولا منطقه ای طبیعی و تاریخی است که بنا به برخی گزارشها حدود ۱۵ هزار سنگ نگاره باستانی را در خود جای داده است. قدمت چند هزار ساله برخی سنگ نگاره ها مورد توجه است. تخته‌ سنگهای آتش‌ فشانی بکر، آثار سنگی، سنگ‌ نوشته ‌ها و نگاره ‌های باستانی در کمرمقبولا مضامین و نقشهای متنوعی از اشکال انسانها و حیوانات دوران پیش از تاریخ را در طرحها و اندازه‌ های مختلف به نمایش گذاشته‌ است. که در کمتر منطقه ای از ایران چنین نقاشیها و طرحهایی قابل مشاهده است.

بیشترین نقوش این سنگ نگاره ها مربوط به طرح حیواناتی از جمله بز کوهی، شتر دو کوهانه. گاو کوهاندار و احتمالا یوزپلنگ است که در میان آنها نقش درخت یا گیاه به صورتی خاص مشاهده می شود. لازم به یادآوری است که هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت این منطقه و آثار آن شود برابرمواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده، جرم محسوب می شود.

سنگ نگاره ها دسته ای از آثار باستان شناسی است كه در مجموعه بزرگتری به نام هنر صخره ای می گنجد. شامل هر اثری از انسان كه روی سنگ طبيعی پياده شده باشد از نقاشی های پيش از تاريخ بر ديوار غارها گرفته تا سنگ نگاره ها كه آثاری كنده شده روی سنگ ها و صخره های رها در طبيعت اند.

کمر مقبولای طرقبه6 800x800 کمر مقبولای طرقبه

نحوه دسترسی به کمر مقبولای طرقبه

بوستان سنگی کمر مقبولا در سه کیلومتری شمال طرقبه و یک کیلومتری دره داغستان واقع شده است. در شمال غرب مشهد قرار دارد. راه قبلی روستای “نغندر” نیز از این مسیر بوده است. دسترسي به كمرمقبولا ازجاده كنار هتل طرقبه امكان‌ پذير است.

کمر مقبولای طرقبه2 800x450 کمر مقبولای طرقبه

کمر مقبولای طرقبه3 640x800 کمر مقبولای طرقبه

کمر مقبولای طرقبه4 800x600 کمر مقبولای طرقبه

کمر مقبولای طرقبه5 800x421 کمر مقبولای طرقبه

کمر مقبولای طرقبه7 800x600 کمر مقبولای طرقبه

کمر مقبولای طرقبه8 640x800 کمر مقبولای طرقبه

کمر مقبولای طرقبه9 800x533 کمر مقبولای طرقبه

کمر مقبولای طرقبه10 800x450 کمر مقبولای طرقبه

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *